E-skierowania lekarz nie wystawi na każde badanie

Opieka zdrowotna

Skierowanie na badanie tomografii lub rezonansu lekarz będzie mógł wystawić w formie elektronicznej, ale na badania laboratoryjne już tylko w wersji papierowej – takie założenia wnosi projekt ustawy związany z e-skierowaniem, który we wtorek został przyjęty przez rząd.

20.11.2018

Pilnie potrzebujemy strategii ds. cyfryzacji w ochronie zdrowia

Opieka zdrowotna

Konieczne jest powstanie spójnej, strategicznej koncepcji dotyczącej informatyzacji polskiej służby zdrowia – stwierdzili uczestnicy konferencji „Cyfrowy Szpital Przyszłości”. Trzeba także ustandaryzować systemy, z których korzystają szpitale i przychodnie. Teraz nie ma takich wymagań i trudno jest wprowadzać kolejne etapy cyfryzacji ochrony zdrowia.

20.11.2018

Komisje do spraw błędów medycznych do naprawy

Opieka zdrowotna

Działające od siedmiu lat komisje ds. błędów medycznych miały szybko stwierdzać, że doszło do błędu i pacjent lub spadkobiercy mieli otrzymać odszkodowanie. To miało odciążyć sądy, ale tak się jednak nie stało. O zmianę przepisów, by usprawnić proces orzekania o zdarzeniach medycznych, do ministra zdrowia zaapelował Rzecznik Praw Pacjenta. Zmiany popierają także przewodniczący i członkowie wojewódzkich komisji.  

20.11.2018

Cyfryzacja szpitali to wyzwanie i konieczność

Opieka zdrowotna

Jak wprowadzić elektroniczne recepty, skierowanie oraz zwolnienia, czy szpitale są gotowe na ich wdrożenie, ale także co oznacza cyfrowa rewolucja dla polskich lecznic – takie tematy zostaną poruszone podczas dwudniowej konferencji "Cyfrowy Szpital Przyszłości", która 20 i 21 listopada odbędzie się w Krakowie.

19.11.2018

60 proc. lekarzy i pielęgniarek z objawami wypalenia zawodowego

Opieka zdrowotna

Aż 60 proc. personelu medycznego z Polski widzi u siebie objawy wypalenia zawodowego. Lekarze i pielęgniarki podkreślają, że stres w pracy związany jest z nadmiernym obciążeniem pracą, niskimi zarobkami i brakami w wyposażeniu.

19.11.2018

Trwa spór o dostęp do dokumentacji medycznej po śmierci pacjenta

Opieka zdrowotna RODO

Gdy ktoś nagle umiera w szpitalu po wypadku, a nie zdążył upoważnić nikogo do dostępu do danych medycznych, rodzina nie dowie się, jakie miał obrażenia i jak był leczony. By to zmienić, projektowane są dwie zmiany przepisów dotyczące udostępniania dokumentacji po śmierci pacjenta. Obie wzbudzają kontrowersje.

15.11.2018

Brakuje szczepionek przeciw odrze

Opieka zdrowotna

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podał, że wydali już zgodę na dystrybucję kolejnej partii szczepionek przeciwko odrze, bo w niektórych hurtowniach ich brakuje.

14.11.2018

Resort zdrowia chce się pozbyć ośrodka w Gostyninie

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Zdaniem ekspertów trzeba zmienić zasady kierowania byłych przestępców na tle seksualnym do specjalnego ośrodka w Gostyninie, a także jego podległość resortową. Taką potrzebę widzi też Ministerstwo Zdrowia, które zapowiada prace nad nowelizacją ustawy oraz chce ograniczyć swoją rolę w prowadzeniu tej placówki do wsparcia medycznego.

14.11.2018

Lekarze alarmują: Nie jesteśmy przygotowani do wystawiania e-zwolnień

Opieka zdrowotna

Lekarze rodzinni i samorząd lekarski zgodnie podkreślają, że lekarze nie są w stanie za ponad dwa tygodnie wystawiać tylko zwolnienia w wersji elektronicznej. Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia podkreśla, że w październiku br. liczba e-ZLA spadła z 44,9 do 44,73 proc. w skali kraju.

13.11.2018

Sąd: Pacjent może po wielu latach ponownie pozwać szpital

Opieka zdrowotna

Pacjentka wykazała, że miał miejsce błąd medyczny. Należało jej przyznać zadośćuczynienie. Nie było jednak podstaw do ustalenia odpowiedzialności szpitala za przyszłe następstwa błędu. Powódka może w przyszłości domagać się ewentualnych dalszych świadczeń, jeśli ujawnią się nowe dolegliwości - orzekł Sąd Okręgowy we Wrocławiu.

12.11.2018

Sejm projekt odrzucił, ale przeciwnicy szczepień wrócą z innym

Opieka zdrowotna

Sejm w piątek odrzucił obywatelski projekt, który miał wprowadzić dobrowolność szczepień. Ale problem został. Wielu rodziców w Polsce boi się szczepionek i dlatego dramatycznie rośnie liczba osób, które odmawiają ich podania dzieciom. W tym roku było ich już 30 tys., czyli tyle co  w całym 2017 r.

09.11.2018

Refundacja "wymiotła" z aptek szczepionkę na grypę

Opieka zdrowotna

W aptekach brakuje refundowanej szczepionki przeciwko grypie. Seniorzy, którzy mogą kupić ją z 50-procentową zniżką, wyczerpali zapasy leków. To państwo powinno sprawnie zadbać o ich dostępność, tymczasem przerzuca odpowiedzialność na producentów.

09.11.2018