Projekt listy ma być opublikowany w tym tygodniu, a na początku kolejnego - obwieszczenie. Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski podał, że od 1 listopada flozyny będą dostępne dla pacjentów z cukrzycą typu 2 przed włączeniem insuliny, leczonych co najmniej dwoma doustnymi lekami hipoglikemizującymi z zawartością co najmniej 8 proc. hemoglobiny glikowanej - dla pacjentów obarczonych bardzo wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym.
- Od listopada dostępna będzie nowa grupa leków w cukrzycy typu 2 - inhibitory SGLT-2 (flozyny). Jest to największy sukces negocjacyjny ostatnich lat. Na liście znajdą się wszystkie trzy flozyny: Invocana, Forxiga, Jardiance – podał Miłkowski i w rozmowie z Prawo.pl podaje, że powinny być one dostępne w cenie do 60 zł dla pacjenta, bo flozyny będą z 30-procentową odpłatnością.
Wyrok NSA zagrożeniem dla istnienia 5 tysięcy aptek - czytaj tutaj>>
Nowe leki w stwardnieniu rozsianym
Na listopadowej liście będą także dwa nowe leki dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym. Ocrelizumab (Ocrevus) to pierwszy i aktualnie jedyny zarejestrowany preparat hamujący progresję w pierwotnie postępującej postaci stwardnienia rozsianego SM, podawany dożylnie co 6 miesięcy. Maciej Miłkowski podał, że Ocrelizumab stosuje się w leczeniu rzutowych postaci stwardnienia rozsianego i jest to czwarty dostępny lek w drugiej linii leczenia tej postaci SM.
Jak podaje wiceminister na listopadowej liście ma znaleźć się także Kladrybina (Mavenclad). To lek w tabletkach dla chorych na rzutowo-remisyjne postaci stwardnienia rozsianego. Stosowany jest w 1, 2, 13 i 14 miesiącu przez 5 dni. W 3 i 4 roku leczenie nie jest już wymagane dla 94 proc. populacji. Ważny jest np. dla kobiet planujących ciąże.
- Od listopada wszystkie dostępne terapie w leczeniu stwardnienia rozsianego będą dostępne w Polsce. Kolejnym krokiem w SM jest poprawa dostępności rehabilitacji, szczególnie dla pacjentów, którzy nie korzystają z programów lekowych – zapowiada Miłkowski.
Program lekowy w raku piersi
Wiceminister podaje, że dzięki temu, że firma Mylan wyraziła zgodę na połączenie programów lekowych na listopadowej liście refundacyjnej znajdzie się nowy połączony program leczenia raka piersi. Chodzi o połączenie programów leczenie raka piersi oraz przedoperacyjne leczenie raka piersi pertuzumabem i trastuzumabem.
Lek na cholesterol
Od 1 listopada w refundacji ma być dostępny także Ewolokumab (Repatha), lek obniżający poziom cholesterolu LDL we krwi oraz redukujący częstość zdarzeń sercowo-naczyniowych. - Jest to kolejny inhibitor PCSK9 dla najbardziej potrzebujących, w szczególności dla pacjentów z hipercholesterolemią rodzinną - dodaje Miłkowski.
Pilotaż sieci onkologicznej od stycznia - czytaj tutaj>>
Nowe leki w leczeniu raka jelita grubego
Na nowej liście leków refundowanych ma się znaleźć także lek stosowany w trzeciej i czwartej linii leczenia zaawansowanego raka jelita grubego Triflurydyna/typiracyl (Lonsurf). – To był lek długo oczekiwany przez pacjentów i dopełnia cały program lekowy – mówi Miłkowski. - Rekomendowany jest przez ESMO (European Society for Medical Oncology).
Przypomnijmy, że pacjenci i lekarze starają się o dostęp do tej terapii od około dwóch lat. Lek jest refundowany w 26 krajach Unii Europejskiej.
Wiceminister dodał, że do uzgodnienia zostały szczegóły programu lekowego, w ramach którego stosowany będzie lek. Przypomniał, że wydłuża on przeżycie pacjentów średnio o ok. 3 miesiące.
Terapia dla chorych na Leśniowskiego-Crohna
Miłkowski podał, że od 1 listopada refundowana będzie także kolejna terapia dla pacjentów z ciężką postacią choroby Leśniowskiego-Crohna. Wedolizumab (Entyvio) stosowany będzie w terapii dwuletniej, jest to jedyny lek selektywny w tej chorobie. Dzięki temu teraz program lekowy będzie zawierał wszystkie dostępne terapie.
Wiceminister poinformował, że zakończyły się także negocjacje dla produktu Novo-Helisen Depot, wyciągi alergenowe roztoczy kurzu domowego do leczenia podtrzymującego. Opakowanie zawiera 2 fiolki po 4,5 ml i wystarcza na rok terapii. Produkt ten był niedostępny w refundacji od 1 lipca, z powodu braku wniosku o kontynuację.
Prof. Marek Wojtukiewicz, kierownik Kliniki Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku podkreślał podczas debaty Medycznej Racji Stanu, odbywającej się pod hasłem "Czas w onkologii", że w terapii raka jelita grubego farmakoterapię zaczyna się stosować w stadiach zaawansowanych.
- Ale właśnie w zakresie farmakoterapii dokonał się największy przełom. Dlatego trudno jest nadążyć za postępem nauki i zapewnić pacjentom dostęp do najnowszych leków – mówił prof. Marek Wojtukiewicz i dodał, że dzięki wprowadzeniu refundacji tego leku zbliżymy się do europejskich standardów leczenia.
Milion pacjentów z chorobą nowotworową
Dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii przypomniał w trakcie debaty Medyczna Racja Stanu, że obecnie w Polsce żyje 1 mln pacjentów z chorobą nowotworową, rozpoznaną w ciągu ostatnich 5-10 lat. - To wskazuje na wielki postęp, który również dotyczy polskich pacjentów, bowiem dożyją oni kolejnych etapów leczenia i kolejnych leków, które przedłużają im życie – powiedział Meder i zwrócił uwagę, że w ostatnich latach polscy pacjenci chorzy na nowotwory zyskali dostęp do leków, które przedtem były dla nich niedostępne, chociaż zarejestrowane w Unii Europejskiej.
- Ciągle gonimy UE, ten dystans się coraz bardziej skraca, ale chcielibyśmy, aby skrócił się zupełnie i żebyśmy mieli to, co ma każdy pacjent w Unii – powiedział Meder.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.