Rząd znosi od poniedziałku obostrzenia, ale nie wszystkie

Koronawirus

Od 28 lutego znoszona jest większość restrykcji dla przedsiębiorców. Właściwie zostają tylko te ograniczenia, które mają charakter czysto epidemiczny, związany z utrzymaniem tego kryterium ograniczania transmisji wirusa. Pozostaje: izolacja dla zarażonych, kwarantanna dla domowników i przyjeżdżających do Polski oraz maseczki w przestrzeniach zamkniętych.

28.02.2022

Samorząd lekarski o sytuacji na Ukrainie

Zawody medyczne

Jako środowisko lekarskie ze szczególną troską myślimy o wszystkich ofiarach konfliktu zbrojnego, których życie i zdrowie narażone są na wielkie niebezpieczeństwo, ogrom cierpień fizycznych i psychicznych - pisze w swoim stanowisku Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Konwent Prezesów Okręgowych Rad Lekarskich. I wyraża solidarność z mieszkańcami tego kraju, którzy doświadczają ataku militarnego zasługującego na zdecydowane potępienie.

26.02.2022

Ukraińcy, jak inni cudzoziemcy, mogą w Polsce starać się o orzeczenie o niepełnosprawności

Pomoc społeczna Opieka zdrowotna Ukraina

Cudzoziemiec mieszkający w Polsce może wyrobić orzeczenie o niepełnosprawności lub jej stopniu na podstawie tych samych przepisów, które obowiązują każdego Polaka. Nie będzie jednak mógł otrzymać orzeczenia do ulg i uprawnień. Jeszcze więcej problemów będą mieli bezpaństwowcy oraz cudzoziemcy bez numeru PESEL lub ci, którzy zrzekli się obywatelstwa dobrowolnie.

26.02.2022

Ministerstwo Zdrowia zamierza zmarnować miliardy na geriatrię

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Cztery miliardy złotych z Funduszu Medycznego w ciągu 8 lat ma zostać wydanych na oddziały geriatryczne i opiekę długoterminową, a w tym roku blisko 700 mln zł. Tyle że zdaniem ekspertów to będą zmarnowane pieniądze, które spowodują, że starsze osoby zostaną zamknięte w szpitalach, zamiast otrzymać potrzebne wsparcie blisko domu.

25.02.2022

Fiasko programu Profilaktyka 40 plus. Będą zmiany?

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Zaledwie 358 tys. Polaków wykonało dotąd badania z programu Profilaktyka 40 plus. To niewiele spośród ok. 20 mln uprawnionych osób. Dlatego Ministerstwo Zdrowia ma zbadać, dlaczego tak się dzieje i wprowadzić modyfikacje. Eksperci nie mają wątpliwości, że to efekt zbyt małej liczby punktów pobrań, braku informacji o programie, kontaktu z lekarzem. A farmaceuci chcą, by do programu zostały włączone apteki.

24.02.2022

MZ: W Polsce zmarło ponad 110 tys. osób z COVID-19, w tym 304 lekarzy i 257 pielęgniarek

Zawody medyczne Koronawirus

W Polsce zmarło dotąd ponad 110 tys. osób z COVID-19. Wśród nich było 304 lekarzy i 257 pielęgniarek. Wśród potwierdzonych od początku epidemii w Polsce ponad 5,5 mln przypadków zakażenia SARS-CoV-2, 108 938 dotyczy pielęgniarek, 45 705 lekarzy, a 19 789 fizjoterapeutów – wynika z najnowszych danych Ministerstwo Zdrowia.

23.02.2022

Ustawy wciąż nie ma, ale rzecznik pacjentów tworzy już rejestr zdarzeń niepożądanych

Opieka zdrowotna

Rzecznik Praw Pacjenta na podstawie wpływających do niego skarg rozpoczął rejestrowanie zdarzeń niepożądanych, choć przepisy prawa jeszcze go do tego nie zobowiązują. Uznał bowiem, że działania w tym zakresie powinny zostać podjęte bez czekania na przyjęcie ustawy o jakości w opiece zdrowotnej. W styczniu odnotował 125 takich zdarzeń. Zdaniem prawników to krok w dobrym kierunku, o ile pójdą za nim działania naprawcze.

23.02.2022

Sejmowa Komisja Zdrowia za rządowym projektem ustawy o wyrobach medycznych

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Farmacja

Sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała w środę rządowy projekt ustawy o wyrobach medycznych, którego celem jest dostosowanie polskiego prawa do unijnych rozwiązań w tym zakresie. Do projektu wprowadzono kilkanaście poprawek o charakterze legislacyjnym.

22.02.2022

Stanowisko resortu zdrowia o obowiązkowych szczepieniach wprowadza chaos prawny

Zawody medyczne Koronawirus Koronawirus szczepienia

Pracownicy w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i aptekach mają obowiązek złożenia oświadczenia o tym, że poddali się szczepieniu przeciwko Covid-19. Jego brak, zdaniem Ministerstwa Zdrowia, uzasadnia przesunięcie na inne stanowisko pracy, a także rozwiązanie umowy o pracę z niezaszczepionym pracownikiem. Prawnicy nie do końca zgadzają się z tym poglądem.

21.02.2022

Nowe przepisy dadzą przychodniom rodzinnym budżet na badania specjalistyczne

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej wprowadzi tzw. budżet powierzony dla przychodni podstawowej opieki zdrowotnej. To dodatkowe pieniądze, które pozwolą lekarzom rodzinnym kierować pacjentów na badania, które obecnie są zarezerwowane tylko dla specjalistów. Dzięki temu będą oni szybciej diagnozowani, a przewlekle chorzy zyskają lepszą opiekę bliżej domu.

