Prawo.pl
Koszty wytwarzania farmaceutyków w Polsce od 2019 r.oku wzrosły o 28 proc., a średnia cena koszyka najczęściej stosowanych leków refundowanych spadła o 4 proc. – Spowoduje to ograniczenie krajowej produkcji i zmniejszy jej udział w polskim rynku, co pogłębi ryzyko braków leków w aptekach – alarmują ekonomiści i przedstawiciele branży farmaceutycznej.
Katarzyna Redmerska
14.02.2023
Farmacja
Osoby poruszające się na wózkach nie wiedzą ile ważą, bo przychodnie i szpitale nie mają odpowiednich wag. Tymczasem ważenie to istotny element diagnostyki, który może decydować o leczeniu i o ocenie stanu zdrowia. Jest to także świadczenie zdrowotne, które zgodnie z przepisami, powinno się odbywać z poszanowaniem godności pacjenta – a z tym też jest duży problem.
Beata Dązbłaż
14.02.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Syntetyczny raport końcowy z pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO) nie potwierdza skuteczności rozwiązań zastosowanych w sieci i nie przemawia za wprowadzeniem KSO na terenie całego kraju - uważają organizacje pacjenckie, które od dawna domagały się upublicznienia całościowego raportu z pilotażu KSO. Syntetyczny raport końcowy w ostatnich dniach opublikowało Ministerstwo Zdrowia.
Beata Dązbłaż
13.02.2023
Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie
Ponad 13 tys. mieszkańców Dolnego Śląska wzięło udział w badaniach profilaktycznych w ramach Kampanii „Rak Chadza Wspak” – kolejni mają na to szansę. – Bardzo zależy nam, by trafiali do nas pacjenci we wczesnym stadium choroby nowotworowej, kiedy szanse na przeżycie są największe i temu służą również badania profilaktyczne – mówi dr Ireneusz Pawlak, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.  
Katarzyna Redmerska
13.02.2023
Pacjent
Do Sejmu wpłynął poselski projekt nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym zakazujący sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny osobom poniżej 18. roku życia, a także na terenie szkół. Nie wolno będzie też wyświetlać reklam energetyków w telewizji w godzinach 6 od 22. Kara za złamanie zakazu może wnieść nawet 500 tys. zł.
PAP Ret
12.02.2023
Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna
Pracownicy mają często błędny obraz własnych nawyków żywieniowych. Analiza częstotliwości spożycia konkretnych kategorii produktów pokazuje, że dieta większości respondentów ma niskie natężenie cech prozdrowotnych – to niebezpieczna sytuacja – fałszywe przekonanie o wysokiej jakości diety nie będzie prowadzić do poprawy jej jakości – wskazują eksperci.
Katarzyna Redmerska
12.02.2023
Pacjent BHP
Po wykryciu ogniska epidemicznego wirusa RSV na oddziale, szpital będzie mógł zakazać odwiedzin. Wirus ten zostanie bowiem objęty przepisami ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Ponadto Ministerstwo Zdrowia doprecyzowuje przepisy dotyczące zgłaszania do Sanepidu pozytywnych wyników szybkich testów antygenowych wykrywających grypę i wirusa RSV.
Beata Dązbłaż Katarzyna Nocuń
11.02.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Wypalenie zawodowe dotyka coraz młodszych lekarzy na początku drogi zawodowej – alarmuje Federacja Porozumienie Zielonogórskie (FPZ). Najczęściej dotyczy specjalistów medycyny ratunkowej, chirurgów, ortopedów, specjalistów medycyny paliatywnej oraz lekarzy medycyny rodzinnej. Jednak nie wiadomo dokładnie, jaka jest skala problemu w Polsce poza tym, że dotyczy znacznej części tej grupy zawodowej.
