Czwarta fala pandemii ruszyła, a ograniczeń w teleporadach brak

Pacjent Opieka zdrowotna

Od 1 października miały obowiązywać standardy teleporad udzielanych przez specjalistów po to, by nie unikali pacjentów z powodu Covid-19. Rozporządzenie w tej sprawie nie zostało jednak wydane, a zatem nie ma żadnych reguł. Z drugiej strony to dobrze, bo te zaproponowane przez Ministerstwo Zdrowia uniemożliwiają korzystanie z nowych technologii. Z kolei regulacje ograniczające teleporady u lekarzy rodzinnych przestały wczoraj obowiązywać

05.10.2021

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży bez finansowania Ministerstwa Zdrowia

Opieka zdrowotna

Minister zdrowia Adama Niedzielski unieważnił konkurs na wybór realizatorów zadania pn. „Centra Wsparcia dla dzieci i młodzieży oraz dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym” w 2021 roku. Resort tłumaczy, że konkurs został unieważniony, bo żadna z ofert nie spełniała postanowionych oczekiwać.

04.10.2021

Polska w europejskiej czołówce pod względem przeprowadzania cesarskich cięć

Pacjent Opieka zdrowotna

W Polsce ponad 40 proc. porodów odbywa się przez cesarskie cięcie. Jak podaje resort zdrowia w „Rządowym Programie kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce na lata 2021-2023”- to jeden z najwyższych wskaźników w Europie, wyższy od średniej plasującej się na poziomie 25 proc. I efekt m.in. medykalizacji porodów.

02.10.2021

Od 1 października nie ma już mailowego wniosku o wydanie EKUZ

Pacjent Opieka zdrowotna

Od 1 października 2021 r. wniosek o EKUZ w związku z wyjazdem turystycznym można złożyć on-line tylko przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub ePUAP. Nie ma już możliwości złożenia takiego wniosku przez e-maila. EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to dokument unijny, który potwierdza prawo do bezpłatnego leczenia w każdym państwie UE lub EFTA.

01.10.2021

Za niska stawka dla koordynatora pacjentów przychodni rodzinnych

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Od piątku 1 października każdy pacjent przychodni rodzinnej ma prawo do opieki koordynowanej, czyli przewodnika po systemie ochrony zdrowia, który pomoże mu zaplanować leczenie, w tym umówi na wizyty do specjalistów. Zarządzenie w tej sprawie Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował dopiero wczoraj wieczorem. Stawka 5,88 zł za pacjenta powyżej 24 roku życia może jednak nie wystarczyć na dobrą koordynację.

01.10.2021

Szykują się zmiany w domowej opiece paliatywnej i hospicyjnej

Opieka zdrowotna

Projekt zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia zakłada, że pielęgniarka miałaby odwiedzać pacjenta w hospicjum domowym, co trzy dni, chyba, że stan zdrowia chorego wymaga częstszych wizyt. Proponowane uszczegółowienie przepisów ma poprawić jakość opieki paliatywnej i hospicyjnej.

29.09.2021

NIK: Lekarze mają zbyt dużo obowiązków administracyjnych, a zbyt mało czasu dla pacjenta

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Najwyższa Izba Kontroli zbadała efektywność wykorzystania czasu przeznaczanego na pomoc stricte lekarską dla pacjentów. Okazuje się, że w trakcie porady lekarskiej lekarz jedną trzecią czasu przeznacza na prowadzenie dokumentacji i wykonywanie czynności administracyjnych. Jeszcze gorzej jest w trakcie teleporady. NIK nie ma wątpliwości, że potrzebne są zmiany.

28.09.2021

Brak standardów w zatrudnianiu lekarzy i pielęgniarek uderza w nich i pacjentów

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Już ponad rok szpitale nie muszą zapewniać odpowiedniej liczby pielęgniarek i lekarzy przy realizacji świadczeń gwarantowanych. Wszystko po to, aby w czasie pandemii z powodu braków kadrowych nie trzeba było zamykać oddziałów. Tyle, że zdaniem prawników i lekarzy wyjątek staje się regułą. Niebezpieczną nie tylko dla pacjentów, ale także dla personelu medycznego.

28.09.2021

We Wrocławiu otwarto Centrum Diagnostyki i Terapii FAS 

Pacjent Opieka zdrowotna

We Wrocławiu rozpoczęło swoją działalność, pierwsze w tym regionie centrum dla dzieci i młodzieży dotkniętych alkoholowym zespołem płodowym (FAS). Dzieci otrzymają tam bezpłatne wsparcie specjalistów, takich jak: pediatra, psychiatria, psycholog, logopeda.

27.09.2021

Koordynacja leczenia i diagnostyki gwarantowana na poziomie powiatu

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

By każdy pacjent podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej czuł się dobrze zaopiekowany, potrzebny jest powiatowy lider scalający system opieki podstawowej, wdrożenie opieki koordynowanej i poprawa finansowania zwłaszcza profilaktyki, co pozwoli też uzupełnić brakują kadry.

25.09.2021

NFZ może autoryzować placówki medyczne, ale akredytacja powinna być niezależna

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

​O ile Narodowy Fundusz Zdrowia mógłby autoryzować podmioty udzielające świadczenia zdrowotne, i to wszystkie, o tyle nie może mieć monopolu na akredytację – oceniają eksperci ochrony zdrowia. Zwracają też uwagę, że bez wzmocnienia kadr i stworzenia odpowiednich kryteriów, mierników ich spełniania oraz narzędzi informatycznych, NFZ nie poradzi sobie z tak odpowiedzialnym zadaniem.

