Prawo.pl
Karą nagany został ukarany przez sąd lekarski doktor, który odpowiadał za nieprawidłowości diagnostyczne i terapeutyczne w leczeniu boreliozy. Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej uchylił zaskarżony wyrok i umorzył postępowanie z powodu przedawnienia karalności. Jednak dwuletnia terapia antybiotykowa została oceniona jako błędna i szkodliwa dla pacjentki, chociaż nie czuła się ona poszkodowana przez lekarza, gdyż wyzdrowiała.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.12.2023
Prawo karne Pacjent
Na ostatniej prostej, na dzień przed końcem rządów Zjednoczonej Prawicy, minister zdrowia powołała konsultant krajową w dziedzinie psychoterapii. Została nią Renata Mizerska, prezes Polskiej Rady Psychoterapii, która jest zwolenniczką dostępu do tego zawodu magistrów dowolnej dziedziny. Temu podejściu sprzeciwia się znacząca część środowiska psychoterapeutów, w tym Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczej i Behawioralnej (PTTPB).
Katarzyna Nocuń
14.12.2023
Zawody medyczne

Nie ma leku i szczepionek na Covid-19

Pacjent Farmacja Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Obecnie farmaceuci nie mogą zamówić leku na Covid-19 – Paxlovidu w żadnej z hurtowni farmaceutycznych. Wcześniej, jeśli był dostępny, to tylko sporadycznie. Jedną z barier w dostępności do leku była też jego wysoka cena. Na razie nie zanosi się na zmianę tej sytuacji. Dodatkowo apteki mają też problem z zamówieniem szczepionek Novavaxu na Covid-19, co sprawia, że w środku sezonu pacjenci nie mogą ochronić się najnowszą szczepionką przed zarażeniem wirusem.
Beata Dązbłaż
13.12.2023
Pacjent Farmacja Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Kluczową sprawą w ochronie zdrowia jest mądre, zdecydowane dysponowanie finansami publicznymi - mówił premier Donald Tusk we wtorek w Sejmie, prezentując kandydaturę Izabeli Leszczyny na ministra zdrowia. Podkreślał, że kierowanie Ministerstwem Zdrowia nie jest misją straceńczą.
Katarzyna Nocuń
12.12.2023
Opieka zdrowotna
Jedne akty prawne odnoszą się do stanowiska, inne do kwalifikacji wymaganych, a kolejne odwołują się do pojęcia "specjalistka", tym razem bez odniesień do tytułów naukowych: magister czy licencjat. Na tym podłożu wyrosły spory sądowe pielęgniarek z pracodawcami o wysokość wynagrodzenia, uznawanie ich kwalifikacji i doświadczenia. Efektem jest też skłócenie środowiska, co przyznają same pielęgniarki.
Katarzyna Nocuń
12.12.2023
Zawody medyczne
Jedną z podstawowych trudności, jakie napotykają podczas kampanii wyborczych osoby głuche i niedosłyszące, jest brak napisów oraz tłumaczeń na polski język migowy programów wyborczych i materiałów informacyjnych przygotowywanych przez komitety wyborcze. To powoduje wykluczenie tych osób z bieżących spraw istotnych społecznie. Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych zwrócił się w tej sprawie z petycją do Marszałka Sejmu.
Beata Dązbłaż
11.12.2023
Wybory Niepełnosprawność
Przystąpienie do stosowania kodeksu postępowania wiąże się z licznymi korzyściami. Przede wszystkim podmioty, które będą go stosowały, mogą mieć gwarancję prawidłowości używania określonych rozwiązań zatwierdzonych przez organ nadzoru. Mogą też liczyć na nadzór nad procesami przetwarzania danych osobowych w oparciu o mechanizmy monitorowania opisane w kodeksie.
