Prawo.pl
Ocena szpitali przez Narodowy Fundusz Zdrowia to dobry pomysł, o ile zostanie dopracowany i obejmie też przychodnie specjalistyczne i podstawowej opieki zdrowotnej. Tak uważają eksperci. Przedstawiciele szpitali powiatowych ostrzegają zaś, że wiele z nich nie spełni wymagań, co oznacza koniec finansowania z NFZ i likwidację. W efekcie samorządy zaczną naciskać na zmianę decyzji, co nie wpłynie na poprawę jakości.
Jolanta Ojczyk
21.09.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie
Minister zdrowia Adam Niedzielski uspokaja i zapewnia, że resort zapewni obsadę karetek m.in. przeszkolonymi w zakresie medycyny ratunkowej strażakami. Problem jednak w tym, że strażacy nie chcą zastępować ratowników medycznych w karetkach. Stanowisko w tej sprawie wydała Krajowa Sekcja Pożarnicza NSZZ „Solidarność”.
Katarzyna Redmerska
20.09.2021
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje zrównanie ustawowego zagrożenia za czyn polegający na bezpośrednim narażeniu innej osoby na zarażenie wirusem HIV, chorobą weneryczną lub zakaźną, ciężką chorobą nieuleczalną lub realnie zagrażającą życiu. Groziłoby za to od sześciu miesięcy do ośmiu lat. Przepis ten mógłby mieć zastosowanie do świadomego zarażenia koronawirusem.
Patrycja Rojek-Socha
19.09.2021
Prawo karne Koronawirus a prawo

Szczepiący z ochroną przed atakami antyszczepionkowców

Zawody medyczne Koronawirus szczepienia
Zamość, Grodzisk Mazowiecki, Poznań i Gdynia - to tylko najgłośniejsze przykłady, gdzie antyszczepionkowcy zaatakowali punkty szczepień przeciwko Covid-19. Policja nie jest w stanie ochronić wszystkich, ale już wkrótce będzie podstawa prawna do ścigania i karania napastników. Będzie im grozić nawet do 3 lat więzienia. Tyle, że to nie rozwiązuje wszystkich problemów medyków.
Jolanta Ojczyk Monika Sewastianowicz
18.09.2021
Zawody medyczne Koronawirus szczepienia
Nie ma kary dla dowódców, którzy nie udzielają żołnierzom zawodowym dni wolnych w celu wypoczynku, a roszczenie o udzielenie czasu wolnego przedawnia się po trzech latach, jako majątkowe - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej i oddalił skargę kasacyjną powoda jako niezasadną, choć w tej sprawie mogły być złamane zasady współżycia społecznego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
18.09.2021
Prawo cywilne Zawody medyczne

Nowa sieć szpitali dopiero w 2022 roku

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie
W marcu 2021 roku powinny zostać ogłoszone nowe wykazy szpitali zakwalifikowanych do sieci. Powołano już nawet w NFZ specjalny zespół do ustalenia nowych zasad. Z powodu pandemii kwalifikacja zostanie jednak przesunięta, i to już drugi raz. Zgodnie z najnowszą zmianą obecna kwalifikacja ma obowiązywać do 30 czerwca 2022 roku. Znika przepis określający do kiedy nowe wykazy mają być ogłoszone.
Jolanta Ojczyk
17.09.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie
W naszym kraju czwarta fala epidemii koronawirusa już jest. Eksperci nie mają wątpliwości, że powszechne szczepienia są jednym z warunków skutecznej walki z koronawirusem. Apelują o to, ale zwracają też uwagę, że drugim powinno być także powszechne testowanie. A tego ciągle brak. Tymczasem lekarze rodzinni na to badanie kierują tylko 5 tysięcy Polaków dziennie.
Jolanta Ojczyk
17.09.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Głównym tematem, o którym rozmawialiśmy dziś z premierem, są cały czas szczepienia — powiedział w czwartek dr Konstanty Szułdrzyński, członek Rady Medycznej. Dodał, że niestety części społeczeństwa nie da się najpewniej przekonać do szczepień przeciwko COVID-19 żadnym argumentem.
Grażyna J. Leśniak
16.09.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia
W czwartek odbyło się posiedzenie Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia Rady Dialogu Społecznego, zwołane na prośbę ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Jednym z punktów posiedzenia była ścieżka wzrostu wynagrodzeń do roku 2027. W spotkaniu nie uczestniczył Komitet Protestacyjno-Strajkowy Ochrony Zdrowia, był natomiast nie uczestniczący w proteście NSZZ "Solidarność".
Jolanta Ojczyk
16.09.2021
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Samotna podróż samochodem do mobilnego punktu w celu pobrania wymazu stanowiła złamanie nałożonego obowiązku izolacji. Sanepid nie widział podstaw, aby odstąpić od nałożenia za to administracyjnej kary pieniężnej i poprzestać na pouczeniu. Z takim rozstrzygnięciem nie zgodził się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu,
Dorian Lesner
16.09.2021
Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo

Dyżury aptek - powiat kijem nic nie wskóra, potrzebna marchewka

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Problemy z dyżurami aptek są konsekwencją art. 94 ustawy Prawo farmaceutyczne. Ustala je rada powiatu, która nie jest właścicielem aptek ani pracodawcą aptekarzy. Szczucie mieszkańców na aptekarzy jako skutek działań starostów, żądania darmowej pracy, próby wpływania na niezależność i pracę farmaceutów, nie świadczą o chęci dialogu. Zniechęcają do jakiejkolwiek współpracy
Mariusz Politowicz
16.09.2021
Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
W środę z przedstawicielami i Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Ochrony Zdrowia chciał się spotkać prezydent, ale nie przyjęli jego zaproszenia, bo najpierw chcą rozmawiać z premierem Mateuszem Morawieckim. Mimo to Andrzej Duda spotkał się z innymi przedstawicielami systemu ochrony zdrowia. A Bogna Janke z Kancelarii Prezydenta powiedziała, że nieobecni nie mają racji
Jolanta Ojczyk
15.09.2021
Zawody medyczne
Najwięcej osób w pełni zaszczepionych przeciwko Covid-19 jest w województwach: mazowieckim, wielkopolskim oraz pomorskim, a najmniej w podkarpackim, podlaskim i lubelskim. Jednocześnie w lubelskim jest najwięcej zakażonych koronawirusem. Takie dane przedstawiła w Sejmie wiceminister zdrowia Anna Goławska.
Jolanta Ojczyk
15.09.2021
Koronawirus szczepienia
Medycy chcą więcej zarabiać, a mniej pracować. Zdaniem ekspertów by, tak się stało potrzebna jest duża reforma, począwszy od reorganizacji systemu udzielania świadczeń i ich wyceny, po skończenie z tzw. wieloetatowścią. Chodzi o to, aby lekarz nie mógł jednocześnie przyjmować pacjenta w szpitalu na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia i komercyjnie w prywatnym gabinecie.
Jolanta Ojczyk
15.09.2021
Zawody medyczne
W Warszawie miały miejsce protesty antyszczepionkowców, którzy w ten sposób wyrażali swój sprzeciw przeciwko „segregacji sanitarnej”. Antyszczepionkowcy grozili rozbiciem „białego miasteczka” pod siedzibą Sejmu. Skończyło się na hasłach.
Katarzyna Redmerska
15.09.2021
Koronawirus szczepienia
Niektóre uczelnie uzależniają od zaszczepienia się na koronawriusa możliwości nauki lub zakwaterowania w akademikach. Ponieważ może to ograniczać konstytucyjnie chronione prawa - do nauki i do ochrony prywatności - RPO pytał ministra nauki o podjęcie inicjatywy ustawodawczej, aby zapewnić uczelniom podstawy prawne dla działań prewencyjnych w czasie pandemii. Minister nie widzi jednak potrzeby.
Krzysztof Sobczak
14.09.2021
Szkolnictwo wyższe Koronawirus szczepienia
Wiele kobiet na forach internetowych pyta, dlaczego lekarz ginekolog odmawia im drugiej cesarki. Zgodnie jednak ze standardami opieki okołoporodowej cięcie może być wykonywane tylko wtedy, gdy jest niezbędne. A przebycie jednego nie jest wskazaniem do drugiego, o ile nie istnieją stałe i niezmienne powody, np. wada wzroku.
Jolanta Ojczyk
14.09.2021
Pacjent Opieka zdrowotna
Właśnie rozpoczęła się akcja szczepień w szkołach, a tymczasem okazuje się, że wielu rodziców nie chce szczepić swoich dzieci przeciwko COVID-19. Wśród argumentów są obawy o wystąpienie odczynów poszczepiennych i to, że preparaty nie zostały odpowiednio przebadane. Lekarze podkreślają wagę szczepień, a rząd stawia na długofalową edukację.
Katarzyna Redmerska
13.09.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia
Premier Morawiecki nie weźmie udziału w spotkaniu z przedstawicielami komitetu strajkowego ani we wtorek, ani w czwartek, bo to nie jest jeszcze moment, w którym powinien uczestniczyć w rozmowach. Tak powiedział w poniedziałek Adam Niedzielski, minister zdrowia. Protest trwa od soboty. Minister zdrowia spotkał się z przedstawicielami medyków pierwszy raz w czwartek i już wtedy usłyszał, że chcą rozmwiac z premierem.
Jolanta Ojczyk
13.09.2021
Zawody medyczne
Adam Niedzielski, minister zdrowia poinformował w poniedziałek o powołaniu nowego wiceministra w jego resorcie. Piotr Bromber objął stanowisko po wiceminister Józefie Szczurek-Żelazko, która odeszła z resortu. Nowy wiceminister ma się zająć się sprawami, które są obecnie najbardziej palące. Chodzi o dialog społeczny, ale też rozwój kadr.
Jolanta Ojczyk
13.09.2021
Zarządzanie
Nie stać nas na „rozdrabnianie” kadry medycznej na zbyt wiele jednostek. Powinniśmy również przeprofilować zakresy działania małych szpitali, żeby mogły świadczyć podstawowe usługi, na które jest największe zapotrzebowanie lokalne, a procedury specjalistyczne koncentrować w ośrodkach specjalistycznych. Kategoryzacja szpitali może sprawić, że ten system będzie wydajniejszy
Jolanta Ojczyk
13.09.2021
Opieka zdrowotna Zawody medyczne Zarządzanie
Projektowana ustawa o jakości w ochronie zdrowia ma zapewnić większe bezpieczeństwo pacjentom. M.in. wprowadzając dla wszystkich uczestników procesu leczenia obowiązek zgłaszania zdarzeń niepożądanych. Medycy nie mają nic przeciwko temu, ale obawiają się, że ta procedura może prowadzić do represji wobec nich. Podnoszą to podczas obecnego protestu
Jolanta Ojczyk
13.09.2021
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Trzy z ośmiu propozycji Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Ochrony Zdrowia dotyczą trzykrotnego wzrostu minimalnego wynagrodzenia. Ich realizacja oznaczałaby wydatki na poziomie 100 mld zł. Całkowity budżet na zdrowie w 2022 r. to 120 mld zł. Tak ocenił Adam Niedzielski, minister zdrowia. A rozmowy z protestującymi zakończyły się fiaskiem.
Jolanta Ojczyk
10.09.2021
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
​W piątek 10 września odbyła się konferencja pt. „Wsparcie procesów dotyczących dawstwa narządów i tkanek - wyzwania i szanse”. Ogłoszone na niej zostaną plany Ministerstwa Zdrowia, dotyczące zwiększenia dawstwa organów w Polsce. Nowy, projakościowy program MZ będzie realizować dzięki unijnym środkom.
Katarzyna Redmerska
10.09.2021
Opieka zdrowotna
Tworzenie warunków do pełnego wdrożenia Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych to cel umowy o partnerstwie na rzecz realizacji projektu, którego celem jest opracowanie ustawy o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami. Umowa została podpisana w piątek 10 września br. w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.
Krzysztof Sobczak
10.09.2021
Administracja publiczna Opieka zdrowotna
Ministerstwo Zdrowia planuje, by ze szczepień przeciw HPV mogły skorzystać nie tylko dziewczynki w wieku 11-13 lat, jak zaleca producent. - Dziś nie umiem jeszcze powiedzieć, o jakim poziomie odpłatności mówimy – poinformował podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu, wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Dotychczas resort mówił o 50 proc. poziomie refundacji.
Katarzyna Redmerska
10.09.2021
Opieka zdrowotna Farmacja