Beata Dązbłaż
10.02.2023
BHP Zawody medyczne
Lekarz zatrudniony na umowę o pracę oraz wykonujący działalność gospodarczą u tego samego pracodawcy w szpitalu, po spełnieniu pewnych warunków, może w 2023 roku przychody osiągane z tej działalności opodatkowywać podatkiem liniowym. Potwierdziła to właśnie Krajowa Informacja Skarbowa, łagodząc swoje dotychczasowe stanowisko w tej sprawie.
Wiesława Moczydłowska
10.02.2023
PIT Doradca podatkowy Zawody medyczne
Efektem indywidualnych pozwów składanych przez pielęgniarki do sądów pracy może być jedynie nakazanie szpitalowi zapłaty należnego wynagrodzenia. Dlatego pielęgniarki przygotowują pozwy zbiorowe, licząc że orzecznictwo sądów wyższych instancji określi zasady uznawania przez pracodawców ich wykształcenia i kwalifikacji przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia.
Katarzyna Nocuń
10.02.2023
Zgodnie z projektem Naczelnej Izby Lekarskiej zgłoszenie zdarzenia niepożądanego do rejestru mogłoby się odbywać anonimowo i bez wskazywania konkretnych osób biorących w nim udział. Samorząd lekarski proponuje też zasadę no-fault, czyli przepis odnoszący się do Kodeksu karnego w zakresie odpowiedzialności za nieumyślne spowodowanie uszczerbku na zdrowiu podczas wykonywania świadczeń zdrowotnych.
Katarzyna Nocuń
09.02.2023
Pacjent Zawody medyczne Zarządzanie
Ostatnia kontrola Najwyższej Izby Kontroli wykazała, że w Polsce coraz więcej osób czeka na przeszczep, a liczba dawców maleje. Wieloletni program: Narodowa Strategia Transplantacyjna na lata 2023–2032 ma ten stan zmienić. Projekt uchwały w tej sprawie trafił właśnie do wykazu prac Rady Ministrów.
Agnieszka Matłacz
09.02.2023
Finansowanie zdrowia
Centralna wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, wyrobów medycznych i technologii asystujących dla osób z niepełnosprawnościami ma działać w ramach programu PFRON. W zeszłym tygodniu Rada Nadzorcza zatwierdziła program. Na razie wiadomo, że zakupiono sprzęt za 200 mln zł, który znajduje się w magazynie Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w Ełku. Nie jest znana lista, gdyż RARS dokonywał zakupów pod klauzulą tajności.
Beata Dązbłaż
09.02.2023
Pacjent

Przepisów wymagających pilnej poprawy przybywa coraz szybciej

Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy Prawo rodzinne Doradca podatkowy Prawo pracy Prawo gospodarcze Finanse Prawo europejskie
Rozwody, mediacje, kontakty z dzieckiem, opodatkowanie darowizn, wgląd na konta i blokowanie rachunków bankowych przez skarbówkę, składka zdrowotna przedsiębiorców, prawo holdingowe, budowy domów do 70 mkw., data ważności recept – to tylko niektóre kwestie wymagające pilnej poprawy. Takich wadliwych przepisów jest mnóstwo. Wskazujemy je w raporcie „Poprawmy prawo”.
Krzysztof Koślicki
09.02.2023
Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy Prawo rodzinne Doradca podatkowy Prawo pracy Prawo gospodarcze Finanse Prawo europejskie

Na europejską kartę osoby z niepełnosprawnością trzeba jeszcze poczekać

Pomoc społeczna Prawo europejskie Niepełnosprawność
Unijna strategia na rzecz praw osób z niepełnosprawnościami na lata 2021–2030 zakłada, że w drugiej połowie 2023 r. powstanie europejska karta osoby z niepełnosprawnością, która będzie uznawana we wszystkich krajach UE. Na razie, pilotażowo wdrożono ją w ośmiu europejskich krajach. W styczniu zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące tego dokumentu.
