Ministerstwo Zdrowia zlikwidowało izolatoria

Koronawirus

Ministerstwo Zdrowia od dziś zniosło standardy organizacyjne opieki w izolatoriach. Trafiali tam pacjenci z Covid-19 lub podejrzani o zachorowanie. W izolatoriach mieli zapewnioną opiekę medyczną i posiłki. Jak jednak wskazuje resort, stan epidemiczny w Polsce poprawił się i takie miejsca odosobnienia nie są już potrzebne.

12.04.2022

Polski jest tak łatwy, że lekarz z Ukrainy ma nauczyć się go w trzy tygodnie

Zawody medyczne Ukraina

Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego uruchomiło bezpłatne kursy podstawy medycznego języka polskiego. Zgłosiło się już ponad 3 tys. chętnych. Jak zapewnia Ministerstwo Zdrowia, po 3 tygodniach i 45 godzinach lekcyjnych będą mogli bez przeszkód podjąć pracę w zawodzie lekarza, ratownika medycznego czy pielęgniarki. A lingwiści i lekarze twierdzą, że to niemożliwe.

12.04.2022

Maseczki dzielą Amerykanów

Koronawirus

Dwa portale amerykańskie przeprowadziły sondaż o noszeniu maseczek, jeden wśród pracowników ochrony zdrowia, drugi wśród osób spoza branży. Wynika z nich, że jedynie pracujący w podmiotach leczniczych nadal będą nosić maseczki, zwłaszcza podczas dużych imprez.

11.04.2022

Pacjent zyska prawo do testu na Covid-19, lekarz nie wie, czy test dostanie

Finansowanie zdrowia Koronawirus

Ministerstwo z dnia na dzień zmienia strategię testowania w kierunku Covid-19. Najpierw nieoczekiwanie przestało płacić za wykonanie testów antygenowych, przez co nie można ich wykonać bezpłatnie w aptece czy punkcie wymazowym. Teraz taki test wpisuje na listę świadczeń gwarantowanych w podstawowej opiece zdrowotnej. Lekarze mają je zamawiać w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, choć nie mają gwarancji, że będą tam zawsze.

11.04.2022

MF nie planuje zmian w uldze na leki - będzie interwencja posłów

Pacjent PIT Farmacja

Ministerstwo Finansów przyznaje, że miesięczny okres rozliczania tych wydatków jest archaiczny, a odliczana kwota 100 zł od sumarycznego rachunku za leki, nie podlegała zmianie od wielu lat. Mimo to w nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która jest w toku, nie będzie zmiany zasad odliczania wydatków na leki od podatku w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

09.04.2022

Nowe zasady zakupu leków w hurtowniach farmaceutycznych gorsze dla przychodni

Farmacja

Minister zdrowia skierował do publikacji nowe rozporządzenie w sprawie podmiotów uprawnionych do zakupu produktów leczniczych w hurtowniach farmaceutycznych. W porównaniu z projektem zniknęły z niego domy dziecka i schroniska dla bezdomnych, a pojawiło się Polskie Laboratorium Antydopingowe, a także sklepy zielarsko-medyczne. Przychodnie będą mogły kupować w hurtowaniach praktycznie tylko szczepionki.

09.04.2022

Młodzi Polacy źle oceniają NFZ. Lepiej wypada sanepid

60 proc. ankietowanych Polaków źle ocenia Narodowy Fundusz Zdrowia. Dezaprobatę najczęściej wyrażali respondenci w wieku 25–34 lata. Tak wynika sondażu pn. „Oceny działalności instytucji publicznych” przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej. Lepiej wypada nawet Państwowa Inspekcja Sanitarna.

08.04.2022

Psychologowie z Ukrainy będą mogli pomagać w Polsce

Opieka zdrowotna Ukraina

Psychologowie z Ukrainy będą mogli do 24 sierpnia 2023 roku, czyli przez 18 miesięcy od 24 lutego, świadczyć usługi obywatelom Ukrainy przebywającym na terytorium Polski, w tym udzielać świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień. Taką możliwość przewiduje nowelizacja specustawy, którą uchwalił Sejm.

08.04.2022

Hurtownie farmaceutyczne pomogą RARS w wysyłaniu leków do Ukrainy

Farmacja Ukraina

Do tej pory zgodnie z poleceniem Ministra Zdrowia to Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych koordynowała zbieranie i przekazywanie leków dla Ukrainy i to mimo podstaw prawnych. Z ich braku wsparcia nie mogły oferować inne podmioty. To się zmieni za sprawą uchwalonej przez Sejm w nocy z czwartku na piątek nowelizacji specustawy. RARS zyska prawo do zbierania i wysyłania leków do Ukrainy, ale także zlecenia zadania hurtowniom farmaceutycznym.

08.04.2022

Pieniądze na podwyżki nie dla wszystkich pracowników ochrony zdrowia

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Proponowana przez rząd podwyżka minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia nie obejmie pracowników administracyjnych, informatyków, elektryków i pozostałego personelu pomocniczego. Dyrektorzy szpitali zwracają uwagę, że tak nie może być, bo bez nich system nie jest w stanie funkcjonować. Z powodu inflacji i braku podwyżek wycen świadczeń, szpitalom będzie trudno znaleźć pieniądze na podwyższenie pensji.

08.04.2022

Marcin Martyniak nowym wiceministrem zdrowia

Na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia w miejsce Sławomira Gadomskiego został powołany dr Marcin Martyniak. Nowy wiceminister wcześniej był szefem gabinetu politycznego Adama Niedzielskiego. Ukończył zarządzanie na Uniwersytecie Warszawskim.

