Goławska: Cyfryzacja ułatwi korzystanie z usług zdrowotnych

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Usługi umówienia się na wizytę do specjalisty oraz zdalnego zamówienie e-recepty przez Internetowe Konto Pacjenta będą dostępne jeszcze w tym roku - mówi wiceminister zdrowia Anna Goławska. Jej zdaniem w pandemii wzrosło zaufanie do usług telemedycznych, dlatego wdrażany ma być m.in. zdalny monitoring pacjentów postcovidowych.

24.06.2021

Internetowe Konto Pacjenta zmieni się w e-rejestrację

Pacjent Opieka zdrowotna

Do końca roku Ministerstwo Zdrowia chce uruchomić możliwość rejestrowania się na wizyty do specjalistów przez Internetowe Konto Pacjenta. Na początku dostępni będą: kardiolodzy, endokrynolodzy, ortopedzi i neurolodzy. Przez IKP będzie można też zamówić e-receptę u lekarza rodzinnego. Zdaniem ekspertów to dobry kierunek, pod warunkiem, że pacjent nie będzie musiał sam wyszukiwać właściwej placówki.

23.06.2021

Tygodniowa kwarantanna dla przyjeżdżających z Wlk. Brytanii

Opieka zdrowotna Koronawirus

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia poinformował we wtorek, że osoby przyjeżdzające do Polski z Wielkiej Brytanii będą podlegały obowiązkowej siedmiodniowej kwarantannie, z której zwalniać będzie tylko negatywny wynik testu wykonywanego nie wcześniej niż po tygodniu. Obowiązek ten nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych. Ta decyzja to skutek wzrostu liczby zakażeń

22.06.2021

Lekarze rodzinni krytykują zmiany w finansowaniu teleporad

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia chce od września premiować tych lekarzy rodzinnych, którzy udzielą mniej teleporad dla osób w wieku 40 plus. Zdaniem lekarzy rodzinnych zrzeszonych w Porozumieniu Zielonogórskim zmiany te uderzą nie tylko w przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej, ale i pacjentów przewlekle chorych. Nie będą mogli im już zdalnie wystawiać recept.

21.06.2021

Leczenie pacjentów w nocy i w dni wolne od pracy trzeba rozwiązać systemowo

Opieka zdrowotna

Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił Teleplatformę Pierwszego Kontaktu. Dzwoniąc pod bezpłatny numer 800 137 200 – można uzyskać poradę lekarza w nocy i w święta, a także otrzymać e-receptę czy e-skierowanie nie wychodząc z domu. NFZ liczy, że usługa odciąży szpitalne oddziały ratunkowe, a także lekarzy rodzinnych.

21.06.2021

Elektroniczna dokumentacja medyczna – nie jest tak dobrze, jak mówi rząd

Nowe technologie Opieka zdrowotna Zarządzanie

Stowarzyszenie Twórców Oprogramowania Rynku Medycznego, a także lekarze, twierdzą, że nie są gotowi na wdrożenie już od lipca elektronicznej dokumentacji medycznej. Ministerstwo Zdrowia nie zamierza przesunąć tego terminu, ale uspokaja, że nie będzie karać tych, którzy nie zdążyli. Polska Izba Informatyki Medycznej cieszy się, że nie ma odwrotu od cyfryzacji, ale przyznaje, że nie wszystko działa

21.06.2021

Składka zdrowotna będzie liczona od realnego dochodu

Rachunkowość Doradca podatkowy Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Polski Ład

Zmiany podatkowe wprowadzone w ramach Polskiego Ładu spowodują, że wysokość składek na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców będzie obliczana od realnego dochodu. Nie będzie składek zryczałtowanych. Sama stawka się nie zmieni – dalej będzie to 9 proc. Nie będzie jednak żadnej możliwości, by odliczyć ją od podatku – potwierdza to Jan Sarnowski, wiceminister finansów

18.06.2021

Korytarze życia na autostradach, a na osiedlu karetka może nie dojechać z pomocą

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna

O ile na drogach publicznych, po wprowadzeniu korytarzy życia, służby ratownicze mogą nieść szybko pomoc, o tyle na drogach wewnętrznych i prywatnych jest coraz gorzej. Pomoc blokują stalowe słupki, szlabany i ludzka głupota. System SOS raczkuje, a ratownikom pozostają jedynie klaksony, trąbki i błyski. W miniony weekend na ścieżce turystycznej zmarł człowiek, bo karetka nie mogła dojechać.

12.06.2021

Polisa turystyczna zwykle zadziała, gdy w podróży zachorujemy na koronawirusa

Prawo cywilne Opieka zdrowotna Koronawirus

W tym roku Polacy wyjeżdżając na urlop mogą wykupić polisę turystyczną, która pokryje również koszty leczenia w razie gdyby zachorowali na Covid 19. Jeszcze do niedawna nie było to możliwe. Dużo jednak zmieniło się, ale ubezpieczyciel ubezpieczycielowi nierówny. Trzeba dokładnie czytać warunki ubezpieczenia, bo zakres proponowanej ochrony bywa różny.