Beata Dązbłaż
08.02.2023
Pomoc społeczna Prawo europejskie Niepełnosprawność

W 2022 roku ustawodawca pobił kolejny rekord w tworzeniu prawa

Prawnicy Doradca podatkowy Administracja publiczna
Rok 2022 był rekordowy pod względem liczby zmian w prawie. Opublikowano 127 532 nowe akty prawne (w 2021 – 119 617). Przynajmniej raz zmieniono 25 191 aktów (w 2021 – 21 043), co daje wzrost liczby zmienionych aktów aż o 19,7 proc. Najczęściej zmieniana była ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych - aż 32 razy. Legislacyjny ekspres komplikuje życie przedsiębiorcom, ale także zwykłym obywatelom.
Jacek Jasionek Krzysztof Koślicki
08.02.2023
Prawnicy Doradca podatkowy Administracja publiczna
System zgłaszania zdarzeń niepożądanych nie powinien narażać personelu medycznego na sankcje, ale zapewniać anonimowość i dobrowolność. Takie są zalecenia i rekomendacje Rady Unii Europejskiej i Rady Europy. Polski projekt ustawy o jakości w ochronie zdrowia nie tylko ich nie uwzględnia, ale wprowadza przepisy, które zdaniem sejmowych prawników powinny trafić do Kodeksu karnego.
Katarzyna Nocuń
08.02.2023
Prawo karne Pacjent Zawody medyczne Zarządzanie
Ministerstwo Zdrowia nie chce, aby lekarz mógł blokować możliwość wydania pacjentowi zamiennika leku w aptece. Chodzi o oznaczenie: "nie zamieniać" lub "NZ". Jeśli lekarz umieści je na recepcie, farmaceuta nie może zaproponować innego, na przykład tańszego leku. I chociaż przepis może być korupcjogenny, to ma uzasadnienie ze względów medycznych. Na przykład, gdy pacjent ze względu na uczulenie, ma bardzo precyzyjnie dobraną terapię.
Katarzyna Nocuń
07.02.2023
Pacjent Farmacja
W związku z wątpliwościami dotyczącymi zmian w programach specjalizacji, prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje do Ministra Zdrowia o wstrzymanie wprowadzenia w życie nowych programów do czasu merytorycznych uzgodnień ze środowiskiem lekarskim i towarzystwami naukowymi. Kontrowersje wzbudza skrócenie programów specjalizacji.
Ret
06.02.2023
Zawody medyczne
Farmaceuta będzie mógł przeprowadzać szczepienie ochronne przeciw grypie u osoby dorosłej, jeżeli odbył kurs kwalifikacyjny i uzyskał dokument potwierdzający ukończenie tego kursu - zakłada to skierowany do konsultacji społecznych projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla farmaceutów.
Katarzyna Nocuń
06.02.2023
Zawody medyczne Farmacja
Zgłoszenia do Biura Rzecznika Praw Pacjenta dotyczyły odmowy lekarza wystawienia karty DiLO - diagnostyki i leczenia onkologicznego -na prośbę pacjenta, czy odsyłania pacjentów do innych podmiotów po wystawienie karty. Organizacje pacjenckie zwracają zaś uwagę, że obecnie obok tych formalnych problemów, największy stanowi terminowość diagnostyki.
Beata Dązbłaż
06.02.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Jeśli konsultacja lekarska nie ma faktycznie miejsca, to przekazanie płatności za zwolnienie lekarskie można potraktować jako przekazanie łapówki za wystawienie dokumentu przez osobę pełniącą funkcję publiczną – ostrzegają prawnicy. Za przyjęcie łapówki grozi od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Karalne jest także udzielanie korzyści majątkowych osobie pełniącej funkcje publiczne.
Katarzyna Nocuń
06.02.2023
Pacjent Zawody medyczne
To nie jest tak, jak wydaje się jednemu czy drugiemu ministrowi, że lekarz czy pielęgniarka popełnia błąd i mamy zdarzenie niepożądane. Zwykle jest to kumulacja wielu niedociągnięć, pomyłek i braków. Przyczyny 80 proc. zdarzeń niepożądanych są systemowe, natomiast Ministerstwo Zdrowia proponuje rozwiązanie, które ma identyfikować i karać „sprawcę” - mówi Sebastian Goncerz, przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL.
