Prawo.pl
Rodzice wcześniaków zostają włączeni do szczepień na etapie 0, żeby bez przeszkód mogli odwiedzać swoje dzieci w szpitalach. Priorytet w dostępie do szczepień musi wynikać ze szczególnego ryzyka i potrzeby a nie znajomości lub statusu publicznego – napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.
Monika Sewastianowicz
03.01.2021
Koronawirus a prawo
Pracownicy medyczni mogą już korzystać z systemu P1 dla wypełnienia obowiązku weryfikacji informacji o lekach, środkach spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobach medycznych przepisanych na recepcie w postaci elektronicznej świadczeniobiorcom, którzy ukończyli 75 rok życia oraz świadczeniobiorcom w okresie ciąży, a także uzyskanie dostępu do informacji o realizacji recepty.
Krzysztof Sobczak
02.01.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Pandemia Covid-19 sprawiła, że wypalenie zawodowe stało się jednym z najpoważniejszych problemów lekarzy. Są przemęczeni, żyją w ciągłym stresie i pod ogromną presją. Dlatego po zakończeniu pandemii niemal 30 proc. z nich zamierza ograniczyć swoją aktywność zawodową. Zdaniem naukowców nadchodzi katastrofa w zakresie zasobów ludzkich w ochronie zdrowia w Polsce.
Katarzyna Redmerska
02.01.2021
Zawody medyczne
Nowy Rok to tradycyjnie początek obowiązywania wielu zmian w przepisach. Tym razem ich znaczna część dotyczy podatków, ale zmiany dotkną również przetargów i zamówień publicznych, handlu e-commerce, gospodarowania odpadami. Do ZUS trzeba będzie zaś zgłaszać wszystkie zawierane umowy o dzieło. Przedstawiamy najważniejsze przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2021 roku.
Jacek Górski
02.01.2021
Produkty były oznaczone starą, wyższą, ceną, jak i nową, która była niższa oraz zapisana większą czcionką. Taki sposób oznakowania produktów dawał jasny przekaz, że apteka oferuje je po obniżonych cenach. Była to więc wyraźna zachęta do ich nabywania, która miała przełożyć się na zwiększenie sprzedaży i obrotów placówki. Działania te zostały uznane za niedozwoloną reklamę.
Dorian Lesner
02.01.2021
Pacjent Rynek i konsument Farmacja
Masowe rezygnowanie przez lekarzy z brania dodatkowych dyżurów nie zwalania szefów szpitali z odpowiedzialności za bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów. Liczba zatrudnionych lekarzy w łódzkim Centrum Urazowym powinna zapewnić ciągłość świadczeń zdrowotnych. Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny, potwierdzając wcześniejszą decyzję Rzecznika Praw Pacjentów.
Beata Lisowska
02.01.2021
Zawody medyczne Zarządzanie
Obowiązek zakrywania ust i nosa w zakładach pracy przeszedł ostatnio szybką transformację. Obecnie obowiązujące rozporządzenie utrzymuje nakaz, ale pozwala pracodawcy zwolnić z niego pracowników nawet, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba. Czy taka decyzja nie wpłynie na ewentualną odpowiedzialność pracodawcy, jeżeli dojdzie do zakażenia pracownika w zakładzie pracy.
Karolina Kołakowska
02.01.2021
Prawo pracy BHP Koronawirus a prawo
Specjalnie dla naszych Czytelników śledziliśmy wszystkie zmiany w prawie, dotyczące zdrowia, biznesu, wymiaru sprawiedliwości, podatków, pracy, szkół i urzędów. Było ich dużo, bo nigdy jeszcze nie mieliśmy tylu problemów prawnych, w tak krótkim czasie i ekspresowych zmian w przepisach - jak w 2020 roku za sprawą koronawirusa. Warto było być na bieżąco z Prawo.pl.
Jacek Górski
01.01.2021
Od Nowego Roku zaczynają obowiązywać zmiany w refundacji leków. Ministerstwo Zdrowia obniżyło ceny dla 646 leków i podwyższyło dla 478. Nowa lista refundacyjna przyniesie najwięcej zmian dla pacjentów onkologicznych. Nowe możliwości leczenia uzyskają m.in. chorzy na zaawansowanego raka płuc.
Beata Lisowska
01.01.2021
Farmacja
Do 6 stycznia, oprócz szczepienia pracowników szpitali, dopuszczalne jest także szczepienie członków ich rodzin oraz pacjentów, którzy w tym czasie przebywają w szpitalu, a których stan zdrowia na to pozwala – poinformował w czwartek Narodowy Fundusz Zdrowia.
Krzysztof Sobczak
31.12.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
W większości województw albo nie było potrzeby, albo też zrezygnowano z korzystania z możliwości wysłania lekarza na specjalizację z dala od miejsca zamieszkania, do szpitala w którym są braki kadrowe. Młodzi medycy jednak nadal są zbulwersowani przepisem i chcą, aby został on wyeliminowany. Apeluje też o to Naczelna Izba Lekarska, ale póki co nieskutecznie.
Katarzyna Redmerska
31.12.2020
Zawody medyczne

