Prawo.pl
Jeszcze do końca roku system będzie jedynie ostrzegał o liczbie wystawionych e-recept na lek odurzający lub lek psychotropowy, a nie będzie blokował wystawienia e-recepty na te leki. Ministerstwo Zdrowia zaznacza, że wynika to z konieczności dostosowania się podmiotów leczniczych do technicznych oraz organizacyjnych wymogów wynikających z rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie środków odurzających.
Katarzyna Nocuń
25.10.2023
Pacjent Zawody medyczne Farmacja
Lekarz dentysta źle wykonała mostek u pacjentki, więc została ukarana upomnieniem. Sąd Najwyższy podzielił pogląd, zgodnie z którym termin siedmiodniowy na zarządzenie rozprawy przewidziany w tym przepisie powinien być dochowany. Ale obwiniony, który świadomie i z własnej woli nie korzysta z udostępnionych przepisami procesowymi form realizacji prawa do obrony, nie może skutecznie powoływać się na pogwałcenie tego prawa.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.10.2023
Prawo karne Pacjent Zawody medyczne
Infolinia onkologiczna według Ministerstwa Zdrowia już działa. Pacjent nie zarejestruje się jednak dzięki niej na wizytę u specjalisty, co zakłada ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO), bo ten przepis wejdzie w życie dopiero w kwietniu 2024 r. Dowie się natomiast o organizacji opieki w KSO. O ile w ogóle na infolinię onkologiczną zadzwoni, bo o tym, że ta już działa, a numer jest ten sam, co na Telefoniczną Informację Pacjenta, nie wiedzą ani organizacje pacjenckie, ani pacjenci.
Beata Dązbłaż
24.10.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Szpital uniwersytecki ma obowiązek udostępnić pacjentowi informację o zatrudnianym lekarzu. Dysponując środkami publicznymi, lekarze są bowiem osobami pełniącymi funkcję publiczną, dlatego kwestie związane z ich statusem pracowniczym są jawne - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.
Marek Sondej
23.10.2023
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Układ sił w przyszłym Sejmie nie pozwoli zwolennikom prawa do aborcji do 12. tygodnia ciąży na odrzucenie prezydenckiego weta. Dlatego nawet gdyby ustawa liberalizująca prawo aborcyjne, narażając na szwank rządową koalicję, została uchwalona, to nie wejdzie w życie. Szanse na powodzenie mogą mieć natomiast próby ustawowego złagodzenia orzeczenia TK z 2020 r. i dopuszczenia aborcji w przypadku wad letalnych, bo proponował to 3 lata temu sam prezydent Andrzej Duda.
Katarzyna Nocuń
21.10.2023
Pacjent
W piątek rozpoczął się pilotaż programu „Recepta na Ruch”. Pacjent może skorzystać z dwóch modułów. Pierwszym są treningi stacjonarne prowadzone przez fizjoterapeutę. Drugim - własna praca pacjenta przy pomocy narzędzia w aplikacji mojeIKP. Pacjent otrzyma też zalecenia żywieniowe w Internetowym Koncie Pacjenta i od dietetyka.
Beata Dązbłaż
20.10.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Rzecznik Praw Pacjenta nie posiada informacji o rozstroju zdrowia lub innych dolegliwościach u osób, które otrzymały szczepionkę przeciwko Covid z serii wskazanej w raporcie NIK jako wadliwa. Gdyby okazało się, że nadzór państwa rzeczywiście nie zadziałał, do dochodzenia odszkodowania może wystarczyć sama obawa o zdrowie - zauważają prawnicy. Jednak według GIF do takiej sytuacji nie doszło, a szczepionki z wadą jakościową nigdy nie trafiły do Polski.  
Regina Skibińska
20.10.2023
Pacjent Koronawirus szczepienia
Do czterech funkcjonujących od 2020 r. ośrodków koordynujących leczenie pacjentów z neurofibromatozami dołączą dwa kolejne: Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie oraz Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. prof. dr. Stanisława Popowskiego w Olsztynie. We wrześniu program pilotażowy dla tych chorych został przedłużony o ponad rok i potrwa do końca 2024 r. To dobre wiadomości dla pacjentów z tym rodzajem chorób rzadkich.
