Twórcy zestawienia wymienili także zwycięzców w rankingach 68 kierunków studiów, dzięki czemu maturzyści mogą wybrać te uczelnie i wydziały, które prowadzą je na najlepszym poziomie.
Opracowanie przygotowane pod nadzorem Kapituły kierowanej przez prof. Michała Kleibera obejmuje cztery rankingi: Ranking Uczelni Akademickich, Ranking Uczelni Niepublicznych, Ranking Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych oraz Ranking Kierunków Studiów.
Czytaj: Ranking: UW i UJ najlepszymi polskimi uczelniami>>
Na czele duże uniwersytety i politechniki
Pierwsze miejsce w Rankingu Uczelni Akademickich zajął Uniwersytet Warszawski, uzyskując 100 proc. we wskaźniku rankingowym. Na drugiej pozycji uplasował się Uniwersytet Jagielloński (99,2 proc.), a na trzeciej Politechnika Warszawska (80,1 proc.). Czwarte miejsce zajęła Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, piąte Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Szóstą pozycję zajęła Politechnika Wrocławska, a siódmą Politechnika Gdańska. Ósme miejsce zajęły ex aequo: Uniwersytet Wrocławski, Gdański Uniwersytet Medyczny i Politechnika Łódzka.
Poznański uniwersytet najlepszy wśród uczelni ekonomicznych
Wśród uczelni ekonomicznych pierwsze miejsce zajął Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu; wśród uczelni rolniczych najlepszy okazał się Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Dwie uczelnie: Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. J. Długosza w Częstochowie oraz Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie okazały się najlepsze wśród uczelni pedagogicznych. Wśród Akademii Wychowania Fizycznego wygrała AWF w Katowicach.
Akademia z Gorzowa na czele szkół zawodowych
Wśród Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych w rankingu najlepsza okazała się Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Kolejne miejsca zajęły: Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Hipolita Cegielskiego w Gnieźnie, Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna w Jarosławiu.
W Rankingu Uczelni Niepublicznych po raz 20. zwyciężyła Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. W pierwszej piątce miejsca zajęły kolejno: SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, Uczelnia Łazarskiego w Warszawie, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych oraz Akademia Finansów i Biznesu Vistula.
29 wskaźników w 7 kryteriach
Ranking Perspektyw uwzględnia 29 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: Prestiż, Absolwenci na rynku pracy, Potencjał naukowy, Efektywność naukowa, Potencjał naukowy, Innowacyjność i Umiędzynarodowienie. Czyni to z niego jeden z najbardziej rozbudowanych i najbardziej transparentnych rankingów edukacyjnych na świecie. Jest też jednym z czterech, które posiadają międzynarodowy certyfikat jakości IREG Approved. Jego metodologię opracowuje Kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, b. prezesa Polskiej Akademii Nauk.
- W roku 2000 profesjonalny Ranking Szkół Wyższych wydawał się w Polsce równie niewyobrażalny, jak dziś nie wyobrażamy sobie, że mogłoby go nie być. 20 lat Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy pozwala nam nakreślić wiarygodny i pełny obraz polskiego szkolnictwa wyższego w tym okresie. Będziemy go kreślić dalej w latach, które nadejdą, bo jesteśmy przekonani, że trawestując hasło tegorocznego zwycięzcy, Uniwersytetu Warszawskiego 20 lat to dobry początek - mówi Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, inicjator rankingu.
Pełne wyniki rankingu: www.ranking.perspektywy.pl>>