Prawo.pl

Samorządowe punkty szczepień gotowe, ale rząd hamuje ich uruchamianie

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Samorządowcy, którzy w błyskawicznym tempie przygotowali dodatkowe punkty szczepień, narzekają że nie mogą ich uruchamiać. Pełnomocnik rządu do spraw szczepień przekonuje, że cały czas problemem jest zbyt mała dostępność szczepionek. Twierdzi, że jak tylko producenci zwiększą dostawy, to zostaną uruchomione dodatkowe punkty.
Hanna Hendrysiak
16.04.2021
Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Nagłe zmiany w harmonogramie szczepień i chaos organizacyjny mogą prowadzić do nieuzasadnionej dyskryminacji i nierówności - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich, który zwrócił się w tej sprawie do pełnomocnika rządu ds. programu szczepień przeciwko COVID-19, przypominając o zamieszaniu wywołanym 1 kwietnia.
Krzysztof Sobczak
16.04.2021
Koronawirus szczepienia
Rząd w Hadze zamierza wprowadzić obligatoryjną, 5-dniową kwarantannę dla osób przybywających do Holandii z krajów wysokiego ryzyka zakażeniem koronawirusem. Projekt ustawy ustanawiający obowiązek kwarantanny został już przekazany do izby niższej parlamentu. Naruszenie tego obowiązku będzie zagrożone grzywną wysokości 435 euro.
Grażyna J. Leśniak
16.04.2021
Koronawirus a prawo
Od piątku obowiązuje nowe prawo o zawodzie farmaceuty. Prace nad nim trwały aż 30 lat. Dzięki niemu farmaceuta w porozumieniu z lekarzem będzie mógł prowadzić konsultacje na temat przyjmowanych leków i robić ich przegląd, sprawdzić, czy mogą być jednocześnie zażywane. Tyle, że wciąż brakuje rozporządzenia określającego szczegóły. Apteki mogą działać na podstawie ustawy
Jolanta Ojczyk
16.04.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Farmacja
Obowiązujące od 27 marca br. zasady dotyczące handlu, usług, zgromadzeń i kościołów zostaną przedłużone o tydzień, czyli do 25 kwietnia. Natomiast od poniedziałku czynne mają być żłobki i przedszkola. Dozwolone będzie uprawianie sportu w obiektach otwartych. Do 3 maja nieczynne będą hotele i miejsca noclegowe. W Dzienniku Ustaw ukazało się już rozporządzenie w tej sprawie.
Jolanta Ojczyk Krzysztof Sobczak
15.04.2021
Koronawirus a prawo
W przyszłym roku nie zostaną przedłużone umowy na szczepionki COVID-19 z AstraZeneką i Johnson & Johnson (J&J) - tak zdecydowała Komisja Europejska, o czym poinformował włoski dziennik La Stampa, powołując się na źródło z włoskiego ministerstwa zdrowia.
Katarzyna Redmerska
15.04.2021
Koronawirus szczepienia
Z dnia na dzień powiększa się chaos ze szczepieniami sędziów i pracowników sądów. Choć rozporządzenie z 25 marca rozbudziło nadzieje, wszystko wskazuje na to, że nie trafią oni do grup szczepionych w pierwszym etapie. Tymczasem sądy radzą sobie jak potrafią, więc wychodzi różnie. A problemów jest wiele, jak choćby to, gdzie mają być szczepieni... sędziowie delegowani.
Patrycja Rojek-Socha
15.04.2021
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus szczepienia
Przychodnie rodzinne, które do 13 kwietnia br. zakupiły komputery, oprogramowanie czy skanery - nie dostaną dofinansowania. Zgodnie z zarządzeniem prezesa NFZ może ono zostać przyznane tylko tym, które wydały pieniądze po tej dacie. I nie ma znaczenia, że elektroniczne skierowania ruszyły już 8 stycznia, i to wtedy wielu lekarzy zainwestowało w cyfryzację.
Jolanta Ojczyk
15.04.2021
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

UE: Kolejny krok na drodze do koronapaszportów

Opieka zdrowotna RODO Koronawirus szczepienia
Państwa członkowskie Unii Europejskiej formalnie przyjęły mandat do negocjacji z Parlamentem Europejskim w sprawie wprowadzenia paszportów szczepionkowych. Według założeń ich wprowadzenie ma ułatwić otwarcia się turystyki tego lata. Paszporty miałyby pozwolić podróżować po UE zaszczepionym, ozdrowieńcom lub osobom z negatywnym wynikiem testu.
Krzysztof Sobczak
14.04.2021
Opieka zdrowotna RODO Koronawirus szczepienia

