Polska Rada Psychoterapii informuje, że Renata Mizerska jest certyfikowaną psychoterapeutką i superwizorką (certyfikaty PTPG, EAGT), specjalistką psychoterapii dzieci i młodzieży, psychologiem. Zaznaczono, że "podejmuje liczne inicjatywy dotyczące zawodu psychoterapeuty i zwiększenia bezpieczeństwa osób korzystających z psychoterapii", w tym we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i parlamentem. 

 

Postulowane przez PRP zmiany zostały w ostatnim czasie wprowadzone podczas prac nad ustawą o niektórych zawodach medycznych (bez konsultacji społecznych), do ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Przesądzono w nowelizacji (przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2024 r.), że psychoterapeutą może zostać lekarz, psycholog, ale także magister dowolnej dziedziny, czyli matematyk, informatyk, teolog, biolog, geolog czy polonista.

Jest to podejście, któremu znacząca część środowiska psychoterapeutów się sprzeciwia. 

- Trudno wyobrazić sobie, aby archeolog czy inżynier magister prowadził leczenie depresji. Uważamy, że wykształcenie bazowe jest kluczowe dla przyszłego psychoterapeuty. Mamy poważne wątpliwości czy osoby w trakcie szkolenia z wykształceniem ogólnym magisterskim są w stanie nauczyć się tego, czego podczas pięciu lat studiów, które obejmują między innymi psychopatologię, metodologię, ale i przede wszystkim ogólną „dyscyplinę kliniczną” jak u lekarzy i psychologów.  - mówi Agnieszka Tousty-Ingielewicz, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej (PTTPB). 

Zaznacza, że PTTPB stanowią w ponad 90 proc. psychologowie, a na pozostałe 10 proc. składają się m.in. lekarze, pedagodzy, socjologowie. - To się nie zmieni.  Terapia poznawczo-behawioralna oparta jest na wiedzy klinicznej i oddziaływaniu metodami o naukowo udowodnionej skuteczności co jest gwarancją najważniejszą w medycynie  - dbania o dobro, ale i „nieszkodzenia” pacjentowi. Do różnych zaburzeń trzeba stosować odpowiednie metody. Chodzi o to, żeby pacjent dostał te metody, które zbadano pod względem skuteczności, ale i ryzyka. Proponujemy pacjentowi terapię zgodnie z aktualną wiedzą medyczną (Evidence-based-medicine, EBM). W krajach Europy zachodniej takich jak Anglia, Belgia Holandia, Szwecja jest to oczywiste, że praktyka kliniczna spoczywa w rękach psychologów i lekarzy gruntownie wykształconych w metodach, które są zalecane na podstawie badań nad ich skutecznością  - mówi.  

Czytaj w LEX: Odpowiedzialność zawodowa osób wykonujących niektóre zawody medyczne >

 

Konsultant krajowa wybrana "na pięć minut przed północą"

Prezes PTTPB ma też zastrzeżenia do formy wyboru konsultant krajowej w dziedzinie psychoterapii, czyli na dzień przed odejściem rządu Zjednoczonej Prawicy. - W Polsce jest 77 konsultantów krajowych, z czego 74 to profesorowie, doktorzy habilitowani zajmujący się nauką. Tymczasem na konsultanta krajowego w dziedzinie psychoterapii wybrano osobę z tytułem magistra. Wybór osoby bez dorobku naukowego bardzo nas zaskakuje, zważywszy na to, jak niezbędne jest rozumienie badań naukowych i ich znaczenia w systemie opieki zdrowotnej, a w dziedzinie psychoterapii różnych nurtów w Polsce badania i eksperci z olbrzymim dorobkiem naukowym, poza dorobkiem praktycznym. Ale naukę trzeba rozumieć i nie używać jej wyników demagogicznie, a takim jest choćby pogląd o równej skuteczności wszystkich podejść terapeutycznych - mówi Agnieszka Tousty-Ingielewicz. 

