Na mocy zarządzenia z 16 marca Adam Niedzielski, minister zdrowia, powołał Radę Organizacji Pacjentów. Rada liczy 15 osób powołanych na 5 lat. Kandydatów zgłaszały największe ogólnopolskie organizacje pacjentów, zarejestrowane, od co najmniej 5 lat. Zgłoszonych zostało 55 kandydatów. Jak zaznaczył szef resortu, powołanie ROP, to historyczna chwila. Nigdy wcześniej przy ministrze zdrowia nie było takiej Rady. ROP będzie wzmacniać pozycję pacjentów w procesach decyzyjnych dotyczących ochrony zdrowia.
Dwie rady, dwa sposoby działania
Warto przypomnieć, że ROP w lutym 2020 roku powołał Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta. W skład tej Rady wchodzi jednak siedem razy więcej osób, bo są to przedstawiciele aż 112 organizacji, począwszy od AMICUS Fundacji Łuszczycy i ŁZS, przez Federacje Pacjentów Polskich, po Stowarzyszenie Pacjentów z Niewydolnością Układu Pokarmowego "Apetyt na Życie". Reprezentują one głos środowiska pacjentów różnych grup m.in. onkologii, chorób cywilizacyjnych, autoimmunologicznych, neurologii i psychiatrii, chorób rzadkich, seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami i niesamodzielnych. W Radzie przy MZ zasiadają przedstawiciele największych, zwykle parasolowych, organizacji zrzeszających mniejsze fundacje i stowarzyszenia. Mają się spotykać raz na kwartał.
– Włączamy Państwa w prace nad zmianami w systemie ochrony zdrowia. Najważniejszym celem Rady będzie konsultowanie projektów legislacyjnych. To dowód na to, że pacjentocentryzm nie jest tylko deklaracją, ale naszym priorytetem – podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski, dodając, że ROP jest łącznikiem między ministrem zdrowia a środowiskiem pacjentów. – MZ jest otwarte na wnioski i postulaty Rady, które zamienią się na propozycje przepisów - podsumował minister zdrowia.
Rada ta jest organem pomocniczo-doradczym w zakresie prowadzenia dialogu w sprawach systemowych w ochronie zdrowia. Do zadań nowo powołanego organu należy:
- koordynowanie współpracy organizacji pacjentów z ministrem,
- omawianie spraw systemowych w ochronie zdrowia przekazanych przez organizacje pacjentów,
- przyjmowanie propozycji zmian legislacyjnych do projektów aktów normatywnych od organizacji pacjentów w celu wypracowania wspólnych stanowisk i przedstawienia ich ministrowi,
- zachęcanie organizacji pacjentów do czynnego udziału w procesie legislacyjnym,
- koordynowanie po stronie organizacji pacjentów działań w zakresie prowadzonych przez urząd obsługujący ministra prekonsultacji oraz konsultacji publicznych projektów aktów normatywnych i innych dokumentów rządowych,
- współpraca z innymi radami zrzeszającymi organizacje pacjentów, przede wszystkim z działającymi przy Biurze Rzecznika Praw Pacjenta i Narodowym Funduszu Zdrowia.
Rada przy RPP w 2021 roku spotkała się aż osiem razy. W Radzie powołanej przez RPP działa obecnie 8 zespołów roboczych:
- Zespół ds. chorób autoimmunologicznych;
- Zespół ds. chorób cywilizacyjnych;
- Zespół ds. onkologii;
- Zespół ds. propozycji zmian systemowych;
- Zespół ds. psychiatrii i neurologii;
- Zespół ds. chorób rzadkich;
- Zespół ds. seniorów;
- Zespół ds. ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
Rada przy RPP skupia swoją działalność na wprowadzaniu zmian w systemie opieki zdrowotnej tak, aby stał się on przyjazny zarówno dla pacjenta, jak i jego bliskich. Wskazuje rozwiązania, które wzmocnią poczucie bezpieczeństwa pacjenta, a jednocześnie będą stanowiły podstawę do przestrzegania jego praw.
Cena promocyjna: 179.1 zł
|Cena regularna: 199 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 59.7 zł
Kogo minister zdrowia powołał do Rady Organizacji Pacjentów
W skład Rady weszli:
- Elżbieta Oleksiak – Polski Związek Niewidomych;
- Krystyna Wechmann – Federacja Stowarzyszeń Amazonek;
- Ks. Arkadiusz Nowak – Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej;
- Joanna Pietrusiewicz – Fundacja Rodzić po Ludzku;
- Jacek Hołub – Polskie Towarzystwo Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita „J-elita”;
- Stanisław Maćkowiak – Federacja Pacjentów Polskich;
- Aleksandra Rudnicka – Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi SANITAS;
- Paweł Wójtowicz – MATIO Fundacja Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę;
- Magdalena Kołodziej – Fundacja MY Pacjenci;
- Urszula Jaworska – Fundacja Urszuli Jaworskiej;
- Anna Śliwińska – Polskie Stowarzyszenie Diabetyków;
- Piotr Fonrobert – Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych oraz Stowarzyszenie Pomocy Chorym na GIST;
- Małgorzata Durka – Związek Stowarzyszeń Koalicja „Na Pomoc Niesamodzielnym”;
- Piotr Dąbrowiecki – Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na astmę alergie i POCHP;
- Dorota Korycińska – Fundacja OnkoCafe-Razem Lepiej, Alivia – Fundacja Onkologiczna, Fundacja „Pokonaj raka”, Stowarzyszenie Walki z Rakiem Jajnika Niebieski Motyl, Stowarzyszenie Neurofibromatozy Polska Alba Julia, Fundacja OmeaLife.
Przewodniczącym Rady został ks. Arkadiusz Nowak, wiceprzewodniczącą Magdalena Kołodziej. Członkom Rady nie przysługuje wynagrodzenie z z tytułu uczestnictwa w posiedzeniach, a jedynie zwrot kosztów podróży, jak za delegacje. Rada podejmuje decyzje i przyjmuje stanowiska w drodze uchwały większością głosów, w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby członków Rady. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego Rady.