Katarzyna Nocuń
04.02.2023
Prawo karne Zawody medyczne
Klauzula sumienia chroni lekarza przed sytuacją, gdy musiałby wykonać aborcję, mimo że jest sprzeczna z jego poglądami. Przepisy miały też chronić kobiety i umożliwić im terminację ciąży wtedy, gdy są ku temu legalne przesłanki. Tyle że to tylko teoria, bo o ile klauzula ma się dobrze, o tyle prawa pacjentek już nie do końca.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
04.02.2023
Prawo karne Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Zapewnienie bezpieczeństwa i troska o zdrowie wszystkich Polaków to priorytety dla rządu. Na samą Narodową Strategię Onkologiczną na lata 2020-2030 przeznaczymy 5,1 mld zł - powiedział w piątek w Gliwicach premier Mateusz Morawiecki. I zapowiedział konkurs dla szpitali onkologicznych, które otrzymają aż 2,5 mld zł dofinansowania z Funduszu Medycznego.
Krzysztof Sobczak
03.02.2023
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Prezydent 2 lutego podpisał ustawę budżetową na 2023 r. Zaplanowane dochody budżetu państwa wyniosą 604,5 mld zł, wydatki - 672,5 mld zł, a deficyt około 68 mld zł. Wzrost PKB ma spać do 1,7 proc., inflacja średnioroczna sięgnie 9,8 proc., a stopa bezrobocia na koniec roku ma wynieść 5,4 procent. Na obronę narodową przeznaczono blisko 100 mld zł oraz 30-40 mld zł z Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych.
Robert Horbaczewski Krzysztof Sobczak
03.02.2023
Finanse publiczne
Młodzieżowe ośrodki socjoterapii (MOS) i młodzieżowe ośrodki wychowawcze (MOW) nie zatrudniają pielęgniarek, chociaż ich wychowankowie mają przepisywane leki, w tym psychotropowe, które powinni brać o stałych porach, w tym w nocy. Leki podają więc pedagodzy na podstawie wewnętrznych regulaminów placówek. Problem się nasila, bo zapotrzebowanie na MOS-y jest coraz większe i od coraz wcześniejszych lat dziecka.
Beata Dązbłaż
03.02.2023
Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Celem ministra zdrowia powinno być zaplanowanie i przeprowadzenie kompleksowych zmian systemu ochrony zdrowia. Zdecydowanie popieram ideę połączenia zdrowia i spraw społecznych, rozwój zasobów opieki ambulatoryjnej i długoterminowej oraz gruntowną modernizację szpitalnictwa w zakresie infrastruktury i funkcji – uważa Marcin Pakulski, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
Józef Kielar
03.02.2023
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Część przepisów unijnej dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków niepokoi branże kosmetyczną i farmaceutyczną, ponieważ mają one ponieść koszty wdrożenia mechanizmu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP), aby sfinansować modernizację oczyszczalni ścieków - alarmuje Konfederacja Lewiatan. Jej zdaniem Komisja Europejska błędnie uznała, że produkty kosmetyczne i farmaceutyczne to dwa główne źródła mikrozanieczyszczeń.
Krzysztof Sobczak
02.02.2023
Środowisko Farmacja
Sprawą ordynacji mleka dla dzieci zajmuje się Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA). NFZ stwierdził, że niezgodnie z zasadami refundacji ze środków publicznych wydano blisko 7,5 mln złotych. Sprawa dotyczy lekarzy, którzy przepisywali starszym dzieciom preparat mlekozastępczy ze zniżką, choć jest on refundowany tylko w pierwszych kilkunastu miesiącach życia. Lekarze mówią, że ratowali tym dzieciom życie.
Katarzyna Nocuń
02.02.2023
Pacjent