Odpowiedzialność państwa za szczepionkę uzasadniona, ale nie absolutna

Prawo cywilne Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Przyjęcie odpowiedzialności za skutki uboczne szczepionek może być dla państwa znacznie tańsze, niż ponoszenie gospodarczych i społecznych skutków epidemii. Jednak zwolnienie z odpowiedzialności producentów nie powinno mieć charakteru absolutnego. Należy utrzymać odpowiedzialność na zasadzie winy - piszą Katarzyna Zarzycka i prof. Michał Romanowski
Michał Romanowski Katarzyna Zarzycka
31.12.2020
Prawo cywilne Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Obowiązuje apel o nieprzemieszczanie się w Sylwestra - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Apel na wszelki wypadek poparty jest rozporządzeniem, więc nadal - niezależnie od nomenklatury - za złamanie przepisów grozi mandat lub kara administracyjna. Ze względu na wątpliwości prawne możliwe do podważenia w sądzie.
Monika Sewastianowicz
31.12.2020
Koronawirus a prawo

Ponad 77 mln z ochrony zdrowia trafi na szkolnictwo wyższe

Szkolnictwo wyższe Finansowanie zdrowia
Chodzi o pieniądze zaplanowane dla szpitali klinicznych w ramach dotacji celowych z budżetu na finansowanie lub dofinansowanie m.in. inwestycji i zakupów inwestycyjnych. W sumie 77 mln 989 tys. zł ma zostać przeznaczonych na działalność dydaktyczną i badawczą. Rozporządzenie w tym zakresie opublikowano w Dzienniku Ustaw.
Patrycja Rojek-Socha
30.12.2020
Szkolnictwo wyższe Finansowanie zdrowia

Będą testy nauczycieli - zgłosiło się 190 tysięcy

Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Pomiędzy 11 a 15 stycznia 2021 r. przeprowadzone zostanie testowanie nauczycieli klas I-III szkół podstawowych na obecność SARS-CoV-2 - poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. Badania będą dobrowolne i bezpłatne, a według danych resortu, chętnych na przeprowadzenie testu będzie około 190 tys.
Krzysztof Sobczak
30.12.2020
Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej od początku wprowadzenia obostrzeń związanych ze stanem epidemii wydały już ponad 4500 decyzji o ukaraniu m.in. za łamanie zasad kwarantanny czy ograniczeń dotyczących działalności gospodarczej. Kary za naruszenie przepisów przeciwepidemicznych mogą wynosić nawet 30 tysięcy złotych i taką otrzymał np. 28 grudnia organizator "Specjalnego Świątecznego Treningu" z Pomorza.
Agnieszka Matłacz
30.12.2020
Koronawirus a prawo

Państwo bierze odpowiedzialność za skutki uboczne szczepionki

Prawo cywilne Opieka zdrowotna Farmacja Koronawirus szczepienia
W mediach społecznościowych wrze dyskusja, kto ponosi odpowiedzialność za ewentualne długofalowe skutki uboczne szczepionki przeciwko Covid-19. Lekarze przekonują, że producent, czyli firma farmaceutyczna. Ministerstwo Zdrowia zapewniło Prawo.pl, że państwo - pytanie tylko na jak długo. Prawnicy radzą szukać odpowiedzi w umowach zawartych z producentami. Problem w tym, że tych nie chce ujawnić ani Komisja Europejska, ani polski rząd.
Jolanta Ojczyk
30.12.2020
Prawo cywilne Opieka zdrowotna Farmacja Koronawirus szczepienia
Zgłoszenia do szczepień przeciw COVID-19 trwają, wśród najbardziej narażonych na zakażenie koronawirusem w związku z zawodowymi obowiązkami są też pracownicy domów pomocy społecznej i ośrodków pomocy społecznej. Szefowie tych jednostek mogą zgłosić kadrę do szczepienia za pomocą formularza online.
Katarzyna Kubicka-Żach
29.12.2020
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Termin przesunięty, medycy nadal mogą się zgłaszać do szczepienia

