Luka w przepisie chroniącym sędziów na uczelniach

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Pracując nad Ustawą 2.0, Senat wprowadził kontrowersyjną poprawkę - przepis chroniący sędziów przed zwolnieniem z pracy na uczelni. Co ciekawe, krytykowany przez ekspertów zapis może być skonstruowany niezgodnie z intencjami senatorów. Według prof. Huberta Izdebskiego nie chroni on osób, które objęły stanowisko sędziego przed 1 października 2018 r.

18.03.2019

Komisja egzaminacyjna jak pobór do wojska

MEN chce wytrącić strajkującym nauczycielom broń z ręki i zmienić rozporządzenie dotyczące wyznaczania egzaminatorów. W komisjach będą mogli zasiadać wydelegowani pedagodzy z innych szkół. Tyle że według Związku Nauczycielstwa Polskiego nie ma ku temu podstaw, nie wiadomo też, kto zapłaci egzaminatorom.

16.03.2019

E-zwolnienie dla studenta nie takie proste

Studenci często otrzymują od lekarzy zaświadczenia o chorobie, które są wystawiane na formularzach recept lub innych podobnych drukach. Nie są one rejestrowane w systemie e-zwolnień. Czy jednak te ostatnie mogą służyć jako podstawa usprawiedliwienia nieobecności na uczelni?

14.03.2019

Mniej fałszywych studentów z zagranicy. Ustawa podpisana

Prezydent podpisał ustawę, która uszczelnia przepisy dotyczące pracy cudzoziemców. Uniemożliwi to przyjazd fikcyjnym studentom, czyli cudzoziemcom, którzy wjeżdżają do kraju pod pretekstem studiów, ale nie kontynuują nauki.

12.03.2019

Egzamin komorniczy z egzekucji środków pieniężnych

Prawo cywilne Prawnicy

Zakończyły się egzaminy komornicze. Według nieoficjalnych danych, do egzaminu przystąpiło 150 zdających, a zatem 99 procent spośród 152 osób, które zostały dopuszczone. Oficjalne dane ze sprawdzianu będą znane na początku kwietnia.

11.03.2019

Na UMK konferecja o prawie IT

Dla studenta

Ochrona i przepływ danych osobowych w Polsce i Unii Europejskiej, metody działania i możliwości ścigania przestępców komputerowych, technologid blockchain - to tematy Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Prawo w dobie cyfryzacji”, która odbędzie się w kwietniu na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.

05.03.2019

Polska uzna kwalifikacje zdobyte w Wielkiej Brytanii

Szkolnictwo wyższe

Rząd przyjął we wtorek projekty przepisów dotyczących rozwiązań podejmowanych po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Dotyczy to m.in. uznawania kwalifikacji zawodowych zdobytych na wyspach. Nowe przepisy mają zachęcać do powrotu do Polski.

05.03.2019

RPO żąda kontroli uczelni, na której studiują pracownicy Uber Eats

Szkolnictwo wyższe

Rzecznik praw obywatelskich chce, by resort nauki sprawdził uczelnię, na której studiują studenci z Indii pracujący dla Uber Eats. RPO chce, by MNiSW sprawdziło, czy w szkole nie dochodzi do nieprawidłowości i czy zajęcia prowadzone są na odpowiednim poziomie.

05.03.2019

Nauka ma pomagać w rozwoju firm

Szkolnictwo wyższe

Rusza projekt „NCBR dla firm” - uczestnicy organizowanych w ramach projektu spotkań zdobywają wiedzę i umiejętności przydatne podczas aplikowania o wsparcie na realizację. Celem spotkań jest przygotowanie uczestników do tworzenia wysokiej jakości projektów badawczo-rozwojowych.

04.03.2019

Studia gender nie znikną z polskich uczelni

Dla studenta

Węgierskie władze usunęły studia gender z listy studiów magisterskich posiadających oficjalną akredytację. W Polsce tego typu kierunki również wzbudzają niechęć środowisk prawicowych. Jak jednak podkreślają eksperci, w przypadku studiów taka odgórna likwidacja byłaby raczej niemożliwa.

03.03.2019

Pytanie o dyscyplinarki najtrudniejsze na egzaminie na aplikacje

Prawnicy Strefa aplikanta

Pytanie o powody skreślenia z listy adwokatów okazało się najtrudniejsze na egzaminach na aplikację radcowską i adwokacką. Najlepiej kandydaci na aplikantów adwokackich odpowiadali na pytania z kodeksu karnego, a kandydaci na aplikantów radcowskich z kodeksu rodzinnego

01.03.2019

Prezydent skarży "wrzutkę" o etatach dla sędziów na uczelniach

Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe

Prezydent Andrzej Duda zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego senacką poprawkę do Ustawy 2.0, gwarantującą sędziom Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego dożywotne zatrudnienie na uczelniach. Zdaniem prezydenta przepis ten narusza autonomię uczelni.

28.02.2019

Mało czasopism prawniczych na liście, bo środowisko nie współpracowało?

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Będzie mało czasopism prawniczych, w których możliwe będzie publikowanie punktowanych artykułów. Według ministra Jarosława Gowina za taki stan rzeczy odpowiada m.in. brak współpracy ze strony środowisk prawniczych. Jego zdaniem pozytywnym przykładem są informatycy, którzy przekazali resortowi swoją listę czasopism.

26.02.2019

Absolwenci UJ najlepiej zdają na aplikacje prawnicze

Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Absolwenci uniwersytetów z Krakowa, Poznania, Gdańska i Łodzi najlepiej wypadli w ubiegłorocznych egzaminach wstępnych na aplikacje prawnicze. W przypadku Uniwersytetu Jagiellońskiego wskaźnik "zdawalności" wyniósł 85,5 procent.

24.02.2019

Więcej miejsc w szkołach wojskowych

Resort obrony określił limit przyjęć na uczelnie wojskowe. W przyszłym roku akademickim studia na uczelniach wojskowych będzie mogło rozpocząć 1482 absolwentów. Najwięcej kandydatów przyjmie Wojskowa Akademia Techniczna.

15.02.2019

Kolejna edycja Akademii Procesowej w Kancelarii Wardyński i Wspólnicy

Zarządzanie oświatą

Startuje kolejna edycja warsztatów skierowanych do studentów i aplikantów. W doświadczeni prawnicy procesowi podzielą się z uczestnikami doświadczeniem i umiejętnościami w zakresie pracy z klientem, sądem i w zespole złożonym ze specjalistów z różnych dziedzin i jurysdykcji.

14.02.2019

Molestowanie seksualne powszechne na uczelniach

Szkolnictwo wyższe

Co trzecia osoba przynajmniej raz w trakcie studiów padła ofiarą molestowania seksualnego - wynika z raportu rzecznika praw obywatelskich. Większość ofiar stanowią kobiety. RPO rekomenduje wprowadzenie ogólnego zakazu dyskryminacji na uczelniach.

13.02.2019

Na studiach prawo tańsze niż administracja

Szkolnictwo wyższe

Jest już rozporządzenie, od którego zależeć będzie kwota, którą uczelnia dostanie na kształcenie studentów. Według ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego prawo to jeden z najtańszych kierunków. Tańszy nawet od socjologii, politologii i administracji.

05.02.2019