Katarzyna Nocuń
11.12.2023
Opieka zdrowotna RODO
Podczas wizyty w przychodni osobę z niepełnosprawnością będzie mógł wesprzeć asystent. Nie będzie jednak mógł udzielić jej wsparcia na terenie szpitala, hospicjum czy zakładu opiekuńczo-leczniczego. Wyklucza to prezydencki projekt ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami opublikowany kilka dni temu. Osoby z niepełnosprawnością uważają natomiast, że przepisy powinny pozwalać na obecność asystenta w szpitalu, chociażby w minimalnym zakresie.
Beata Dązbłaż
11.12.2023
Pacjent Opieka zdrowotna Niepełnosprawność
Osoba wykonująca szczepienie powinna sama poinformować pacjenta, że nie będzie zaszczepiony najnowszą szczepionką, aby ten mógł podjąć świadomą decyzję. Zdezorientowani pacjenci alarmują, że udało im się zapisać na szczepienie przeciwko COVID-19, ale nie wiedzą, czy otrzymają nową, aktualną szczepionkę przeciwko Covid-19. W wielu przychodniach dostępne są bowiem tylko szczepionki sprzed roku. Brakuje szczepionki przeciwko najnowszemu podwariantowi koronawirusa, czyli tzw. krakenowi.
Iwona Konarska
10.12.2023
Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia

SN: Badanie piersi naruszyło godność pacjentki

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Lekarski sąd odwoławczy słusznie nie widział potrzeby powołania nowych biegłych do oceny prawidłowości badania piersi przez obwinionego - tym bardziej, że w składzie orzekającym zasiadali sami lekarze, mający wiedzę medyczną – orzekł Sąd Najwyższy. Tym samym potwierdził, że lekarz medycyny pracy nieprawidłowo przeprowadzonym badaniem naruszył godność i intymność pacjentki.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.12.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Niezależnie od źródeł finansowania, in vitro w Polsce jest dozwolone dla małżeństw i par: kobiety i mężczyzny. Autorzy programu finansowania tej procedury z budżetu państwa określą dodatkowo granice wieku kobiety, która chce zajść w ciążę. Są postulaty, aby w pierwszych latach górną granicę podnieść ze względu na pary, które z in vitro nie mogły skorzystać, bo rząd PiS zawiesił finansowanie od 2016 r. Z kolei niektóre samorządowe programy wykluczają z dofinansowania osoby młode, a one też mają problem z płodnością.
Katarzyna Nocuń
09.12.2023
Pacjent
Wokół stosowanych przez lekarzy metod leczenia toczą się spory, ale niekoniecznie w towarzystwach naukowych. Niedawny wniosek Prokuratora Generalnego do Trybunału Konstytucyjnego to ukłon w stronę lekarzy kwestionujących szczepienia. Z kolei Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców broni biznesu medycyny komplementarnej, która może szkodzić. Tymczasem prawo stoi po stronie pacjenta - lekarz ma leczyć zgodnie z medycyną opartą na faktach.
Katarzyna Nocuń
08.12.2023
Zawody medyczne
Dostępna w Polsce od 6 grudnia szczepionka na Covid-19 firmy Novavax to szczepionka białkowa. Jest tak samo skuteczna jak szczepionki np. Pfizera czy Moderny produkowane w innej technologii (mRNA) - przekonują eksperci. Mogą się nią zaszczepić pacjenci nawet jeśli przyjęli wcześniej inny typ szczepionki, gdyż nie jest ona lekiem i nie wchodzi w interakcję z innym typem szczepionki.
Beata Dązbłaż
07.12.2023
Pacjent Koronawirus a prawo
Prawo nie przewiduje odwołania członków Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Naczelna Rada Lekarska uważa jednak, że decyzja byłego już ministra nauki Przemysława Czarnka, który zabetonował skład PKA na kolejne cztery lata, mogła być bezprawna. Przeszkodą w zasiadaniu w PKA ekspertów powołanych przez niego na lata 2024-2027 miałby być konflikt interesów. Nowe kierunki lekarskie mają bowiem oceniać przedstawiciele uczelni, które nie zapewniły studentom dostępu do prosektorium i z negatywną oceną PKA.