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Do 14 stycznia przedłużamy termin zapisów na szczepienia w grupie zero - poinformował we wtorek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Wyjaśnił, że to odpowiedź na postulaty lekarzy i zapewnił, że nie wpłynie to na termin rozpoczęcia zapisów na szczepienia w kolejnych grupach pacjentów.
Krzysztof Sobczak
29.12.2020
Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Wprawdzie NFZ podejmował działania na rzecz poprawy dostępności świadczeń, ale udało się to osiągnąć tylko częściowo - oceniła Najwyższa Izba Kontroli w raporcie za 2019 rok. I wskazała, że na niektóre zabiegi czekamy wprawdzie krócej, ale pogorszyła się dostępność ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Wciąż zbyt niski był udział leczenia ambulatoryjnego w porównaniu ze szpitalnym.
Krzysztof Sobczak
29.12.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział we wtorek, że zgodnie z Narodową Strategią Szczepień powstanie specjalny fundusz, który będzie wypłacał ewentualne odszkodowania w przypadku negatywnych skutków zaszczepienia przeciw COVID-19. Szczepienia już trwają od niedzieli 27 grudnia br.
Agnieszka Matłacz
29.12.2020
Koronawirus a prawo
Plexi, maseczki, przyłbice, ale także dezynfekcja przystanków czy wsparcie ośrodków dla bezdomnych – na takie cele wydawały gminy część środków z opłat za zezwolenia na alkohol. Mimo możliwości kierowania tych pieniędzy na walkę z koronawirusem, było ich jednak zbyt mało – mniej wpłynęło do budżetów, bo lokale zamknięto, a obowiązek przeznaczenia funduszu korkowego na zwykłe cele pozostał.
Katarzyna Kubicka-Żach
29.12.2020
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Pomysł, żeby marszałkowie województw zarządzali wszystkimi szpitalami z wyjątkiem klinicznych jest rodem z epoki PRL. Nie po to Solidarność zlikwidowała ten archaiczny system, żeby go znowu przywracać, bo najbardziej ucierpi na tym pacjent – twierdzi Andrzej Sośnierz, poseł Zjednoczonej Prawicy, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
Józef Kielar
29.12.2020
Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Zapisy na szczepienia przeciw Covid-19 dla osób z grup nieuprzywilejowanych rozpoczną się 15 stycznia przyszłego roku - zapowiedział szef KPRM, pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk. Jak poinformował, wśród punktów, które będą prowadziły szczepienia będą też prywatne przychodnie.
Krzysztof Sobczak
28.12.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Do rozporządzenia w sprawie kolejnych ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa dopisany został zakaz pracy kasyn od 28 grudnia 2020 do 17 stycznia 2021 roku. Zmiana taka znalazła się w nowelizacji rozporządzenia o ograniczeniach w związku z pandemią, które weszło w życie w poniedziałek 28 grudnia, razem z całą tą regulacją.
Krzysztof Sobczak
28.12.2020
Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Do tej pory 300 tys. medyków złożyło deklaracje o woli zaszczepienia się na COVID-19 - poinformował w niedzielę minister zdrowia Adam Niedzielski, dodając że rozesłano 700 tys. skierowań do personelu medycznego. Szczepienia już ruszyły, nie wiadomo jednak kiedy obejmą grupy nieuprzywilejowane. Rząd planuje, że w drugiej połowie stycznia szczepieni będą m.in. seniorzy.
Patrycja Rojek-Socha
27.12.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Rząd nie wprowadza w Sylwestra godziny policyjnej, bo w tym celu trzeba by wprowadzić stan wyjątkowy, apeluje jedynie o nieprzemieszczanie się i nieużywanie fajerwerków - powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki. To zmiana stanowiska, bo dotychczas przedstawiciele rządu twierdzili, że w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia obowiązywać będzie zakaz wychodzenia z domów.
Krzysztof Sobczak
27.12.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo

W Polsce ruszyły szczepienia na koronawirusa

Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
W Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie zaszczepiono w niedzielę rano pięć pierwszych osób na COVID-19 - naczelną pielęgniarkę szpitala Alicję Jakubowską, dyrektora Waldemara Wierzbę, ratownika Sławomira Butkiewicza, dr Agnieszkę Szarowską i diagnostę Angelikę Aplas. Z kolei w Krakowie szczepionkę jako pierwsza przyjęła Krystyna Matusik, pielęgniarka z oddziału intensywnej terapii w Szpitalu Uniwersyteckim.
Patrycja Rojek-Socha
27.12.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Jako pierwsza zaszczepiona na koronawirusa zostanie Alicja Jakubowska, naczelna pielęgniarka CSK MSWiA. Zaszczepi ją dr Artur Zaczyński. Następnie szczepionkę przyjmie czterech innych pracowników CSK MSWiA w Warszawie. Szczepienia mają ruszyć 27 grudnia o godz. 8.
Patrycja Rojek-Socha
26.12.2020
Opieka zdrowotna
Wszystkie szczepionki wyjechały z magazynu i są w trasie do pięciu hurtowni farmaceutycznych, gdzie zostaną podzielone na mniejsze pakiety - poinformował w sobotę prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski. Z kolei szef KPRM Michał Dworczyk wskazał, że w niedzielę - 27 grudnia, 10 tys. trafi do 72 szpitali węzłowych.
Patrycja Rojek-Socha
26.12.2020
Opieka zdrowotna