Zaznacza też, że PRP nie jest reprezentatywna dla środowiska.  - Choćby z tego powodu, że nie reprezentuje największej organizacji psychoterapeutycznej jaką jest PTTPB z 4550 członkami i ponad tysiącem certyfikowanych terapeutów. Co oznacza także, że organizacja reprezentowana przez nową panią konsultant jaką jest PRP nie obejmuje psychoterapeutów właśnie tego podejścia, które dominuje w krajach Europy Zachodniej ze względu na zbadaną skuteczność. Są też organizacje poza PRP jak Polskie Towarzystwo Psychologiczne, Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. A nauka – badania nad psychopatologią i psychoterapią dzieją się w ośrodkach akademickich i nie ma jasności w jakim stopniu obecna konsultant jest reprezentantką tej części środowiska - mówi Agnieszka Tousty-Ingielewicz. 

Czytaj także na Prawo.pl:  Psychoterapia w prawnym chaosie - leczyć może każdy

 

Definicja psychoterapii

1 stycznia 2024 r. wejdzie też w życie wprowadzona do ustawy definicja psychoterapii. Zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia psychicznego, psychoterapia to celowe i planowane oddziaływania psychologiczne, zmierzające do złagodzenia lub usunięcia objawów zaburzenia oraz do poprawy funkcjonowania psychicznego i społecznego, wspierające dążenia jednostki lub rodziny do zdrowia i rozwoju, kierowane do osób z zaburzeniami psychicznymi.

 

- Psychoterapia powinna być wykonywania przede wszystkim przez psychologów. Chociażby przyjęta definicja psychoterapii, wskazuje, że jest ona bardzo mocno związana z psychologią. Psychoterapia ma leczyć bądź łagodzić objawy zaburzeń. Osobie, która ją prowadzi, potrzebne są więc solidne podstawy psychologiczne do zrozumienia podstaw tych zaburzeń, zdiagnozowania zaburzenia i dobrania terapii. Tego, czym jest zaburzenie osobowości czy zaburzenia afektywne, nie da się nauczyć tylko w trakcie szkoleń psychoterapeutycznych  - mówi Barbara Molęda-Kusidło z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów i członkini PTTPB.

Sprawdź w LEX: Według jakich stawek są opodatkowane przychody z działalności prowadzonej przez psychoterapeutę? >

 

Konsultant krajowa przygotuje program szkolenia specjalizacyjnego

To nie wszystkie zmiany dotyczące psychoterapeutów. 24 czerwca 2023 r. weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia.  Wprowadziło ono nową dziedzinę szkolenia specjalizacyjnego - psychoterapia. To nowa ścieżka obok systemu uzyskiwania kwalifikacji, nad którym pieczę sprawują stowarzyszenia zrzeszające psychoterapeutów. 

Sprawdź w LEX: Czy psycholog lub psychoterapeuta zatrudnieni w poradni zdrowia psychicznego dla dorosłych mogą przyjmować pacjentów spoza poradni? >

Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego wyjaśnia, że program szkolenia specjalizacyjnego powstanie z udziałem konsultanta krajowego w tej dziedzinie, którym została Renata Mizerska lub jego przedstawiciela. Wynika to z ustawy o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia.  

Pytanie jak program będzie wyglądał.  - Będziemy dążyć do tego, by pacjenci otrzymywali sprawdzone naukowo metody terapii a także do tego, by osoby stosujące terapię miały odpowiednie kompetencje, a ich szkolenie odbywało się według standardów kształcenia - mówi Agnieszka Tousty-Ingielewicz.

Oprócz programu szkolenia specjalizacyjnego opracowane mają zostać także warunki uzyskania akredytacji dla jednostek, które planują szkolenie specjalistów w tej dziedzinie.

Renata Mizerska jest Prezesem Związku Stowarzyszeń Polska Rada Psychoterapii (PRP). Jest też członkiem Rady Doradczej i byłą Prezes Europejskiego Towarzystwa Psychoterapii Gestalt (EAGT). W latach 2014-2021 Prezes Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Gestalt (PTPG), a obecnie Członek Komisji ds. Akredytacji i Certyfikacji PTPG. Wiceprzewodnicząca Europejskiej Komisji ds Standardów Szkolenia EAP (źródło: Polska Rada Psychoterapii).