Państwo członkowskie UE może odrzucić wniosek o przyjęcie na swoje terytorium w celu odbycia studiów, jeżeli obywatel państwa trzeciego złożył ten wniosek, nie mając rzeczywistego zamiaru studiowania. Nie ma znaczenia, że państwo to nie dokonało transpozycji przepisu dyrektywy zezwalającego na takie odrzucenie. Zakaz praktyk stanowiących nadużycie stanowi bowiem zasadę ogólną prawa Unii, której stosowanie nie podlega wymogowi transpozycji - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE (sygn. C-14/23).
Monika Pogroszewska
30.07.2024
Szkolnictwo wyższe Prawo europejskie
Na podstawie wyników kontroli skierowano do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego prezesa Centrum Łukasiewicz - poinformował prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz dr Hubert Cichocki. Chodzi o podejrzenie popełnienia przestępstwa nadużycia uprawnień/niedopełnienia obowiązków, czyli art. 231 kodeksu karnego, przez jego poprzednika.
Monika Sewastianowicz
26.07.2024
I dane bibliometryczne, i ocena ekspercka - resort nauki zamierza częściowo utrzymać obecny system oceny czasopism, ale z pewnymi modyfikacjami, które mają pozwolić na lepszą ocenę osiągnięć naukowych i zapobiegać manipulowaniu punktacją, do którego dochodziło w ciągu ostatnich kilku lat. Nowe rozporządzenie ma pojawić się na początku przyszłego roku.
Monika Sewastianowicz
26.07.2024
Szkolnictwo wyższe
Uniwersytet Warszawski ogłosił wyniki rekrutacji na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie oraz część studiów drugiego stopnia. Najpopularniejszym kierunkiem ze względu na liczbę zapisów była psychologia, a ze względu na liczbę osób na jedno miejsce – kierunek lekarski. Prawo nie cieszyło się aż tak dużą popularnością, ale wielu maturzystów zgłosiło chęć studiowania tego kierunku.
Monika Sewastianowicz
23.07.2024
Szkolnictwo wyższe
W latach 2022–2023 pozwolenie na utworzenie jednolitych studiów magisterskich o profilu ogólnoakademickim na kierunku lekarskim, po negatywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej w sprawie spełnienia warunków prowadzenia studiów na tym kierunku oraz pozytywnej lub warunkowo pozytywnej opinii Ministra Zdrowia, uzyskało dwanaście uczelni.
Monika Sewastianowicz
22.07.2024
Szkolnictwo wyższe
Minister będzie miał możliwość bezpośredniego wyboru członków rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, spośród osób reprezentujących środowiska naukowe, gospodarcze i finansowe. Zyska też uprawnienie do odwoływania jej dyrektora przed upływem kadencji - takie zmiany wprowadzi nowelizacja ustawy o NCBR, do której założenia opublikowano w wykazie prac legislacyjnych.
Monika Sewastianowicz
19.07.2024
Szkolnictwo wyższe
Na stronie rządowego centrum legislacji pojawił się projekt ustawy, która otworzy procedurę likwidacji Akademii Kopernikańskiej i Szkoły Głównej im. Mikołaja Kopernika. W celu likwidacji tych podmiotów minister powoła likwidatora. Otwarcie likwidacji będzie oznaczało w szczególności: przejęcie przez likwidatora kompetencji organów oraz dyrektorów, wygaśnięcie umów na finansowanie Stypendiów Kopernikańskich i Grantów Mikołaja Kopernika.
Monika Sewastianowicz
18.07.2024
Szkolnictwo wyższe
Rada Narodowego Centrum Nauki (NCN) zaapelowała do ministra nauki o zwiększenie finansowania centrum o 300 mln zł w 2025 r. i kolejnych latach. Uchwała Rady została przyjęta 5 lipca i przesłana do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - poinformowało NCN w komunikacie. W apelu zwraca uwagę, że zwiększenie finansowania centrum jest inwestycją w przyszłość, która może przynieść liczne korzyści dla całego społeczeństwa i przyczynić się do rozwoju kraju.
Monika Sewastianowicz
17.07.2024
Szkolnictwo wyższe
Wobec rektora uczelni Służby Więziennej dra Michała Sopińskiego zostanie wszczęte postępowanie dyscyplinarne za wezwanie w mediach do golenia głów naukowcom. Apolityczność służb mundurowych stanowi jeden z fundamentów demokratycznego państwa prawa i warunek budowania społecznego zaufania do formacji, które odpowiadają za porządek i bezpieczeństwo w państwie - oświadcza resort sprawiedliwości.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.07.2024
Prawnicy
Osoby, zdobywające w Bułgarii habilitację, w dużej mierze nie są w stanie zrobić jej w Polsce. I nie chodzi tutaj wcale o nepotyzm czy o to, że habilitacji w Polsce zrobić się nie da. Da się. Poważna i szanująca się uczelnia nie powinna przyjmować osób z bułgarską habilitacją - wskazuje dr hab. Grzegorz Krawiec, profesor Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
Grzegorz Krawiec
13.07.2024
Szkolnictwo wyższe
Do końca roku doktoranci mogą skończyć doktorat na starych zasadach, apelowali o to rzecznik praw obywatelskich i środowisko doktorantów. Powodem była pandemia i związane z nią utrudnienia w prowadzeniu badań naukowych. Nie biorą tego pod uwagę jednak twórcy ustawy, która ma pozwolić na zaliczenie do stażu okresu pracy na "śmieciówce".