NFZ wyda 52,7 mln zł na dofinasowanie informatyzacji przychodni rodzinnych

Nowe technologie Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
​Placówki podstawowej opieki zdrowotnej mogą ubiegać się o dofinansowanie z NFZ zakupu sprzętu komputerowego, kopiarek wielofunkcyjnych, oprogramowania, szkoleń. Maksymalnie mogą otrzymać 6 504 zł na jedno miejsce udzielania świadczeń przez lekarza lub połowę tej kwoty, jeśli skorzystały z dotacji w ubiegłym roku, o ile zakupy zostały zrobione po 13 kwietnia.
Jolanta Ojczyk
14.04.2021
Nowe technologie Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
W każdym punkcie drive-thru musi być co najmniej jedna osoba z doświadczeniem w udzielaniu pierwszej pomocy: lekarz lub ratownik medyczny na cztery zespoły szczepienne. Osoby zarejestrowane podjadą autem na specjalnie przygotowany parking. Bez wysiadania przejdą kwalifikację i dostaną szczepionkę. Potem odjadą w specjalnie wyznaczone miejsce, by odczekać 15 minut, a kierowcy 20.
Jolanta Ojczyk
14.04.2021
Koronawirus szczepienia
Sanepid już nie nakłada kar za łamanie zakazu prowadzenia działalności, tylko od razu zamyka lokale. Prawnicy radzą przedsiębiorcom odwołać się od takiej decyzji, bo wygrana jest niemal pewna. By decyzji nie można było podważyć, Sanepid musi udowodnić np., że w lokalu była osoba chora, lub wirus był w jedzeniu. Po wygranej w postępowaniu administracyjnym, można pójść po odszkodowanie
Jolanta Ojczyk
14.04.2021
Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Są już wytyczne i wymogi dotyczące sposobu organizacji nowych Punktów Szczepień Powszechnych organizowanych poza obecną siecią placówek medycznych, na przykład w domu kultury, w formie namiotów lub punktów drive-thru. Samorządy powinny zgłaszać do wojewodów listę proponowanych lokalizacji nowych punktów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.04.2021
Pacjent Koronawirus szczepienia
Nie można pozwolić, by pracownicy ochrony zdrowia obawiali się wypowiadać publicznie. W interesie społecznym jest, by w przestrzeni publicznej toczyła się dyskusja publiczna w sprawie walki z pandemią z udziałem niezależnych ekspertów pochodzących z różnych środowisk medycznych - czytamy w apelu sześciu organizacji społecznych w sprawie dr Pawła Grzesiowskiego
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.04.2021
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
We Francji, Niemczech i Wlk. Brytanii osoby, które jako pierwszą dawkę przyjęły szczepionkę AstraZeneca jako drugą mogą dostać Pfizera lub Moderny. Światowa Organizacja Zdrowia i Europejska Agencja do spraw Leków nie powiedziały wprost, że jest to niedopuszczalne. Jednak polski rząd na razie bierze pod uwagę takiej możliwości.
Katarzyna Redmerska
13.04.2021
Koronawirus szczepienia
Prawo do kontaktu z psychologiem, informacja o możliwości skorzystania z pomocy psychologicznej – to ma zagwarantować nowa ustawa kobietom, które dowiedzą się, że ich dziecko może urodzić się z wadą letalną. Proponowane przepisy, mające łagodzić skutki wyroku TK w sprawie aborcji, są jednak nieostre, więc nie gwarantują, że kobieta otrzyma pomoc.
Monika Sewastianowicz
13.04.2021
Opieka zdrowotna
W połowie maja ruszą szczepienia w zakładach pracy, o ile producenci szczepionek wywiążą się z deklaracji dotyczących dostaw. Warunek: zebranie 500 osób i podpisanie umowy z podmiotem uprawnionym do szczepienia. Z tym, że pracodawca może szczepić nie tylko swoich pracowników, ale też współpracowników, kontrahentów, a nawet zatrudnionych w sąsiadującej z nim firmie.
Jolanta Ojczyk
12.04.2021
Koronawirus szczepienia
Dyspozytorzy ratownictwa medycznego i centrów powiadamiania, pracownicy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, Centrum eZdrowia i chmury krajowej obsługującej system rejestracji i kalendarza, oraz instytucji, które dostarczają tlen do szpitali - to grupy zawodowe, które będą włączone do grupy zero szczepień przeciwko Covid-19. W sumie to ok. 1800 osób.
Jolanta Ojczyk
12.04.2021
Koronawirus szczepienia
Europejski Trybunał Praw Człowieka wyrokiem Wielkiej Izby z 8 kwietnia 2021 r. stwierdził, iż ustawowy obowiązek szczepień dzieci nie stanowi naruszenia prawa do poszanowania życia rodzinnego rodziców i dzieci. Zdaniem Trybunału, czeska regulacja szczepień nie jest nieuzasadniona i nieproporcjonalna, a odmowa przyjęcia dziecka do przedszkola ma charakter prewencyjny, a nie karzący.
Katarzyna Warecka
12.04.2021
Pacjent Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna
Dyrektorzy oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia zaprezentują we wtorek przedstawicielom każdego powiatu w Polsce liczbę punktów szczepień, która powinna być zapewniona, by zaszczepić jak największą liczbę mieszkańców - powiedział Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.
Jolanta Ojczyk
11.04.2021
Koronawirus szczepienia

