Trwają zgłoszenia priorytetowej grupy „zero” do szczepień przeciw COVID-19. Szpitale węzłowe zbierają dane personelu medycznego i niemedycznego, który zostanie zaszczepiony w specjalnie przygotowanych placówkach. Za zebranie listy chętnych pracowników odpowiada pracodawca. Dane może przekazać w wygodny i szybki sposób za pośrednictwem specjalnego formularza online - informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Cena promocyjna: 40.01 zł
|Cena regularna: 50 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Są wśród nich:
- pracownicy szpitali węzłowych,
- pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych,
- pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej,
- pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki,
- pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych.
Do grupy „zero” zalicza się także personel niemedyczny pracujący w wymienionych podmiotach, czyli administracyjny i pomocniczy – bez względu na formę zatrudnienia (również wolontariusze i stażyści).
Nie tylko MOPS, ale GOPS i inne jednostki
Narodowy Program Szczepień wymienia w etapie 0 pracowników sektora ochrony zdrowia, pracowników domów pomocy społecznej i pracowników miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Polska Federacja Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej zwraca uwagę, i zapytuje resort w piśmie, że tożsamymi jednostkami do MOPS są też funkcjonujące pod inną nazwą: ośrodki pomocy społecznej (OPS), gminne ośrodki pomocy społecznej (GOPS), miejsko-gminne ośrodki pomocy społecznej (MGOPS), miejskie ośrodki pomocy rodzinie (MOPR) oraz centra usług wspólnych (CUS).
Zdaniem Federacji pracownicy tych jednostek wykonujący dokładnie te same zadania co pracownicy MOPS też powinni być objęci szczepieniami w etapie 0, co wprost wynika m.in. z zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia.
Gdzie będą szczepieni pracownicy pomocy społecznej?
Personel medyczny i niemedyczny będzie szczepiony przeciw COVID-19 w tzw. szpitalach węzłowych. W Polsce jest ich w sumie 509, ich lista znajduje się pod linkiem https://www.gov.pl/web/zdrowie/znamy-szpitale-w-ktorych-bedzie-szczepiony-personel-placowek-medycznych
Procedura zgłaszania pracowników pomocy społecznej do szczepień
Proces zbierania zgłoszeń do szczepień powinien zorganizować dyrektor domu pomocy społecznej. Jeśli jeszcze tego nie zrobił, może to zrobić za pośrednictwem specjalnego formularza dostępnego na stronie: https://szczepieniakadry.rcb.gov.pl/.
Formularz składa się z trzech etapów, w których należy:
- wskazać dane zgłaszającego podmiotu
- wybrać szpital węzłowy
- przekazać dane pracowników (konieczne: PESEL itd.)
Jeśli pracodawca już wcześniej przekazał listę bezpośrednio do szpitala węzłowego, nie musi ponownie jej wysyłać. Formularz online jest przeznaczony dla osób, które jeszcze nie zgłosiły swoich pracowników do szczepień.
Szpital węzłowy wystawia e-skierowanie, umawia z jednostką datę szczepienia zgłoszonego personelu. Po podaniu pierwszej dawki, umawiany jest termin podania drugiej dawki.
Wszelkie informacje na temat procedury dotyczącej realizacji przedmiotowych szczepień dostępne są pod linkiem gov.pl/szczepimysie, zamieszczona jest tam także lista teleadresowa szpitali węzłowych oraz numery infolinii.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.