Monika Sewastianowicz
12.07.2024
Szkolnictwo wyższe
O ile dbałość o wysokie kwalifikacje nauczycieli jest godna pochwały, to już niekoniecznie, gdy połączy się ją z brakiem poszanowania standardów legislacji. Część studentów pedagogiki w trakcie studiów dowiedziała się, że przepisy się zmieniły i aby zacząć karierę w zawodzie muszą skończyć studia magisterskie. Teraz chcą interweniować u rzecznika praw obywatelskich.
Monika Sewastianowicz
10.07.2024
Zarządzanie oświatą
Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego anulowała wybory do senatu uczelni - anulowanie wyborów wynika z zalecenia minister zdrowia, która stwierdziła, że niektóre zapisy Statutu WUM są niezgodne z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym. Powodem było to, że 600 osób zatrudnionych w WUM w niepełnym wymiarze czasu pracy było wykluczonych z głosowania.
Monika Sewastianowicz
09.07.2024
Szkolnictwo wyższe
Możliwość odwołania dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej przed końcem kadencji, przeniesienie na ministra nauki uprawnień nadzorczych nad Polską Akademią Nauk - to zmiany, które rząd szykuje w najbliższym czasie. Założenia tych projektów jasno wskazują na tendencję do wzmocnienia kontroli nad poszczególnymi instytucjami - w tym nad finansami przekazywanymi na naukę.
Monika Sewastianowicz
05.07.2024
Szkolnictwo wyższe
Z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy została uchwalona ustawa o Akademii Kopernikańskiej. Cieszy się ogromnym uznaniem na całym świecie. Tego nie zauważają dzisiejsi rządzący Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego i dlatego chcą w politycznej zemście jakiejś zlikwidować jednostkę naukową, która rozwija się na skalę międzynarodową, dużo większą niż inne jednostki - tak były minister nauki Przemysław Czarnek skomentował pomysł likwidacji akademii.
Monika Sewastianowicz
04.07.2024
Nadzór nad Narodowym Centrum Badań i Rozwoju ma sprawować minister nauki - zmianę wprowadziła ustawa, którą Sejm uchwalił w lutym. Problem w tym, że ze względu na zawirowania związane z mandatem dwóch posłów PiS, Trybunał Konstytucyjny uznał, że proces legislacyjny był wadliwy. Choć rząd prędko wyroku nie opublikuje, może być to mocno problematyczne.
Monika Sewastianowicz
01.07.2024
Szkolnictwo wyższe
Wybory nowych władz Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich odbyły się w czwartek w Warszawie. Kadencja nowych władz rozpocznie się 1 września br. W mijającej kadencji prof. Kaniewska była członkinią prezydium KRASP, pełniła również funkcję przewodniczącej Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich.
Monika Sewastianowicz
27.06.2024
Szef resortu nauki mówił na posiedzeniu senackiej komisji nauki, że nowela ustawy o Polskiej Akademii Nauk i ustawa o likwidacji Akademii Kopernikańskiej są już zgłoszone do wykazu prac legislacyjnych. Wcześniej zapowiedział, że w lipcu pojawi się nowela ustawy o szkolnictwie wyższym, której głównym celem ma być podnoszenie jakości kształcenia na polskich uczelniach.
Monika Sewastianowicz
27.06.2024
Szkolnictwo wyższe
Uniwersytet Warszawski jest największą uczelnią w kraju, na której można studiować na kierunkach humanistycznych, społecznych, ścisłych, przyrodniczych, medycznych, a także w ramach indywidualnych studiów międzydziedzinowych czy na studiach, gdzie językiem wykładowym jest język angielski. Od roku akademickiego 2023/2024 na UW prowadzony jest kierunek lekarski.
Monika Sewastianowicz
26.06.2024
Szkolnictwo wyższe
Na podium znalazły się też: Uniwersytet Jagielloński (drugie miejsce) i Politechnika Warszawska (trzecie miejsce). Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie została uznana za najlepszą uczelnię niepubliczną, a Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta S. Wojciechowskiego i Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim (ex aequo) najlepszymi publicznymi uczelniami zawodowymi.
Agnieszka Matłacz
26.06.2024
Szkolnictwo wyższe
Wśród uczelni kształcących powyżej 20 000 studentów aż 46 proc. realizuje programy mentoringowe, częściej robią to uczelnie publiczne. Raport „Mentoring na uczelniach wyższych w Polsce 2024” przedstawia wyniki analizy szkolnictwa wyższego pod kątem ilości i sposobów przeprowadzania programów mentoringowych przez publiczne i niepubliczne uczelnie wyższe w Polsce.