Senat proponuje 7,2 proc. PKB na ochronę zdrowia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Senat opowiedział się w czwartek za tym, by nakłady na ochronę zdrowia wzrosły do 7,2 proc. PKB na zdrowie zamiast 7 proc. i by stało się to szybciej niż zakłada uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Za podjęciem uchwały w całości wraz z poprawkami było 94 senatorów, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Grażyna J. Leśniak
09.09.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Na prośbę ministra zdrowia prokuratorzy regionalni w całym kraju otrzymali wytyczne, aby postępowania dotyczące zniesławienia medyków w związku z programem szczepień przeciw COVID-19 były wszczynane z urzędu, a nie na wniosek pokrzywdzonego. To efekt działań samorządu lekarskiego. Z kolei minister prosi Naczelną Radę Lekarską, by walczyła z lekarzami antyszczepionkowcami.
Katarzyna Redmerska
09.09.2021
Prawo karne Koronawirus szczepienia
W czwartek po południu minister zdrowia Adam Niedzielski spotkał się z przedstawicielami Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Medyków. Jak informuje Komitet, nie padły żadne konkretne propozycje, w tym dotyczące rozmów z premierem. Dlatego w sobotę 11 września odbędzie się protest.
Jolanta Ojczyk
09.09.2021
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz został w czwartek zaatakowany przez pikietujących antyszczepionkowców. Incydent miał miejsce w Karpaczu, gdzie odbywa się XXX Forum Ekonomiczne, w którym uczestniczą przedstawiciele resortu zdrowia, z ministrem Adamem Niedzielskim na czele.
Katarzyna Redmerska
09.09.2021
Koronawirus szczepienia