Katarzyna Nocuń
07.12.2023
Zawody medyczne
Wykręcanie rąk, przytrzymywanie na siłę, wyzywanie dzieci, nieuzasadnione karanie małoletnich karami, które w żaden sposób nie wpływały na zmianę zachowań negatywnych - na takie nieprawidłowości w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym Psychiatrycznym dla dzieci i Młodzieży w Zbrosławicach i Kamieńcu oraz w szkole, która działa przy Zakładzie, wskazano w zawiadomieniu do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez personel.
kn/pap
06.12.2023
Pacjent
Chociaż wariant delta statystycznie częściej powodował cięższą chorobę niż omikron, to pamiętajmy, że statystyka nie odnosi się do jednostek. Zakażenie każdym z wariantów koronawirusa wiąże się z bardzo dużym spektrum objawów. Może być to zakażenie bezobjawowe, ale może być to też ciężka, śmiertelna choroba i całe spektrum objawów pomiędzy tymi skrajnościami – mówi w rozmowie z Prawo.pl prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog, twórca i kierownik Pracowni Wirusologii na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Beata Dązbłaż
06.12.2023
Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Każdy człowiek ma prawo do wyrażenia swojej woli, w taki sposób, jaki jest dla niego dostępny. Polskie prawo dopuszcza tymczasem, że ktoś może decydować za osobę z niepełnosprawnością poprzez ubezwłasnowolnienie, w tym w kwestii zdrowia. Eksperci przekonują, że ubezwłasnowolnienie może zastąpić asysta prawna lub pełnomocnictwo wspierające, ale wymaga to zmiany kodeksu cywilnego.
Beata Dązbłaż
06.12.2023
Niepełnosprawność
Działania wpływające na zmniejszenie osobistych kontaktów między klientami apteki a farmaceutami w czasie epidemii Covid-19 nie zmieniają obowiązujących przepisów prawa, w tym zakazu reklamy apteki – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. I dodał, że zakazana była akcja umożliwiająca porady telefoniczne zamieszczona w internecie. Dlatego kara nałożona na aptekę była zasadna.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.12.2023
Farmacja
Osoby powyżej 12. roku życia od środy będą mogły zaszczepić się szczepionką Nuvaxovid firmy Novavax. To zmodyfikowana szczepionka na podwariant koronawirusa XBB.1.5, nazywanego "krakenem". Skierowania na szczepienie zostaną wystawione automatycznie w nocy z wtorku na środę. Zapisać na szczepienie można się przez Internetowe Konto Pacjenta, w placówce POZ, aptece, przez infolinię 989 lub na stronie pacjent.gov.pl - informuje Ministerstwo Zdrowia.
Katarzyna Nocuń
05.12.2023
Koronawirus a prawo
Ważność niektórych zakazów podróżowania oraz obowiązków w zakresie poddania się testom diagnostycznym i odbycia kwarantanny podczas kryzysu zdrowotnego potwierdził w wydanym we wtorek wyroku Trybunał Sprawiedliwości UE. - Środki te muszą być jednak uzasadnione, jasne, precyzyjne, niedyskryminacyjne i proporcjonalne. Powinny też podlegać zaskarżeniu - zastrzegł TSUE.
kn/pap
05.12.2023
Prawo europejskie Koronawirus a prawo
Wymóg wystawiania recept wyłącznie w postaci elektronicznej nie dotyczy recept wystawianych przez lekarza weterynarii na produkty lecznicze zawierające w swoim składzie substancję psychotropową lub środek odurzający - informuje Naczelna Izba Aptekarska. Weterynarz ma natomiast obowiązek zamieszczenia na takiej papierowej recepcie weterynaryjnej unikalnego numeru identyfikującego.
Katarzyna Nocuń
05.12.2023
Farmacja
Kolejki na szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR) mają być krótsze, bo pacjent, którego życie nie jest zagrożone, trafi do punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, w tym samym budynku. Szpitale alarmują jednak, że Ministerstwo Zdrowia przerzuca na nie zadania podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarze mają bowiem zlecać badania pacjentom odesłanym do punku NiŚOZ w szpitalu. Podkreślają, że wykracza to poza interwencyjną opiekę medyczną. - To zadanie POZ - podkreślają.