Beata Dązbłaż
19.10.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Partie tzw. opozycji demokratycznej, która ma realne szanse na stworzenie rządu, chcą skrócić kolejki pacjentów do świadczeń. Jednocześnie Koalicja Obywatelska zapowiada odwrót od naliczania składki zdrowotnej wprowadzonego przez Polski Ład, co przyniosło dodatkowe wpływy do NFZ. Jak to pogodzić? Niektórzy eksperci szacują, że w najbliższych latach bez zwiększenia składki zdrowotnej, dopłaty z budżetu na zdrowie mogą przekroczyć 100 mld zł.
Katarzyna Nocuń
19.10.2023
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Platforma „Choroby Rzadkie” powstała, aby ułatwić wszystkim zainteresowanym dostęp do wiarygodnego źródła informacji o tych schorzeniach, to jeden z elementów realizacji Planu Dla Chorób Rzadkich - podkreśla Ministerstwo Zdrowia. I zaznacza, że pacjenci oraz pracownicy ochrony zdrowia znajdą tam fachową wiedzę oraz pomocne wskazówki dotyczące chorób, diagnostyki i leczenia.
Katarzyna Nocuń
18.10.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Pilotaż przeglądu lekowego zakończył się w listopadzie ubiegłego roku. Do dziś nie wiadomo, kiedy może stać się świadczeniem gwarantowanym, choć wcześniej resort zdrowia zapowiadał, że może to być koniec tego roku lub początek 2024 r. Raport z pilotażu nie został upubliczniony, a resort zdrowia coraz ostrożniej wypowiada się o wprowadzeniu przeglądu. Dlatego nie czekając na Ministerstwo Zdrowia, farmaceuci chcą przegląd lekowy wprowadzać we współpracy z samorządami, a te są zainteresowane jego finansowaniem.
Beata Dązbłaż
18.10.2023
Zawody medyczne Farmacja
Ministerstwo Zdrowia chce finansować z funduszy europejskich m.in. poprawę dostępności gabinetów ginekologicznych dla osób ze szczególnymi potrzebami. Jednak nie planuje, aby standardy, które zostaną wypracowane i opisane, miały formę obowiązującego aktu prawnego. Powstać ma jedynie poradnik, z którego będą mogły skorzystać placówki medyczne. Rzecznik Praw Obywatelskich uważa natomiast, że konieczne jest zapisanie standardów w postaci aktów prawnych.
Beata Dązbłaż
17.10.2023
Pacjent Niepełnosprawność
Do końca marca przyszłego roku będzie trwał pilotażowy program w zakresie monitorowania dzieci i młodzieży z pierwotnymi i wtórnymi niedoborami odporności. Realizuje go 39 podmiotów, w których opieką objętych jest 1200 dzieci. Początkowo planowano, że potrwa tylko do końca listopada tego roku.
Beata Dązbłaż
17.10.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Samorząd lekarski powołał komisję w sprawie niezdolności do wykonywania zawodu przez lekarkę, która była pensjonariuszką domu opieki. Sądy administracyjne postanowiły jednak uchylić wydaną w tej sprawie uchwałę, ponieważ na żadnym etapie nie poinformowano lekarki o tym, że toczy się wobec niej postępowanie. Tym samym uniemożliwiono jej zapoznanie się z materiałem dowodowym oraz podjęcie skutecznej obrony.
Dorian Lesner
17.10.2023
Zawody medyczne
Od 1 stycznia 2024 r. podmiot leczniczy powinien mieć spełnione wszystkie standardy na poziomie minimum 50 proc., żeby dostać akredytację - mówi serwisowi Prawo.pl Agnieszka Pietraszewska-Macheta, dyrektor Centrum Monitorowania Jakości. Dodaje, że Rada Akredytacyjna będzie musiała zweryfikować standardy akredytacyjne w oparciu o ustawę o jakości. Zgodnie z prawem muszą być aktualizowane co pięć lat. - Obecne są starsze i wymagają  odświeżenia. Do tej pory takiego przepisu nie było - podkreśla.