21.02.2022

Już ponad 50 wniosków o odszkodowania po szczepieniu - większość po leczeniu szpitalnym

Prawo cywilne Koronawirus szczepienia

W ciągu tygodnia pacjenci złożyli do Rzecznika Praw Pacjenta ponad 50 wniosków o odszkodowanie za powikłania po szczepieniu przeciwko Covid-19. Wbrew oczekiwaniom większość dotyczy trudnych przypadków, gdzie doszło do ponad 14-dniowej hospitalizacji. Prawnicy zwracają uwagę, że do nich zgłaszają się krewni osób, które zmarły po szczepieniu.

19.02.2022

Uzdrowiska dla dzieci padają, bo system dyskryminuje rodziców

Opieka zdrowotna

Popularność leczenia uzdrowiskowego dla dzieci w Polsce spada z roku na rok, coraz bardziej kuleje więc kondycja dziecięcych uzdrowisk i sanatoriów, które rezygnują z kontraktów w tym zakresie. Problem widzi zarówno resort zdrowia, jak i NFZ, jednak brakuje pomysłu na skuteczne działania. A z leczenia dzieci rezygnują już Krasnobród, Rabka, Ciechocinek czy Świnoujście. Wkrótce może już nie być żadnego dziecięcego sanatorium.

19.02.2022

Osoby głuche mogą skorzystać z teleporady w TPK

Pacjent Opieka zdrowotna

Ministerstwo Zdrowia wprowadza możliwość skorzystania z teleporady osobom głuchym i niedosłyszącym. Teleplatforma pierwszego kontaktu wzbogacona została o dodatkową funkcję – tłumacza języka migowego. Aby jednak skorzystać z niego, najpierw trzeba wysłać formularz przez internet.

17.02.2022

Depresja poporodowa rzadko leczona - przepisy są, ale o pomoc trudno

Opieka zdrowotna

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia lekarze mają oceniać zagrożenie wystąpienia depresji u kobiet w ciąży. Problem w tym, że przepisy nie zostały powiązane z żadnym narzędziem do przeprowadzenia tego typu badań. Nie mamy więc możliwości odpowiedzi na pytanie czy jest duże zagrożenie depresją w ciąży - alarmują ginekolodzy. A kobiety narzekają na sposób traktowania przez personel medyczny.

17.02.2022

Ryczałt dla szpitali na podstawie danych z 2019 roku - Senat też poparł

Finansowanie zdrowia

Senat poparł w środę z poprawkami nowelizację ustawy, zgodnie z którą szpitale sieciowe będą mogły przyjąć za podstawę wyliczenia kolejnego ryczałtu dane sprawozdawcze za 2019 r. Nowela wydłuża też okres składania wniosków o kredyt na studia medyczne. Nowelizacja trafi teraz ponownie do Sejmu.

16.02.2022

Niska wycena świadczeń stomatologicznych to zagrożenie dla pacjentów

Opieka zdrowotna

Wycena punktacji w katalogu świadczeń stomatologicznych finansowanych ze środków publicznych pozostaje niezmieniona od kilkunastu lat. Stawki wypłacane lekarzom dentystom w ramach kontraktów z NFZ nie przystają do rzeczywistości, w efekcie dochodzi do rezygnacji z kontraktów kolejnych praktyk stomatologicznych, a co za tym idzie ograniczenia dostępu do publicznej opieki zdrowotnej dla pacjentów.

16.02.2022

Organizacje pacjenckie chcą zmian w Funduszu Medycznym

Finansowanie zdrowia

Piętnaście organizacji pacjenckich oraz Federacja Przedsiębiorców Polskich zwróciły się do ministra zdrowia o podjęcie zdecydowanych działań naprawczych, dotyczących przejrzystości podejmowania decyzji wydatkowania środków publicznych oraz niezwłoczne przekazanie niewykorzystanych środków w formie dotacji do Narodowego Funduszu Zdrowia.

16.02.2022

Minimalny CIT groźny dla szpitali i przychodni. Potrzebna zmiana ustawy

CIT Spółki Finansowanie zdrowia

Ministerstwo Finansów twierdzi, że tzw. minimalny CIT, czyli podatek od strat, nie obejmuje podmiotów prowadzących działalność leczniczą, bo ceny ich usług są regulowane. Z taką interpretacją nie zgadzają się jednak ich właściciele i prezesi. Bo nie obejmie ona wszystkich świadczeń i podmiotów, a po drugie nie jest wiążąca.

16.02.2022

Lekarz może wydłużyć izolację w szóstej dobie jej trwania

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus

Lekarz rodzinny może przedłużyć okres izolacji w oparciu o ocenę stanu zdrowia pacjenta w trakcie porady albo teleporady, która ma miejsce nie wcześniej niż w szóstej dobie izolacji. W przypadku decyzji o przedłużeniu izolacji lekarz jest obowiązany do poinformowania pacjenta o terminie jej zakończenia.

15.02.2022

Leki na trzy choroby rzadkie z refundacją

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Pojawi się refundacja leków w leczeniu pacjentów z mukowiscydozą, pierwotną hiperoksalurią typu 1 oraz dystrofią mięśniową Duchenne'a - poinformował we wtorek Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia. Nowe terapie mają być finansowane z Funduszu Medycznego. Pierwsze ośrodki zaoferują je już w marcu, pozostałe w maju.

15.02.2022