Wzmocnienie roli instytutów badawczych Polskiej Akademii Nauk, obecność przedstawicieli ministerstwa w radach naukowych instytutów i zmieniona konstrukcja Prezydium PAN – to niektóre elementy przygotowanej przez resort noweli ustawy o PAN – powiedział w środę minister nauki Dariusz Wieczorek. Podkreślił, że nie ma powodu, by PAN i Akademia Kopernikańska funkcjonowały równolegle. - Chcemy wzmocnić rolę instytutów w Polskiej Akademii Nauk. (…) Proponujemy inną konstrukcję Prezydium akademii, chcemy włączyć te instytuty we współpracę z innymi instytutami podległymi i pod ministerstwo nauki, ale również pod inne ministerstwa” – tłumaczył Dariusz Wieczorek. Dodał, że ministerstwo chce również, by w radzie naukowej każdego z instytutów badawczych w Polskiej Akademii Nauk zasiadał przedstawiciel resortu. Zapewnił, że projekt noweli powstał na podstawie wielu głosów przedstawicieli środowiska naukowego i wykorzystano w nim m.in. część zapisów z propozycji ustawy przygotowanej przez PAN. Jak mówił minister, projekt ma być poddany „pełnej konsultacji”.

 

Wkrótce likwidacja Akademii Kopernikańskiej>>

 

Akademiki i podniesienie jakości kształcenia

W lipcu pojawi się projekt zmian w ustawie o szkolnictwie wyższym - jego najważniejsze punkty dotyczą m.in. jakości kształcenia i sytuacji bytowej studentów. Kolejne kwestie poruszane przez uczestników spotkań, jak mówił minister, dotyczyły równości szans w studiowaniu. - Musimy uporządkować status studiów doktoranckich – dodał Wieczorek. Zwrócił uwagę na to, że dla studentów liczą się też sprawy bytowe. - To kwestia urealniania stypendiów socjalnych. (…) Rektorzy chcieliby większej elastyczności, jeżeli chodzi o możliwość udzielania stypendiów studentom. I to niekoniecznie muszą być stypendia za wyniki w nauce albo stypendia socjalne, ale za działalność kulturalną, za działalność społeczną; po to, żeby tych studentów, którzy taką aktywność wykazują, nagradzać – wyjaśnił minister nauki.

Czytaj też w LEX: Pracownik naukowy a pracownik badawczy w świetle przepisów ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce >

 

Szef resortu nauki mówił też o planach budowy i remontów akademików. Ministerstwo chce, by środki na ten cel pochodziły z Funduszu Dopłat dla samorządów na budowę mieszkań komunalnych. Fundusz miałby być zwiększony z 1 do 5 mld zł, a na akademiki trafiałoby 10 proc. tej kwoty. - Chciałbym, żeby po czterech latach kadencji tego rządu program budowy akademików był wielkim sukcesem ministerstwa nauki – przyznał minister.

Minister wspomniał o kwestii współpracy nauki z biznesem i wykorzystywania wyników badań naukowych w przemyśle. - Jest potrzeba, żeby wprowadzać takie mechanizmy ustawowe, żeby ułatwiać współpracę pomiędzy przemysłem a uczelniami – uważa Wieczorek. Szef resortu nauki mówił też o planach budowy i remontów akademików. Ministerstwo chce, by środki na ten cel pochodziły z Funduszu Dopłat dla samorządów na budowę mieszkań komunalnych. Fundusz miałby być zwiększony z 1 do 5 mld zł, a na akademiki trafiałoby 10 proc. tej kwoty. - Chciałbym, żeby po czterech latach kadencji tego rządu program budowy akademików był wielkim sukcesem ministerstwa nauki – przyznał minister. (ms/PAP)

Sprawdź w LEX: Czy rozbudowa akademika przez uczelnię publiczną jest celem publicznym? >