(Nie)bezpieczne testy genetyczne – wyzwanie dla ustawodawcy już kolejnej kadencji

Finansowanie zdrowia

W Polsce w dalszym ciągu nie ma odpowiednich przepisów regulujących kompleksowo obszar genetyki, w tym przeprowadzania testów genetycznych. Tymczasem rocznie przeprowadza się ich tysiące – wykonywane są one zarówno w ramach badań klinicznych, jak i eksperymentów medycznych - twierdzi dr Joanna Uchańska

30.10.2019

Dorośli w kryzysie mają już jakąś pomoc, dzieci i młodzież zostawieni sami sobie

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Dla dorosłych za zaburzeniami psychicznymi udało się - w ramach pilotażu - uruchomić środowiskowy model opieki, który daje im szansę na szybką pomoc blisko domu. Niestety nadal nie mamy żadnej oferty dla dzieci i młodzieży, którzy są w kryzysie psychicznym – takie wnioski płyną z podsumowania z wykonania Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

29.10.2019

Asystenci zdrowienia mają być standardem w centrach zdrowia psychicznego

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Doprecyzowanie przepisów związanych ze sposobem finansowana i rozliczania programu pilotażowego w kontekście ryczałtu na populację oraz jednoznacznie wskazanie na potrzebę zatrudniania w centrum asystentów zdrowienia, czyli osób, które przeszły kryzys psychiczny, ale po przeszkoleniu, są wsparciem dla osoby w kryzysie i jej bliskich – to najważniejsze zmiany, które wprowadza nowelizacja przepisów dotycząca pilotażu w centrach zdrowia psychicznego.

29.10.2019

RPO podaje jak walczyć z nielegalnym wywozem leków

Finansowanie zdrowia Farmacja

Kompleksowy monitoring obrotu deficytowymi produktami leczniczymi; wysokie ceny urzędowe leków na eksport i lepszą współpracę odpowiedzialnych służb - takie rozwiązania rekomenduje Rzecznik Praw Obywatelskich, by skutecznie walczyć z nielegalnym wywozem leków. Z tego powodu w polskich aptekach brakuje coraz więcej leków.

29.10.2019

POZ Plus, czyli 1 proc. pacjentów koordynowanych przez lekarza rodzinnego

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Do projektu POZ Plus, który wprowadza koordynowany model opieki nad chorymi zapisanymi do lekarza rodzinnego przystąpiło do tej pory 37 placówek medycznych z 16 województw. Programem łącznie objęto 286 tys. osób, co stanowi niecały 1 proc. zapisanych w podstawowej opiece zdrowotnej pacjentów.

28.10.2019

Kary nakładane na szpitale przez NFZ są za wysokie

Finansowanie zdrowia

Wprowadzono sieć szpitali czyli nowy model finansowania lecznic, ale nie zmieniono systemu kar nakładanych przez NFZ. W efekcie lecznica, która kiedyś płaciła za nieprawidłowości karę w wysokości 1 proc. wartości kontraktu oddziału - teraz musi oddać 1 proc. ryczałtu, czyli całego budżetu szpitala. Polska Federacja Szpitali wystąpiła do ministra zdrowia z postulatem zmiany zasad stosowania kar.

28.10.2019

Sztuczna inteligencja obsłuży pacjenta w rejestracji szpitala

Prawo AI Finansowanie zdrowia

W połowie przyszłego roku w szpitalu w Ostródzie ma zacząć działać voicebot, czyli program komputerowy, który porozumiewa się z użytkownikiem głosowo. Robot będzie odbierać telefony od pacjentów, sztuczna inteligencja ma też dzwonić, by przypomnieć o zaplanowanej wizycie. Ta technologia może też wspierać lekarzy przy stawianiu diagnozy, ale do tego potrzebna jest zmiana przepisów.

24.10.2019

W szpitalach nie działają już kluczowe oddziały

Finansowanie zdrowia

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w tym roku więcej oddziałów szpitalnych otworzyło się, aniżeli zamknęło. Dyrektorzy placówek twierdzą jednak, że żadnych nowych jednostek nie uruchamiają, gdyż brakuje im kadry.

24.10.2019

BCC: Regeneracja wyrobów medycznych zagrożeniem dla pacjentów

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Farmacja

Wyroby medyczne poddane regeneracji mogłyby być sprzedane poza terytorium Polski, a to może stwarzać zagrożenie dla pacjentów - wskazuje Business Center Club. Zapisy, które na to pozwalają znalazły się w projekcie ustawy o wyrobach medycznych. 