Katarzyna Nocuń
17.10.2023
Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie
Ministerstwo Zdrowia nie zgadza się na utworzenie zawodu koordynatora medycznego. Tymczasem koordynatorzy, w tym onkologiczni, działają już w placówkach w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej. Na razie bez wytycznych, jak mają pełnić swoje obowiązki. Usankcjonowanie ich odpowiedzialności jest konieczne, aby pacjent, niezależnie od miejsca leczenia, uzyskał takie samo wsparcie organizacyjne w diagnostyce i leczeniu - mówią eksperci.
Beata Dązbłaż
16.10.2023
Pacjent Zawody medyczne
Pacjent, który przyjedzie na szpitalny oddział ratunkowy (SOR), a nie będzie wymagał pilnej pomocy, będzie mógł być od razu przekierowany do podstawowej opieki zdrowotnej, bez konieczności kontaktu z lekarzem dyżurnym SOR. Od 1 stycznia 2024 roku przy SOR-ach obowiązkowo powinna działać nocna i świąteczna opieka zdrowotna (NiŚOZ). Na oddziale ratunkowym mają być przyjmowani tylko pacjenci wymagający pilnej pomocy.
Katarzyna Nocuń
14.10.2023
Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie
Wyborcy, którzy trafią do szpitala przed dniem głosowania, a nie będzie ich w szpitalnym spisie wyborców, zostaną do niego dopisani w dniu wyborów. Osoby, które trafią do szpitala w dniu wyborów, będą mogły tam głosować tylko na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania. Z kolei osoby, które tuż przed wyborami wyszły ze szpitala, powinny wziąć do lokalu wyborczego wypis, który to potwierdzi.
Katarzyna Nocuń
13.10.2023
Pacjent Zawody medyczne Wybory
Normy zatrudnienia pielęgniarek i położonych mają chronić personel i pacjentów przed prowadzeniem działalności leczniczej bez odpowiedniej liczby personelu. Muszą one zostać jednak ustalone zgodnie z prawem, w odniesieniu do realiów funkcjonowania danego podmiotu leczniczego. Warto zadbać o to, aby normy spełniały te wymagania. W przeciwnym razie bezpieczeństwo medyków i pacjentów może być zagrożone.
Konrad Dyda
13.10.2023
Zawody medyczne
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak podpisał zarządzenie zmieniające plan finansowy NFZ na 2023 r. Nowelizacja zakłada uwolnienie środków z rezerwy ogólnej oraz z tzw. funduszu zapasowego. Łącznie to blisko 1,3 mld zł - poinformował w czwartek NFZ. Dzięki tym funduszom NFZ zapłaci za nadwykonania. Więcej środków trafi też do Podstawowej Opieki Zdrowotnej, na wyroby medyczne i refundację leków.
kn/pap
12.10.2023
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Kwestie formalne stoją na przeszkodzie uznania przenośnych koncentratorów tlenu za sprzęt rehabilitacyjny - zwraca uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich. Zdaniem RPO są jednak podstawy, by uznać ich dofinansowanie za formę likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych. Stacjonarne urządzenia ważą ok. 20 kg i nie mają zasilania akumulatorowego - nie mogą zatem być stosowane poza domem, co zamyka chorujących w czterech ścianach - zaznacza.
Katarzyna Nocuń
12.10.2023
Pacjent Niepełnosprawność
Pacjenci lub ich bliscy, tak jak kilkadziesiąt lat temu, muszą stawiać się w szpitalach lub poradniach, aby zarejestrować skierowanie. W niektórych placówkach, w tym w renomowanych klinikach, nie działa nawet rejestracja e-mailem. Fikcją jest możliwość pobrania dokumentacji medycznej z Internetowego Konta Pacjenta na potrzeby orzeczenia o niepełnosprawności. Pacjent musi, tak jak przed laty, wydobywać ją po kolei ze wszystkich miejsc, w których się leczył.