07.04.2022

Szpitale tymczasowe teraz dla uchodźców z Ukrainy

W części ze zlikwidowanych z dniem 1 kwietnia szpitali tymczasowych planuje się przygotowanie miejsc zakwaterowania dla wojennych uchodźców z Ukrainy. W niektórych takich placówkach mają powstać także m.in. nowe centra rehabilitacji, ośrodki onkologiczne i pulmonologiczne.

06.04.2022

Koniec rehabilitacji pocovidowej. Lekarze już nie mogą wystawiać skierowań

Koronawirus

Lekarze i eksperci są w szoku. Narodowy Fundusz Zdrowia z polecenia ministra zdrowia z dnia na dzień likwiduje rehabilitację pocovidową. Zgodnie z komunikatem Funduszu z 4 kwietnia lekarze skierowania do uzdrowisk mogli wystawiać do... 4 kwietnia! Co gorsza, realizacja już wystawionych skierowań musi się zakończyć do 30 czerwca.

06.04.2022

Szpitale potrzebują i dodatek na maseczki, i inflacyjny. NFZ zabiera im ten pierwszy

Finansowanie zdrowia

Podmioty ochrony zdrowia protestują przeciwko pozbawieniu ich dodatku na koszty środków ochrony: maseczki, rękawiczki jednorazowe, fartuchy czy płyny do dezynfekcji. Narodowy Fundusz Zdrowia trzyprocentowy dodatek doliczy ostatni raz do faktur za marzec 2022 roku. Za to podwyższy wartości umów o 4,5 proc. z tytułu inflacji. Przedstawiciele branży podkreślają, że inflacja wynosi 8,5 proc., a dodatek inflacyjny niektórzy zobaczą dopiero za dwa miesiące.

05.04.2022

Miliardy złotych z Unii na nowoczesne terapie lekowe

Finansowanie zdrowia Farmacja

Budżet Funduszy Europejskich na Rzecz Nowoczesnej Gospodarki wynosi blisko 36 mld zł w latach 2021-2027. By skorzystać z programu trzeba mieć projekt kwalifikujący się do Krajowych Inteligentnych Specjalizacji. W tym roku polska lista KIS została poszerzona o syntezę substancji czynnych i rozwój leków równoważnych, czyli generycznych. To daje szansę, że do polskich firm farmaceutycznych trafi więcej funduszy niż w latach 2014-2021.

05.04.2022

Zmiana pokoleniowa w okręgowych izbach lekarskich

Zawody medyczne

Prezesem Okręgowej Rady Lekarskiej w Bydgoszczy został dr Szymon Suwała, endokrynolog, który rok temu zdał egzamin specjalizacyjny. Szefem samorządu lekarzy w Szczecinie po raz pierwszy został Michał Bulsa, członek OIL raptem od 2018 roku. W Warszawie po raz drugi na czteroletnią kadencję prezesa wybrano Łukasza Jankowskiego, członka Izby raptem od 2014 roku. To oznacza, że młodzi coraz chętniej i skuteczniej działają w samorządzie medyków.

04.04.2022

Potrzebne specjalistyczne ośrodki dla dorosłych z autyzmem

Opieka zdrowotna

Przedstawiciele Porozumienia Autyzm-Polska zrzeszającego 30 organizacji domagają się utworzenia specjalistycznych ośrodków wsparcia dla dorosłych z najcięższymi przypadkami autyzmu. W opinii organizacji, takich placówek powinno być 15-20 w każdym województwie. Trwa właśnie kampania pod hasłem „Autyzm. Nie możemy czekać”, która będzie miała miejsce przez cały kwiecień – miesiąc Świadomości Autyzmu.

04.04.2022

Grożą nam krztusiec i odra, a konkretów w sprawie szczepień Ukraińców brak

Opieka zdrowotna Ukraina

Wzrost zakażeń krztuścem groził nam już przed pandemią. Za sprawą obostrzeń zagrożenie zmniejszyło się, ale teraz znowu powraca, bo wyszczepialność na Ukrainie jest niższa niż w Polsce. Podczas gdy w naszym kraju jest już ponad 2 miliony uchodźców, a ponad 100 tys. rozpoczęło naukę w szkołach - planowane zasady szczepień są wciąż mało precyzyjne.

04.04.2022

Szułdrzyński: Polska służba zdrowia po pandemii zdewastowana materialnie i psychologicznie

Opieka zdrowotna Ukraina

Polska służba zdrowia zdewastowana po dwóch latach pandemii musi stawić czoła kolejnemu wielkiemu wyzwaniu: zaopiekowania się milionami nowych pacjentów z Ukrainy - mówi dr n. med. Konstanty Szułdrzyński z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii CSK MSWiA. Ocenia, że w obliczu kryzysu humanitarnego pracownikom służby zdrowia łatwiej jest wykrzesać z siebie motywację, ale wszystko ma swoje granice.

03.04.2022

Covid-19 w odwrocie, ale teleporady medyczne zostają

Opieka zdrowotna

Za sprawą pandemii koronawirusa lekarze zaczęli udzielać porad i konsultacji zdalnie. Wielu pacjentów zastanawia się, czy znikną też teleporady, skoro zlikwidowano obowiązek noszenia maseczek i powszechne, bezpłatne testowanie oraz zamknięto oddziały covidowe. Ministerstwo Zdrowia zapewnia jednak, że zdalne porady zostaną, choć brakuje standardów dla tych udzielanych przez specjalistów.

02.04.2022