23.10.2019

Leki na cukrzycę i onkologiczne na listopadowej liście leków refundowanych

Finansowanie zdrowia Farmacja

Listopadowa lista leków refundowanych wprowadza 76 nowych produktów m.in.: leki dla pacjentów onkologicznych, ze stwardnieniem rozsianym, chorobą Leśniewskiego-Crohna, cukrzycą i niewydolnością serca. Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski podkreślił w środę, że w tym obwieszczeniu znalazło się wiele leków, na które od dłuższego czasu czekali pacjenci. 

23.10.2019

Szpitale chciałyby leczyć odpłatnie, ale boją się reakcji NFZ

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Dyrektorzy placówek medycznych, które są mocno zadłużone, z chęcią podreperowaliby swoje budżety udzielając świadczeń komercyjnych, ale boją się konsekwencji ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia. Szczególnie, że były już przypadki zerwania kontraktu w takiej sytuacji.

23.10.2019

NFZ nie nadąża za podwyżkami płac w ochronie zdrowia

Finansowanie zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia, mimo wzrostu nakładów na ochronę zdrowia, nie przekazuje tyle pieniędzy szpitalom, by pokryły one wzrastające koszty wynagrodzeń personelu. Środki z Funduszu są średnio za małe o 5 proc. Ta różnica będzie jeszcze większa w związku z tym, że planowane jest podniesie płacy minimalnej

22.10.2019

Jak zapewnić cyberbezpieczeństwo w placówkach medycznych 

Finansowanie zdrowia

O tym, jakie nowe obowiązki będą mieć placówki medyczne w związki z cyberbezpieczeństwem będą rozmawiać eksperci w czasie warsztatów, które jutro odbędą się w Gdańsku przy ul. Okopowej 21/27. Organizują ją: Polska Federacja Szpitali, Kancelaria DZP.

22.10.2019

Fizjoterapeuta zbada i wystawi kartę indywidualnej opieki

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Fizjoterapeuta udzielający świadczeń zdrowotnych w ramach praktyki zawodowej będzie zobowiązany do prowadzenia karty indywidualnej opieki fizjoterapeutycznej. Będzie mógł także wydawać zaświadczenia, orzeczenia i opinie. To konsekwencja tego, że od początku 2019 r. mogą samodzielnie badać pacjenta i planować jego terapię.

22.10.2019

Zadania dla nowego rządu: Zmiany w sieci szpitali i płacenie za efekt leczenia

Finansowanie zdrowia

Konieczne są pilne zmiany w sieci szpitali, ale także trzeba dać odpowiednie narzędzia lekarzom rodzinnym, by byli w stanie w końcu koordynować leczenie pacjenta. Ważne jest także wprowadzenie w kolejnych dziedzinach nowego modelu płacenia za wynik leczenia, a nie tylko za wykonaną procedurę. NFZ płaci za efekt już np. podczas leczenia zawałów czy po operacji zaćmy.

21.10.2019

W środę kolejne spotkanie fizjoterapeutów i diagnostów z ministrem

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Resort zdrowia zaproponował w piątek, by kolejne spotkanie z protestującymi przedstawicielami fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych odbyło się 23 października o godz. 10  w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog". Tematem rozmów mają być podwyżki dla tych grup zawodowych.

18.10.2019

Narodowy Plan dla Chorób Rzadkich w końcu gotowy

Finansowanie zdrowia

Pacjenci z mukowiscydozą lub rdzeniowym zanikiem mięśni mają mieć „paszporty” uprawniające do skorzystania z uproszczonych i szybkich procedur medycznych. Zajmować się nimi będą zespoły składające się z lekarzy, nauczycieli, psychologów i fizjoterapeutów w wyznaczonych ośrodkach. To niektóre z założeń Narodowego Planu dla Chorób Rzadkich. Dokument jest już gotowy i został przekazany do Rady Ministrów.

18.10.2019

Stop Nop podane do prokuratury za wpis na Facebooku o "cichej eutanazji"

Finansowanie zdrowia

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, na polecenie ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, skierował do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach "STOP NOP". Resort podkreśla, że „nie ma zgody na szerzenie treści zagrażających bezpieczeństwu pacjentów oraz internetowy hejt wobec personelu medycznego”.

17.10.2019