12.06.2021

Rehabilitacja ze skierowaniem od każdego lekarza

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Pacjenci zamiast od razu na zabiegi, są wysyłani na wizyty do lekarza rehabilitacji. A tych w całym kraju jest niespełna dwa tysiące, więc na rehabilitację czeka się często miesiącami. Lekarze nie wiedzą, że mogą kierować pacjentów bezpośrednio do fizjoterapeuty, a pełne usamodzielnienie fizjoterapeutów w doborze zabiegów mogłoby znacznie skrócić czas oczekiwania.

10.06.2021

Polskie startupy pomagają lepiej diagnozować pacjentów

Nowe technologie Opieka zdrowotna

Aż 45 proc. ze 115 startupów medycznych założonych przez Polaków koncentruje się na wdrożeniu rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji. Pomagają one wykryć zmiany nowotworowe czy na podstawie różnych wyników badań zasugerować chorobę i podpowiedzieć kierunek dalszej diagnostyki. Skorzystają z nich nie tylko lekarze, ale także pacjenci.

08.06.2021

NIK: Pacjenci zbyt długo czekają na rehabilitację rentową z ZUS

Emerytury i renty Opieka zdrowotna

Najwyższa Izba Kontroli w swym najnowszym raporcie punktuje problemy rehabilitacji leczniczej prowadzonej przez ZUS w ramach prewencji rentowej: pacjenci czekają zbyt długo, lekarzy orzeczników i podmiotów realizujących rehabilitację jest za mało. Tymczasem rehabilitacja może być skutecznym narzędziem umożliwiającym powrót na rynek pracy lub utrzymanie się na nim,

08.06.2021

Przychodnie rodzinne nie dostaną więcej pieniędzy

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia nie chcą podnosić stawki kapitacyjnej dla lekarzy rodzinnych. Reprezentujące ich organizacje ostrzegają, że przez to pogorszy się dostęp do świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej. Inflacja, wzrost kosztów, np. energii sprawia, że przychodni nie będzie stać na podwyżki, bez których nie uda się zatrzymać wielu lekarzy i pielęgniarek

08.06.2021

Biletomaty na SOR nie skrócą kolejek, a lekarzom dodadzą pracy

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Ministerstwo Zdrowia przekonuje, że dzięki segregacji medycznej i biletomatom, które już za miesiąc staną w poczekalniach wielu szpitali, pacjenci potrzebujący pilnej pomocy medycznej, szybciej ją otrzymają. Zdaniem ekspertów zapowiadana rewolucja na szpitalnych oddziałach ratunkowych, zamiast uzdrowić, może je pogrążyć.

04.06.2021

WHO: Zbyt duża ilość pracy szkodzi zdrowiu

BHP Opieka zdrowotna

Praca powyżej 55. godzin tygodniowo prowadzi do utraty zdrowia, a nawet życia – alarmuje WHO. Praca 55 lub więcej godzin tygodniowo wiąże się z szacowanym o 35 proc. wyższym ryzykiem udaru i 17 proc. wyższym ryzykiem zgonu z powodu choroby niedokrwiennej serca w porównaniu z pracą trwającą 35-40 godzin tygodniowo – czytamy w raporcie Światowej Organizacji Zdrowia.

03.06.2021

Ubezpieczyciele: Nie zawsze z powodu covidu należą się pieniądze

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus

Pandemia nie zrewolucjonizowała warunków ubezpieczeń zdrowotnych i tych na życie. O ile w razie śmierci na Covid-19 czy hospitalizacji regułą jest wypłata świadczenia z polisy na życie, to za samo zachorowanie nie można otrzymać wypłaty. Za to ubezpieczyciele zdrowotni poszerzyli ostatnio zakres swoich usług.

03.06.2021

Wyroby medyczne - producenci nie mają ustawy, a projekt straszy wysokimi karami

Opieka zdrowotna Prawo europejskie

Od 26 maja stosowane jest unijne rozporządzenie w sprawie wyrobów medycznych. Mimo to wciąż nie ma przepisów wdrażających go w Polsce, co wywołuje chaos prawny. Prace nad ich projektem trwają już ponad dwa lata, a branża ma do nich wciąż wiele uwag. Kontrowersje budzi wysokość kar i zasady reklamy. Zdaniem ekspertów mogą one utrudnić funkcjonowanie wielu producentów.

02.06.2021

Można już pobierać unijne Certyfikaty COVID

Opieka zdrowotna Prawo europejskie Koronawirus szczepienia

Od wtorku 1 czerwca można pobierać Unijne Certyfikaty COVID (UCC), które mają ułatwiać bezpieczne przemieszczanie się pomiędzy krajami Unii Europejskiej. Jak poinformował minister zdrowia, Formalny start systemu unijnych certyfikatów COVID-19 nastąpi 1 lipca. I podkreślił, że Polska znalazła się w grupie liderów, którzy już wydają certyfikaty do użytku swoich obywateli.

01.06.2021

Chcesz zachęcić do szczepienia? Zadzwoń, RODO nie zabrania

Opieka zdrowotna RODO Koronawirus szczepienia

RODO nie wymaga uprzedniej zgody pacjenta na kierowanie do niego zaproszeń do różnego rodzaju programów profilaktycznych, zwłaszcza realizowanych z publicznych pieniędzy. Tymczasem skuteczność ich realizacji zwiększa się po telefonie od konsultanta. W ten sposób rząd mógłby też zachęcać do szczepień przeciwko Covid-19. Ta metoda może okazać się skuteczniejsza niż loteria.

01.06.2021