Wybory hybrydowe to znowu problemy logistyczne i więcej pracy dla komisji

Wybory Koronawirus

Proponowane głosowanie hybrydowe to więcej pracy dla komisji wyborczych, a jeśli duża liczba wyborców zdecyduje się głosować korespondencyjnie – powrót do problemów logistycznych. Jeśli skrzynki na pakiety będą rozmieszczone w wielu miejscach, jest wątpliwe, czy tego samego dnia koperty trafią do liczenia. Kluczowe będzie jednak doręczenie kart do rąk własnych

12.05.2020

Zwolnieni w czasie epidemii już ruszyli do sądów pracy

Prawo pracy Koronawirus

W kwietniu do wydziałów pracy sądów rejonowych w Warszawie wpłynęło 418 spraw, w tym 123 dotyczące wypowiedzeń umów o pracę – ustaliło Prawo.pl. Zdaniem ekspertów, należy się spodziewać lawiny spraw, jakie będą składać osoby zwolnione w trakcie epidemii, ale także te, którym zmieniono warunki pracy czy obniżono płacę.To jeszcze bardziej wydłuży czas oczekiwania na rozstrzygnięcie spraw pracowniczych.

12.05.2020

Nadzwyczajna zmiana stosunków lekiem na zarazę w galeriach handlowych

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Koronawirus

Wynajmujący i najemcy lokali handlowych znaleźli się w zupełnie nowej sytuacji, która zmienia obraz rynku i rodzi spory na niespotykaną dotychczas skalę. Czy jest szansa, aby sądy pomogły rozwiązać te konflikty? W jakim kierunku potoczą się postępowania? – zastanawia się radca prawny Maciej Woźniak z kancelarii FILIPIAK BABICZ LEGAL.

12.05.2020

ZUS etapowo przywraca bezpośrednie badania lekarskie

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Od 11 maja Zakład Ubezpieczeń Społecznych wznowił badania bezpośrednie przez lekarzy orzekających m.in. w sprawach dotyczących wypłaty rent i świadczeń rehabilitacyjnych. Ubezpieczeni są indywidualnie zawiadamiani o terminie i miejscu badania przez oddział ZUS, który prowadzi postępowanie związane z wydaniem orzeczenia.

11.05.2020

Branża turystyczna walczy o kolonie w 2020 roku

Koronawirus

Ministerstwo Edukacji Narodowej nie planuje zakazywać organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży, ale kurator oświaty będzie mógł odwołać wypoczynek w danym województwie. To oznacza, że wciąż nie wiadomo, czy kolonie się odbędą. Mimo to Ministerstwo Rozwoju pracuje nad wytycznymi dla turystyki na czas epidemii.

11.05.2020

Rezygnacje z zaplanowanych projektów unijnych bardzo prawdopodobne

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo europejskie Koronawirus

Dotyczy to zarówno przedsiębiorców, jak i publicznych beneficjentów, jakimi są samorządy. Spodziewają się one dość poważnych spadków w dochodach, co będzie się przekładało na ich potencjał finansowy i możliwość realizowania projektów. Pewnie będzie tak, że z części zadań, planowanych jeszcze na początku roku, będą musiały rezygnować – mówi Marcin Szmyt,

11.05.2020

ZUCH pomoże samorządom osiągnąć wyższy poziom technologiczny

Samorząd terytorialny Prawo AI Koronawirus

Ministerstwo Cyfryzacji chce upowszechnić model chmurowy w administracji. Przyspiesza więc udostępnienie specjalnej platformy o wdzięcznej nazwie ZUCH - system Zapewniania Usług Chmurowych – dla administracji, w szczególności samorządowej. Jest to system informatyczny dostarczający nowoczesne i bezpieczne rozwiązania informatyczne.

11.05.2020

Mediacja ratunkiem dla sądów i prawników? Adwokaci apelują o danie jej szansy

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Mediacja w czasie koronawirusa zdecydowanie nabiera nowego znaczenia. O jej zaletach mówią nie tylko mediatorzy, przekonują się do niej też prawnicy, nawet ci, którzy byli sceptyczni do takich form rozwiązywania sporów. Do współpracy i korzystania z niej zachęca też apel Sekcji Arbitrażu i Mediacji stołecznego samorządu adwokackiego, skierowany także do sędziów.

11.05.2020

Pracownicy tymczasowi bez wsparcia ze strony państwa

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus Dofinansowanie do wynagrodzeń

Rząd nie przewidział w tarczach antykryzysowych pomocy dla pracodawców zatrudniających pracowników tymczasowych. Nie wiadomo, czy mogą oni zostać objęci przestojem ekonomicznym w firmie, w której faktycznie pracują, ani czy zatrudniająca ich agencja pracy tymczasowej będzie mogła uzyskać dofinansowanie do wypłacanych im wynagrodzeń. Problemów jest wiele, a rozwiązań - póki co - brak.