Katarzyna Nocuń
05.12.2023
Opieka zdrowotna
Opieka koordynowana w podstawowej opiece zdrowotnej rozszerzyła znacząco możliwości lekarza POZ związane z kierowaniem pacjenta na badania diagnostyczne, np. do tej pory zarezerwowane wyłącznie dla kardiologa. Pacjenci, zasugerowani tymi większymi uprawnieniami, nie zawsze wiedzą, że nie dotyczą one wszystkich skierowań. Lekarz POZ nie jest uprawniony do wystawienia skierowania na wykonanie badania densytometrycznego, które zostałoby sfinansowane ze środków publicznych.
Iwona Konarska
04.12.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Na wszystkie badania diagnostyczne, w których stosuje się promieniowanie jonizujące, konieczne jest posiadanie skierowania. Obowiązkiem pracowni radiologicznej jest żądanie jego przedstawienia. Jest to przepis mający zabezpieczyć pacjentów przed niepotrzebnym narażeniem na promieniowanie jonizujące. Skierowanie jest bezterminowe.
Iwona Konarska
02.12.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Po wycieku danych pacjentów ALAB Laboratoria, zespół CERT Polska wspólnie z Centralnym Ośrodkiem Informatyki zasilił stronę bezpiecznedane.gov.pl numerami PESEL upublicznionymi przez hakerów z grupy "RA World". Każdy może więc łatwo sprawdzić, czy jego dane osobowe są objęte wyciekiem z ALAB.
Agnieszka Matłacz
01.12.2023
RODO
Aby przesunąć termin pobytu w sanatorium najpierw trzeba złożyć rezygnację z wyjazdu. Należy też dołączyć prośbę o przesunięcie terminu pobytu uzdrowiskowego. Przyszły kuracjusz powinien uzupełnić pismo dokumentami poświadczającymi, że jego prośba o przesunięcie terminu jest uzasadniona. Nie istnieje katalog okoliczności, które "gwarantowałyby" wyznaczenie nowego terminu, dlatego tak ważne jest właściwe udokumentowanie zdarzenia, które zmusza do rezygnacji z leczenia.
Iwona Konarska
01.12.2023
Pacjent
Przeciążenie personelu medycznego stwarzało zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów oraz samych pracowników, a także negatywnie wpływało na jakość udzielanych świadczeń - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Kontrolerzy stwierdzili też, że zamiana zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na umowę cywilnoprawną, pozwalała na ominięcie narzuconych przez prawo pracy ograniczeń dotyczących czasu pracy i wypełnienie w ten sposób braków kadrowych.
Monika Sewastianowicz
30.11.2023
Zarządzanie oświatą
Ustabilizowanie dochodów własnych powiatów, uwzględnienie w tzw. janosikowym skutków działania części wyrównawczej subwencji ogólnej, urealnienie wysokości dotacji przyznawanej na działalność zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności, zmiany w pomocy społecznej i ochronie środowiska - takie m.in. postulaty zmian legislacyjnych sformułował Zarząd Związku Powiatów Polskich.
Robert Horbaczewski
29.11.2023
Za świadczenia zdrowotne w zakresie psychiatrycznej opieki zdrowotnej udzielane osobie nieubezpieczonej z zaburzeniami psychicznymi, nie pobiera się od tej osoby opłat. Zatem świadczenia opieki zdrowotnej udzielane są bezpłatnie i finansowane ze środków publicznych, bez względu na uprawnienia z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego. Nie ma tu znaczenia dochód rodziny - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.11.2023
Wymiar sprawiedliwości Pacjent
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowało znak graficzny, który umożliwi konsumentom szybkie rozpoznanie środków spożywczych zawierających nową żywność z owadów. Wzór zawierać będzie symboliczny rysunek przykładowego owada. Logo będą musieli umieszczać na opakowaniach wszyscy producenci takiej żywności.
Robert Horbaczewski
27.11.2023
Administracja publiczna Prawo gospodarcze