W myśl przepisów ZUS, zwolnienie lekarskie lekarz może wystawić jedynie po osobistym zbadaniu pacjenta. Jak wskazuje ZUS, skontrolować można każde zwolnienie lekarskie, w tym także e-ZLA (czyli e-zwolnienie lekarskie), które zostało wystawione podczas teleporady.
Czytaj również: Minister zdrowia i ZUS zapowiadają walkę z L4 kupowanymi pod pozorem teleporad >>
Gorący temat w mediach społecznościowych ZUS – lekarz
W mediach społecznościowych trwa gorący temat dotyczący wystawiania zwolnień lekarskich przez teleporady. Wszystko za sprawą ZUS – Zakład postanowił poddać kontroli e-ZLA wystawianie przez lekarzy w czasie pandemii COVID-19. ZUS od dawna przymierzał się do kontroli e-ZLA. Jednakże interwencje lekarzy u prawników izb lekarskich, skutecznie odsuwały całą sprawę. Jak widać do czasu.
ZUS: mamy prawo to sprawdzić
Jak wskazuje ZUS na Twitterze, lekarz występuje do ZUS o upoważnienie do wystawiania zwolnień lekarskich. Zobowiązuje się przy tym, że będzie przestrzegał zasad orzekania o czasowej niezdolności do pracy. Dlatego mamy prawo to sprawdzić, jeśli są wątpliwości – pisze ZUS, dodając, że sama kontrola nie oznacza zakwestionowania e-ZLA.
Lekarze odpowiadają
Lekarze nie pozostają dłużni i odpowiadają ZUS. Anna Bazydło, wiceprzewodnicząca Porozumienia Rezydentów pisze: Zawsze możemy masowo odstąpić od tego przywileju, z którego wynikają dla nas jedynie konsekwencje i kary. Wydrukujemy specjalne druczki do zaświadczeń, zapewniam, że uwzględnią przyczynę rezygnacji z naszych niewątpliwych przywilejów bezpłatnej pracy dla instytucji publicznej – podsumowuje Bazydło.
Lekarze są oburzeni działaniem ZUS, co prezentują w mediach społecznościowych, pisząc m.in., że zwolnienie lekarskie, to przywilej przysługujący pacjentowi z racji bycia ubezpieczonym w ZUS.
Interpretacja przepisów
Jak zauważa doktor Tomasz Zieliński, wiceprezes Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia "Porozumienie Zielonogórskie", interpretację przepisów dotyczących zwolnień lekarskich wystawionych za sprawą teleporady przedstawiło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej już na początku pandemii COVID-19. Wskazano, że nie ma przeszkód, aby lekarz wystawił zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy po przeprowadzeniu badania stanu zdrowia za pośrednictwem systemów informatycznych. Jednakże w tym samym przepisie znajduje się zapis, mówiący, że w przypadku ustalenia, że zaświadczenie lekarskie zostało wystawione po przeprowadzeniu badania we wskazany sposób, ocena prawidłowości jego wystawienia powinna zostać dokonana indywidualnie i uwzględniać w szczególności rodzaj schorzenia, dostępne środki komunikacji z pacjentem oraz udokumentowanie badania. I właśnie ten zapis pozwala ZUS na przeprowadzenie kontroli e-ZLA.
Jak podaje Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS, urząd może kontrolować zwolnienia wystawione w trakcie teleporad za sprawą przepisów ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Wskazuje w tym wypadku na ocenę prawidłowości przeprowadzenia wywiadu lekarskiego.
ZUS może cofnąć lekarzowi upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich
ZUS może cofnąć lekarzowi upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich na okres nieprzekraczający trzech albo dwunastu miesięcy.
Lekarze się nie podadzą
Lekarze zrobią wszystko, by udowodnić zasadność wystawienia zwolnienia i nie stracą uprawnienia do wystawiania zwolnień lekarskich. Niestety czeka ich długa batalia z urzędnikami, którzy obstawać będą przy swojej racji.