Ranking przygotowany został przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” już po raz 25. - Najważniejszymi odbiorcami naszego Rankingu są oczywiście maturzyści – mówi Waldemar Siwiński, założyciel Fundacji „Perspektywy”, twórca polskich rankingów edukacyjnych. – Chcemy ułatwić młodym ludziom wybór kierunku studiów i uczelni. Ale Ranking Szkół Wyższych Perspektywy to także swego rodzaju „fotografia” polskich uczelni, zrobiona pod nieprzypadkowym kątem. Fotografia, która pomaga nam określić, w jakim miejscu jesteśmy, co powinniśmy poprawić, na co zwrócić szczególną uwagę w kolejnych latach.
Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2024 to w istocie cztery rankingi odzwierciedlające różne misje pełnione przez polskie uczelnie. Są to:
- Ranking Uczelni Akademickich – obejmujący wszystkie szkoły wyższe w kraju(z wyjątkiem uczelni artystycznych), które posiadają uprawnienia do nadawania co najmniej stopnia naukowego doktora;
- Ranking Uczelni Niepublicznych – obejmujący szkoły wyższe kształcące na poziomie co najmniej magisterskim;
- Ranking Publicznych Akademii Nauk Stosowanych i Publicznych Uczelni Zawodowych;
- Ranking Kierunków Studiów – obejmujący 74 główne kierunki i grupy kierunków studiów w uczelniach akademickich.
Czołówka rankingu uczelni bez zmian
Ranking Uczelni Akademickich Perspektywy 2024 obejmuje polskie uczelnie akademickie (publiczne oraz niepubliczne), które posiadają uprawnienia do nadawania stopnia doktora w co najmniej jednej dyscyplinie naukowej oraz posiadają minimum 200 studentów studiów stacjonarnych. Pod uwagę wzięto uczelnie, które miały przynajmniej dwa roczniki absolwentów.
Czołówka uczelni publicznych rankingu nie zmienia się od lat. Uniwersytet Warszawski zwycięża po raz trzeci z rzędu (w 2020 i 2021 roku utracił miejsce lidera na 2 lata po wcześniejszych 6. również na pierwszym miejscu). Uniwersytet Jagielloński od lat zajmuje na zmianę pierwsze i drugie miejsce, a Politechnika Warszawska od 2017 roku w każdej edycji rankingu plasuje się na trzecim miejscu. Zobacz cały Ranking Uczelni Akademickich >
Wśród liderów Rankingu Uczelni Niepublicznych również bez zmian. Od lat pierwsze miejsce zajmuje Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie (już po raz 25.), a na drugim plasuje się Uniwersytet SWPS. Na trzecim miejscu, czwarty rok z rzędu, jest natomiast Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej. Zobacz cały ranking Uczelni Niepublicznych >
Zobacz też Ranking Publicznych Akademii Nauk Stosowanych i Publicznych Uczelni Zawodowych >
Kapituła przyznała również Nagrodę Specjalną AWANS 2024 dla uczelni, która dokonała najbardziej spektakularnego skoku do czołówki Rankingu Uczelni Akademickich. Nagrodę tę otrzymał Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, który z miejsca 20. w ubiegłorocznym rankingu awansował na miejsce 12. w edycji 2024.
Pełne wyniki tegorocznego rankingu dostępne są pod adresem: www.ranking.perspektywy.pl
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.