24.09.2021

Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia - znamy zwycięzców konkursu

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Zapewnienie bezpiecznej opieki medycznej podczas Covid-19, wdrożenie szybkiej ścieżki diagnostycznej u lekarza rodzinnego czy profilaktyki zwalczania depresji poporodowej, to tylko niektóre z nagrodzonych projektów. 11 finalistów konkursu "Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia" łączy wspólny mianownik: poprawa jakości leczenia i jego dostępności dla pacjentów.

22.09.2021

Niedzielski: Musimy zrobić ustawę o jakości

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Musimy przejść do czynów i zrobić ustawę o jakości i bezpieczeństwie pacjenta - podkreślił Adam Niedzielski, minister zdrowia na konferencji "Zmiany w Ochronie Zdrowia. Transformacja systemu". Dodał, że to nie będzie rozwiązanie doskonałe, ale musimy je przyjąć, chociażby po to, aby nagradzani liderzy zmian w ochronie zdrowia nie mieli wrażenia, że ich praca to hobby.

22.09.2021

Dziś konferencja "Zmiany w Ochronie Zdrowia"

Opieka zdrowotna Zarządzanie

„Transformacja systemu – jakość i bezpieczeństwo” - pod takim hasłem w środę 22 września odbywa się bezpłatna konferencja pt. "Zmiany w Ochronie Zdrowia", organizowana przez Wolters Kluwer Polska we współpracy z Instytutem Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego. By wziąć udział w wydarzeniu, które odbędzie się w formule online, wystarczy zapisać się online.

22.09.2021

E-dokumentacja już powinna działać, a historii choroby tam nie ma

Nowe technologie Opieka zdrowotna Zarządzanie

Pacjenci myśleli, że za sprawą elektronicznej dokumentacji medycznej po 1 lipca na ich Internetowym Koncie Pacjenta będą dane o wizytach u lekarzy, w szpitalu, z pełnym opisem, wyniki wszystkich badań laboratoryjnych. Rozczarowani mówią, że jedyne co widzą w historii leczenia, to datę wizyty. Wiele placówek, mimo ustawowego obowiązku, wciąż nie ma, niestety, odpowiednich systemów informatycznych.

22.09.2021

Autoryzacja powinna objąć wszystkie placówki medyczne, a nie tylko szpitale

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Ocena szpitali przez Narodowy Fundusz Zdrowia to dobry pomysł, o ile zostanie dopracowany i obejmie też przychodnie specjalistyczne i podstawowej opieki zdrowotnej. Tak uważają eksperci. Przedstawiciele szpitali powiatowych ostrzegają zaś, że wiele z nich nie spełni wymagań, co oznacza koniec finansowania z NFZ i likwidację. W efekcie samorządy zaczną naciskać na zmianę decyzji, co nie wpłynie na poprawę jakości.

21.09.2021

Chmielowiec: Zgłaszanie zdarzeń niepożądanych bez ryzyka dla personelu, ale roszczenia pacjentów dopuszczalne

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Nie można zaakceptować postulatu, by zgłoszenie zdarzenia niepożądanego wyłączało wszelką odpowiedzialność. Dlatego projektowane przepisy zakładają wyłączenie możliwości nakładania sankcji na pracownika zgłaszającego zdarzenie niepożądane – okoliczność ta nie będzie mogła stanowić podstawy do wszczęcia postępowania karnego czy dyscyplinarnego - pisze Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta.

21.09.2021

Strażacy nie chcą zastępować ratowników medycznych w karetkach

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Minister zdrowia Adam Niedzielski uspokaja i zapewnia, że resort zapewni obsadę karetek m.in. przeszkolonymi w zakresie medycyny ratunkowej strażakami. Problem jednak w tym, że strażacy nie chcą zastępować ratowników medycznych w karetkach. Stanowisko w tej sprawie wydała Krajowa Sekcja Pożarnicza NSZZ „Solidarność”.

20.09.2021

Nowa sieć szpitali dopiero w 2022 roku

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

W marcu 2021 roku powinny zostać ogłoszone nowe wykazy szpitali zakwalifikowanych do sieci. Powołano już nawet w NFZ specjalny zespół do ustalenia nowych zasad. Z powodu pandemii kwalifikacja zostanie jednak przesunięta, i to już drugi raz. Zgodnie z najnowszą zmianą obecna kwalifikacja ma obowiązywać do 30 czerwca 2022 roku. Znika przepis określający do kiedy nowe wykazy mają być ogłoszone.

17.09.2021

Mamy już czwartą falę, ale wciąż nie testujemy bezobjawowych

Opieka zdrowotna Koronawirus

W naszym kraju czwarta fala epidemii koronawirusa już jest. Eksperci nie mają wątpliwości, że powszechne szczepienia są jednym z warunków skutecznej walki z koronawirusem. Apelują o to, ale zwracają też uwagę, że drugim powinno być także powszechne testowanie. A tego ciągle brak. Tymczasem lekarze rodzinni na to badanie kierują tylko 5 tysięcy Polaków dziennie.

17.09.2021