11.05.2020

Zakaz ruchu lotniczego na obszarze Polski do 23 maja

Transport Koronawirus

W niedzielę, 10 maja, weszły w życie przepisy, które przedłużyły do 23 maja zakaz ruchu lotniczego na obszarze Polski. Rozporządzenie jest już opublikowane w Dzienniku Ustaw. Ograniczenie dotyczy lotów krajowych oraz międzynarodowych.

10.05.2020

Rząd: Nie będzie głosowania w niedzielę, ale wydrukowane karty wykorzystamy

Administracja publiczna Wybory Koronawirus

Choć podjęto wszelkie możliwe działania, wybory 10 maja nie mogą się odbyć ze względu na stan epidemii - oświadczył w imieniu rządu premier Mateusz Morawiecki. I dodał, że rząd będzie chciał ponownie wykorzystać wydrukowane już karty do głosowania. Gdyby ten plan został zrealizowany, niemożliwa byłaby wymiana lub zgłoszenie nowych kandydatów.

09.05.2020

Epidemia popularyzuje zdalną rekrutację pracowników

Prawo pracy Koronawirus

Rynek pracy reaguje na epidemię koronawirusa. Wprowadzanie pracy zdalnej czy odwoływanie spotkań bezpośrednich z klientami to nie wszystko, co zmieniło się na przestrzeni ostatnich dni i tygodni. Przedsiębiorstwa wprowadzają również nowe zasady rekrutacji, dostosowane do sytuacji, gdy bezpośrednie kontakty są ograniczone.

09.05.2020

Nowe głosowanie nieprędko - czas na czynności wyborcze trudno skrócić

Wybory Koronawirus

Nie można jeszcze określić, kiedy odbędą się nowe wybory. Politycy mówią, że w drugiej połowie czerwca, eksperci szacują, że realny termin to najwcześniej lipiec. Wszystko zależy jednak od tego, kiedy PKW ogłosi sprawozdanie, a SN oceni ważność wyborów. Ważny będzie margines czasu na czynności wyborcze, zwłaszcza trwające najdłużej, jak kontrola setek tysięcy podpisów czy druk kart.

09.05.2020

Tarcza finansowa ruszyła, ale uchwała rządu w jej sprawie wciąż czeka na publikację

Administracja publiczna Koronawirus Tarcza finansowa

Program tarcza finansowa dla małych i średnich firm ruszył w środę 28 kwietnia o godz. 18, choć w Monitorze Polskim wciąż nie ukazała się uchwała Rady Ministrów w jego sprawie. By ją dostać, trzeba napisać mail do kancelarii premiera. W efekcie nie ma pewności, czy program działa legalnie. A wydano w jego ramach już 5 mld zł.

09.05.2020

Po koronawirusie czeka nas plaga rozwodów

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Wspólna izolacja stała się dla wielu małżeństw testem nie do przejścia. Zdecydowanie wrasta liczba tych, które chcą się rozstać, i to jak najszybciej. Tradycyjna droga będzie jednak długa - terminy w sądach wyznaczane są najwcześniej na zimę. Prawnicy wskazują, że przymusowe zamknięcie w domach, w związku z COVID-19, może też utrudniać ocenę winy. Rozwiązaniem może okazać się mediacja.

09.05.2020

SN: Mimo epidemii zebranie 100 tys. podpisów dla kandydata na prezydenta nie było niemożliwe

Wybory Koronawirus

Państwowa Komisja Wyborcza odmówiła zarejestrować kandydata na prezydenta RP, który zgromadził zbyt małą liczbę głosów poparcia. Nie można wskazywać, że obostrzenia związane ze stanem zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii skutecznie udaremniały zbieranie głosów, skoro 12 innych kandydatów zgromadziło wystarczającą liczbę głosów poparcia – orzekł Sąd Najwyższy.

08.05.2020

MR: Nie będzie zmian w przepisach o umowach najmu w galeriach

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Koronawirus

Ministerstwo Rozwoju nie planuje nowelizacji art. 15ze tarczy antykryzysowej, który zobowiązuje najemców powierzchni w galeriach handlowych do płacenia czynszów w wysokości sprzed wprowadzenia stanu epidemii. Nie oznacza to, że po złożeniu oferty, umowy nie mogą być zmieniane, w tym także w zakresie wysokości czynszu - podkreśla ministerstwo.

08.05.2020