Szczepienie nie zawsze zwalnia z kwarantanny, choć powinno

Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Nie ma powodu, aby osoby zaszczepione dwiema dawkami były poddawane kwarantannie. Badania potwierdzają, że szczepionki zmniejszają transmisję wirusa o ok. 70 proc. I zgodnie z prawem zaszczepienie chroni tylko przed kwarantanną, gdy na Covid19 zachoruje domownik. W praktyce ten przepis też jednak nie zawsze działa.
Jolanta Ojczyk
10.04.2021
Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Funkcjonowanie telemedycyny nie jest uzależnione jedynie od dobrej woli i chęci personelu medycznego. W grę wchodzą jeszcze warunki techniczne i umiejętności, których wiele osób po prostu nie posiada - zauważa dr hab. prof. nadzw. Justyna Zajdel-Całkowska z Wydziału Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego w Warszawie.
Józef Kielar
10.04.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Rząd uprasza kwalifikację na szczepienia przeciwko Covid-19. Jest już rozporządzenie w tej sprawie. Po pierwsze zwiększy się liczba zawodów medycznych uprawniających do jej przeprowadzenia. Po drugie zostanie uproszczony formularz, który muszą wypełnić pacjenci. Te zmiany mają przyspieszyć proces szczepień.
Jolanta Ojczyk
09.04.2021
Koronawirus szczepienia

Uczelnie mają być przyjazne dla autystycznych studentów

Szkolnictwo wyższe Dla studenta Opieka zdrowotna
Nawet co dziesiąta osoba z Zespołem Aspergera przejawia specjalne zdolności i może być wybitnym absolwentem i naukowcem - zauważa resort funduszy i polityki regionalnej. I dodaje, że często jednak na jej drodze stają trudności w odnalezieniu się w nowym środowisku. Dlatego 40 uczelni w całej Polsce wdroży program indywidualnego wsparcia dla studentów z ASD
Krzysztof Sobczak
09.04.2021
Szkolnictwo wyższe Dla studenta Opieka zdrowotna
Większość mieszkańców domów pomocy społecznej została zaszczepiona i coraz głośniej mówi się o łagodzeniu obostrzeń oraz dopuszczaniu pensjonariuszy do spotkań z rodzinami czy wychodzeniu na zewnątrz. Ministerialne rekomendacje o stopniowym luzowaniu trafiły przez wojewodów do placówek. Dyrektorzy nie chcą jednak ryzykować i decydują o zachowaniu reżimu.
Katarzyna Kubicka-Żach
09.04.2021
Pomoc społeczna Koronawirus a prawo
Po zamianie rozporządzenia z 25 marca sędziowie, pracownicy sądów i prokuratury odetchnęli z ulgą sądząc, że podobnie jak prokuratorzy zostaną w najbliższym czasie zaszczepieni przeciwko koronawirusowi. O ile jednak w prokuraturach zdaje się to obowiązywać, o tyle w sądach panuje prawdziwy chaos, dyrektorzy szczepienia załatwiają "bokiem", a z rządu płyną sprzeczne sygnały.
Patrycja Rojek-Socha
09.04.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Od 15 stycznia do 1 kwietnia chęć zaszczepienia się zadeklarowało ponad 2,5 miliona Polaków. E-skierowania dostało tylko 676 tysięcy. To oznacza, że nie wystawiono ich dla 1,9 miliona osób. Wśród nich są też ci, którzy zgłosili się w styczniu. Prawnicy nie mają wątpliwości, że te osoby powinny mieć z automatu wystawione skierowanie na szczepienie
Jolanta Ojczyk
09.04.2021
Koronawirus szczepienia
Do końca drugiego kwartału ma być wykonanych łącznie 20 mln szczepień, a wszystkie osoby chętne powinny być zaszczepione przynajmniej pierwsza dawką do końca sierpnia. Dlatego już w kwietniu ruszą pilotażowe punkty szczepień na parkingach, w aptekach i zakładach pracy. Wciąż jednak ie wiadomo kiedy ruszy rejestracja urodzonych w roku 1974 i młodszych.
Jolanta Ojczyk
08.04.2021
Koronawirus szczepienia
Komisja Europejska zapowiedziała, że w połowie czerwca mają pojawić się paszporty szczepionkowe, ułatwiające podróżowanie. Tymczasem w czwartek premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że rozmowy w UE na temat są na wstępnym etapie. Chcemy zapewnić możliwość bezpiecznego przemieszczania się, ale jeszcze nie każdy ma możliwość zaszczepienia się. - powiedział.
Krzysztof Sobczak
08.04.2021
Koronawirus szczepienia
Od czwartku 8 kwietnia każdy chętny nauczyciel wychowania fizycznego ze szkoły podstawowej, średniej i nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej może zapisać się na szkolenie, które przygotuje go do udziału w programie „Aktywny powrót uczniów do szkoły po pandemii”. Kiedy dzieci wrócą do zajęć stacjonarnych w szkołach, będą mogły wziąć udział w dodatkowych zajęciach sportowych.
Krzysztof Sobczak
08.04.2021
Szkoła i uczeń Koronawirus a prawo