Monika Sewastianowicz
24.06.2024
Przywłaszczenie sobie „autorstwa” wytworu AI (przez brak odpowiedniego oznaczenia AI, co sugerowałoby, że dzieło pochodzi od autora) nie jest plagiatem w rozumieniu obecnych przepisów. Zasadniczo o plagiacie nie może być mowy w sytuacji, w której przypisanie dotyczy czegoś, co prawem autorskim chronione nie jest - piszą Michał Ryba i Karol Wątrobiński z kancelarii WN Legal Wątrobiński Nartowski.
Karol Wątrobiński Michał Ryba
22.06.2024
Nowe technologie Prawo europejskie
Lekarski Egzamin Końcowy (LEK) wymaga korekt - tu jest konsensus. Zdawalność na poziomie 99 proc. każe pytać, czy to jeszcze egzamin. Najbardziej kontrowersyjnym elementem reformy będzie wskaźnik korygujący, który pozwoli porównać wynik starego i nowego LEK-u. Punktacja jest bowiem przepustką do specjalizacji i elementem rankingu uczelni z kierunkami lekarskimi. W izbie lekarskiej słyszymy, że LEK na nowych zasadach mógłby najwcześniej obowiązywać jesienią 2025 r., a najpóźniej wiosną 2026 r.
Katarzyna Nocuń
21.06.2024
Zawody medyczne
Podpisałem dwa projekty ustaw: jeden projekt nowelizacji ustawy o Polskiej Akademii Nauk, drugi projekt ustawy o likwidacji Akademii Kopernikańskiej - powiedział minister Dariusz Wieczorek na Zgromadzeniu Ogólnym PAN. Nie ma na razie tematu dotyczącego przejęcia przez PAN niemałego majątku Akademii Kopernikańskiej ani jej członków. - Chcemy to uporządkować - zapowiedział minister.
Monika Sewastianowicz
20.06.2024
Zarządzanie oświatą
Szykujemy ustawę dotyczącą Funduszu Dopłat, gdzie będzie kwestia dotycząca remontów i budowy akademików przy współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego - powiedział Dariusz Wieczorek, minister nauki. Zwrócił uwagę, że dzisiejsze zapotrzebowanie jest na poziomie 2,5 miliarda złotych. Ustawa jest już gotowa i w tym momencie jest po uzgodnieniach międzyresortowych; w czwartek prawdopodobnie trafi na Komitet Stały Rady Ministrów.
Monika Sewastianowicz
20.06.2024
Zarządzanie oświatą
Na Uniwersytecie Warszawskim trwa protest studentów - domagają się oni udostępnienia informacji o wszelkich powiązaniach uniwersytetu z izraelskimi instytucjami akademickimi oraz zerwania współpracy z instytucjami izraelskimi. Interweniowała policja - rektor udzielił służbom pozwolenia na wejście na kampus, co wzbudziło protesty całego środowiska akademickiego. Wiceminister nauki zaapelował w poniedziałek do protestujących, by obniżyli temperaturę sporu.
Monika Sewastianowicz
17.06.2024
Szkolnictwo wyższe
Bezwzględny zakaz rozwiązania stosunku pracy nauczyciela akademickiego, będącego sędzią Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego lub Naczelnego Sądu Administracyjnego, godzi w zasady równości wobec prawa, gdy gwarantuje dożywotnie zatrudnienie takiego pracownika – orzekła Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego. W rezultacie adiunkt będący sędzią nie zostanie przywrócony do pracy na uczelni.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.06.2024
Prawnicy Szkolnictwo wyższe
Decyzja o wyborze uczelni i kierunku studiów to nie tylko krok w kierunku przyszłej kariery, ale i ogromna zmiana w całym życiu, szczególnie jeśli wiąże się ze zmianą miejsca zamieszkania. Okazuje się, że młodzież nie traktuje już studiów jak przedłużenia młodości. Uczniowie oczekują, że nauka na poziomie wyższym dostarczy im specjalistycznej wiedzy i praktycznych umiejętności, które będą niezbędne w ich przyszłej pracy.
Agnieszka Matłacz
13.06.2024
Dla studenta
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka „Aktywny rodzic”. Przepisy w tym zakresie wejdą w życie 1 października. Jak potwierdza Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego, z nowych świadczeń będą mogli skorzystać rodzice, w tym studenci i doktoranci – po spełnieniu wskazanych w ustawie przesłanek.
Krzysztof Koślicki
11.06.2024
Szkolnictwo wyższe
W toku studiów studenci z niepełnosprawnością wzroku nie są w stanie bez pomocy zaliczyć zajęć z fizykoterapii, wymagających obsługi sprzętu medycznego. Prowadzący nie powinni stosować wobec nich taryfy ulgowej, bo uczelnia ma gwarantować określone efekty uczenia. Jednak alternatywą jest niezaliczenie zajęć i w efekcie skreślenie z listy studentów, na którą ta sama uczelnia ich przyjęła.
Beata Dązbłaż Katarzyna Nocuń
10.06.2024
Zawody medyczne Niepełnosprawność
Prawo.pl