- Przedstawiciele placówek POZ zgodzili się na 90-dniowy termin wypowiedzenia umów, jednakże Oddziały Wojewódzkie NFZ będą miały możliwość indywidualnego skrócenia okresu wypowiedzenia na mocy wytycznych, które otrzymają od Prezesa Funduszu. Płatnik zobowiązał się również do niezwłocznego wypłacenia zaległych świadczeń po stawkach wynikających z zarządzenia nr 96/2022/DSOZ, po podpisaniu przez placówki stosownych aneksów - poinformowało Porozumienie Zielonogórskie zrzeszające jedną trzecią poradni POZ.
Jak podkreślono w komunikacie, istotnym efektem spotkania jest zobowiązanie Prezesa NFZ do przedstawiania z wyprzedzeniem zmian zarządzeń w zakresie warunków zawierania i realizacji umów do opiniowania.
Krótka historia sporu z NFZ
Podmioty Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) należące do Federacji Porozumienie Zielonogórskie odesłały do Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) podpisane aneksy umów, które zakładają m.in. podwyżkę wyceny świadczeń. To z tych środków podmioty finansują podwyżki wynagrodzeń minimalnych pracowników ochrony zdrowia. Aneksy trafiły do NFZ, jednak lekarze POZ wcześniej wprowadzili w nich korektę. Nie zgadzają się na zmianę terminu wypowiedzenia umowy z 45 na 90 dni bez wcześniejszych konsultacji ze środowiskiem. Przekreślili więc na dokumencie przesłanym przez NFZ nowy termin (90 dni) i wpisali dotychczasowy (45 dni).
Zapisz się: Założenia reformy POZ – co czeka przychodnie? - szkolenie >>>
Czytaj także na Prawo.pl: Pacjenci bez dostępu do darmowych badań, bo wycena nie odpowiada realiom rynku>>
P.o. rzecznika prasowego NFZ Andrzej Troszyński podkreślał, że niezbędnym, a oczywistym, warunkiem wpisania aneksu do systemu NFZ jest jego podpisanie przez świadczeniodawcę i odesłanie do właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ, bez korekt odręcznych świadczeniodawców. - Po otrzymaniu podpisanego aneksu oddziały wojewódzkie NFZ realizują rozliczenia zgodne ze zmienioną wyceną - zaznacza. Podkreśla przy tym, że trzymiesięczny okres wypowiedzenia stabilizuje dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej. - Jest korzystny przede wszystkim dla pacjentów, ale przecież również dla świadczeniodawców. Proszę wziąć pod uwagę, że w przypadku wypowiedzenia umowy, dzięki dłuższemu terminowi wypowiedzenia, pacjenci mają więcej czasu na znalezienie nowego lekarza POZ. To znacznie zwiększa ich bezpieczeństwo - mówi Andrzej Troszyński. Podobny okres wypowiedzenia jest przyjęty we wszystkich pozostałych rodzajach umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej i nie budzi to wśród świadczeniodawców kontrowersji.
Marek Twardowski, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie zaznaczał jednak, że kwietniowe podwyżki wyceny świadczeń przyznane wszystkim świadczeniodawcom nie wymagały aneksów.
Czytaj też: Rola koordynatora w przychodni POZ >>>
Przedstawiciele POZ zrzeszeni w Federacji Porozumienie Zielonogórskie zaznaczają, że zgodzili się na wszystkie punkty umowy z NFZ poza jednym. - Zarówno środki przeznaczone na budżet powierzony, jak i na podwyżki nie wzbudziły sprzeciwu lekarzy. Punktem zapalnym okazała się jednostronna zmiana przez Narodowy Fundusz Zdrowia okresu wypowiedzenia umów. Lekarzom POZ zaproponowano wydłużenie okresu wypowiedzenia z 45 na 90 dni, choć decyzję podjęto bez konsultacji i wyjaśnienia przyczyn takiej zmiany.
I jak podkreśla, NFZ nie wypłacił pieniędzy, które mają umożliwić finansowanie minimalnych wynagrodzeń.
Cena promocyjna: 90.3 zł
|Cena regularna: 129 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 77.41 zł
Mały i duży budżet powierzony
Od 1 lipca pacjenci mogą korzystać z dodatkowych, bezpłatnych badań zlecanych przez lekarza POZ w ramach małego budżetu powierzonego, są to:
- Badania biochemiczne i immunochemiczne:
- ferrytyna, witamina B12; kwas foliowy - pozwalają określić przyczynę niedokrwistości.
- anty–CCP - badanie wykorzystywane w diagnostyce reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS).
- CRP - szybki test w przychodni ilościowy dla dzieci do ukończenia 6 roku życia, szybki wzrost CRP oznacza stan zapalany, obecnie lekarz POZ może tylko zlecić CRP w laboratorium.
- przeciwciała anty-HCV - przeciwciała przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu C
- Badania kału:
- antygen Helicobakter Pylori w kale - obecność H. pylori może być przyczyną rozwoju choroby wrzodowej dwunastnicy i żołądka. Wykrywana jest w 90 proc. w przypadku wrzodów żołądka i w około 100 proc. w przypadku wrzodu dwunastnicy.
- Badania mikrobiologiczne:
- Strep-test - wymaz z gardła pozwalający określić przyczynę objawów chorobowych górnych dróg oddechowych.
Kolejny etap reformy POZ wchodzi w życie 1 października:
Do konsultacji społecznych resort zdrowia przekazał projekt rozporządzenia, które zakłada, że pacjenci w POZ mają mieć dostęp do:
- badań diagnostycznych z obszaru kardiologii, diabetologii, chorób płuc, alergologii oraz endokrynologii - pozwoli na skuteczniejsze wykrywanie najczęstszych schorzeń przewlekłych,
- konsultacji specjalistycznych: kardiologa, diabetologa, chorób płuc, alergologa, endokrynologa - ułatwi prowadzenie opieki kompleksowej nad pacjentem, bez konieczności kierowania go do lekarza specjalisty udzielającego świadczeń w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej,
- wizyt kompleksowych z Indywidualnym Planem Opieki Medycznej - poprawi opiekę nad pacjentami chorymi przewlekle oraz przyczyni się do wdrożenia standardów opieki w chorobach przewlekłych objętych koordynacją,
- porad edukacyjnych prowadzonych przez pielęgniarki - przyczyni się do poprawy jakości opieki nad pacjentami chorymi przewlekle, jak również poprawi kompleksowość opieki, angażując w opiekę pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ),
- porad dietetycznych - realizowanych przez dietetyków - będzie ważnym wsparciem dla pacjentów m.in. z cukrzycą i chorobami na tle miażdżycy.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.