Katarzyna Nocuń
12.10.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Można wstępnie określić, że prawdopodobnym potencjalnym źródłem zakażenia choroby legionistów mogły być instalacje wewnętrzne budynków mieszkalnych i mieszkań z ciepłą wodą. Analiza przeprowadzonych wywiadów wykazała duże zróżnicowanie wśród osób, które zachorowały. To były osoby aktywne zawodowo, ale także emeryci i renciści, osoby bezrobotne, a część osób nie opuszczała miejsca zamieszkania – poinformował Adam Sidor, podkarpacki Wojewódzki Inspektor Sanitarny.
kn/pap
11.10.2023
Pacjent
Rzecznik Praw Pacjenta (RPP) powołał pierwszych ekspertów do Zespołu ds. Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Docelowo ma być ich jeszcze więcej. Zespół będzie wydawał opinie medyczne dla RPP, które wesprą go w rozpatrywaniu wniosków o przyznanie świadczenia kompensacyjnego. Ma to pomóc pacjentowi w szybkim uzyskaniu na pozasądowej ścieżce rekompensaty za rozstrój zdrowia, uszkodzenie ciała lub zakażenie w szpitalu.
Beata Dązbłaż
11.10.2023
Pacjent Zawody medyczne
Większość szpitali, także tych mniejszych, planuje wziąć udział w pilotażu programu „Dobry posiłek w szpitalu”. Nikt nie ma wątpliwości, że to krok w dobrą stronę, bo szpitalne posiłki nie kojarzą się obecnie dobrze. Nie są jednak znane kryteria, którymi będzie się kierował NFZ w wyborze placówek. Niekiedy wątpliwości budzi też wysokość kwoty przeznaczona w pilotażu na poprawę jakości szpitalnego jedzenia.
Beata Dązbłaż
11.10.2023
Pacjent
Trudności zdrowia psychicznego nigdy nie powinny być powodem do pozbawiania ludzi ich praw lub wykluczania z podejmowania decyzji dotyczących ich własnego zdrowia - zaznacza Rzecznik Praw Obywatelskich. Tymczasem osoby w kryzysie psychicznym nadal doświadczają wielu naruszeń praw człowieka. Wielu z nich jest wykluczanych z życia społecznego i dyskryminowanych. Brakuje dostępu do usług wspierających w środowisku lokalnym, które szanowałyby ich podmiotowość.
Katarzyna Nocuń
10.10.2023
Pacjent
Oprócz lekarza do oddania krwi będzie mogła kwalifikować także pielęgniarka. Zmienią się także kryteria, które dyskwalifikują lub są przeciwwskazaniem do donacji. Z ministerialnego rozporządzenia zniknie miesiączka - obecnie jest przeciwwskazaniem do oddania krwi aż do trzech dni od jej zakończenia. Ponadto zrobienie tatuażu, piercing czy wstrzyknięcie botoksu będzie dyskwalifikowało z oddania krwi na cztery miesiące, a nie na pół roku.
Katarzyna Nocuń
10.10.2023
Pacjent
Prezydent Andrzej Duda we wniosku do Trybunału Konstytucyjnego zauważa, że przepisy "Apteki dla aptekarza 2.0" wprowadzono poza poprawkami związanymi merytorycznie z projektem rządowym. Zdefiniowały one m.in. niedozwolone przejęcie kontroli nad podmiotem prowadzącym aptekę ogólnodostępną. Prezydent ma wątpliwości, czy przepisy są zgodne z zasadami zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa, ochrony interesów w toku oraz odpowiedniej vacatio legis.
PAP Katarzyna Nocuń
09.10.2023
Farmacja
Jedyna realna zmiana, którą mogą odczuć pacjenci, jeśli chodzi o działanie Krajowej Sieci Onkologicznej, dotyczy koordynatorów onkologicznych. Osoby te mają prowadzić pacjentów w procesie leczenia. Z tym, że nie ma przepisów, które określą jak w praktyce ich wsparcie ma wyglądać. Niegotowe są jeszcze akty wykonawcze do ustawy o KSO. Specjalnie powołany zespół przedłużył prace o pół roku, choć pierwotnie miał skończyć je już w lipcu.
Beata Dązbłaż
09.10.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Osoby ubiegające się o orzeczenie często nie wiedzą, co zaznaczyć we wniosku, aby uzyskać rehabilitację czy miejsce w środowiskowym domu samopomocy. Tymczasem prawidłowo wypełniony wniosek i dokumentacja, w tym medyczna, to większa szansa na otrzymanie wsparcia adekwatnego do stanu zdrowia. Eliminuje też często konieczność odwoływania się do wyższej instancji i skraca czas oczekiwania na wydanie orzeczenia – podkreślają eksperci.
Beata Dązbłaż
07.10.2023
Niepełnosprawność