Senat za ułatwieniami w kontaktach obywatela z administracją

Administracja publiczna Nowe technologie

Stworzenie podstaw prawnych do działania systemu rejestrów państwowych, rejestru danych kontaktowych oraz udostępnienie usługi pozwalającej obywatelom na samodzielne pobranie odpisu aktu stanu cywilnego w postaci elektronicznej bezpośrednio z rejestru stanu cywilnego - to cele ustawy, którą przyjął bez poprawek Senat.

18.10.2019

MIiR: Bez zbędnych formalności w ewidencji gruntów w starostwach

Samorząd terytorialny Budownictwo

Starostwa powiatowe gromadzą w ewidencji gruntów i budynków kluczowe dane, a przy ich aktualizacji muszą dopełnić wielu, czasem zbędnych, formalności. Projekt ustawy zakłada aktualizowanie tych informacji z urzędu, bez konieczności składania wniosku. Dzięki temu dane w ewidencji będą bardziej aktualne.

18.10.2019

Kontakt obywatela z urzędem będzie prostszy – Sejm uchwalił ustawę

Administracja publiczna Nowe technologie

Wprowadzenie ułatwień dla obywateli przez umożliwienie korzystania przez urzędników z rejestru danych kontaktowych, wyeliminowane kosztów związanych z prowadzeniem tradycyjnej korespondencji między obywatelem a urzędem i przyspieszenie załatwiania spraw urzędowych to główne cele zmian w prawie, które uchwalił Sejm.

16.10.2019

Mapy hałasu zapobiegną zagrożeniom - pierwsze do 2020 roku

Środowisko

Podpisana przez prezydenta nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska wprowadza do polskiego prawa strategiczne mapy hałasu. Będą je sporządzali zarządzający głównymi drogami, liniami kolejowymi lub lotniskami oraz prezydenci miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców.

15.10.2019

Nowe kompetencje dla Wód Polskich - Prawo wodne z podpisem prezydenta

Środowisko Budownictwo

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie otrzyma nowe zadania, zmieniają się przepisy dotyczące finansowania niektórych zadań administracji wodnej oraz postępowań w sprawie pozwoleń i zgód wodnoprawnych. Nowelizacja Prawa wodnego ma też na celu implementację dyrektyw unijnych.

15.10.2019

Usprawnienie prac geodezyjnych przyspieszy proces budowlany

Administracja publiczna Budownictwo

Wprowadzenie szczegółowych zasad wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych oraz doprecyzowanie relacji prawnych między wykonawcami tych prac a organami administracji geodezyjnej i kartograficznej to główne rozwiązania projektu ustawy, który przyjął rząd.

15.10.2019

Prezydent podpisał zmiany w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Finanse

Ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, która przedłuża na lata 2020 i 2021 obecne przepisy dotyczące zasad ustalania wpłat województw do budżetu państwa i sposobu ich podziału, została podpisana przez prezydenta - poinformowała w piątek kancelaria Prezydenta RP.

11.10.2019

Rozporządzenie o częstszych ostrzeżeniach o smogu podpisane

Środowisko

Minister środowiska Henryk Kowalczyk podpisał w piątek rozporządzenie obniżenia poziomów informowania i alarmowania o smogu. Po jego wejściu w życie częstsze będą ostrzeżenia dla mieszkańców o wysokich stężeniach zanieczyszczeń powietrza.

04.10.2019

Przepisy o tworzeniu i aktualizacji map hałasu bez poprawek Senatu

Samorząd terytorialny Środowisko

Senat w piątek poparł nowelizację Prawa ochrony środowiska, przewidującą m.in. sporządzanie co pięć lat map hałasu dla miast powyżej 100 tys. mieszkańców, terenów przy głównych drogach, szlakach kolejowych i lotniskach.

26.09.2019

Senat przyjął bez poprawek nowelizację o zasadach wpłat województw do budżetu

Finanse publiczne Finanse samorządów Administracja publiczna

Przedłużenie na lata 2020 i 2021 dotychczasowych przepisów dotyczących zasad ustalania wpłat województw do budżetu państwa i sposobu ich podziału - to cel przyjętej w czwartek bez poprawek przez senat nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

26.09.2019

Rząd zdecydował: e-doręczenia zastąpią listy z urzędów

Administracja publiczna Nowe technologie Prawo gospodarcze

Doręczenie elektroniczne ma być, początkowo domyślnym, ale docelowo podstawowym kanałem wymiany korespondencji wymagającej potwierdzenia jej nadania lub odbioru. Rząd przyjął we wtorek projekt, który przewiduje, że e-doręczenie będzie prawnie równe z wysłaniem tradycyjnego listu poleconego za potwierdzeniem odbioru lub doręczeniem osobistym.

24.09.2019

Sejm przedłużył działanie mechanizmu korygującego dochody województw

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Sejm znowelizował w środę ustawę o dochodach jednostek samorządu terytorialnego przedłużający na lata 2020 i 2021 obecne przepisy dotyczące zasad ustalania wpłat województw do budżetu państwa i sposobu ich podziału.

11.09.2019

Ustawa uchwalona - także rodziny polityków ujawnią majątki

RODO

Sejm wprowadził zmiany dotyczące ujawniania majątku rodzin m.in. polityków do ustawy ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Według posłów PiS to dobry instrument do weryfikowania "wszystkich niepokojących zjawisk". Według opozycji ustawa zawiera niekonstytucyjne rozwiązania.

11.09.2019

Będzie program przeciwdziałania niedoborowi wody

Samorząd terytorialny Środowisko

Łagodzenie skutków suszy, zmniejszenie ryzyka powodziowego i zwiększenie udziału lokalnych i regionalnych przedsięwzięć dotyczących tworzenia retencji wodnej - to cele programu rozwoju retencji, który ma powstać do końca 2020 roku. Będzie przewidywał połączenie wszystkich możliwych metod retencjonowania wody.

11.09.2019

Rząd za przywracaniem i ochroną linii kolejowych

Samorząd terytorialny

Rozwiązania przyjęte przez rząd mają wspierać realizację Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej, tzw. „Programu Kolej+” oraz umożliwić eliminowanie wykluczeń komunikacyjnych. Projekt przewiduje przekazywanie linii kolejowych do nieodpłatnego korzystania przez samorządy.

10.09.2019

Specjalny fundusz poprawi stan budynków z "wielkiej płyty”; będą pieniądze dla gmin

Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo

Środki z Funduszu Termomodernizacji i Remontów wesprą więcej zadań, dotrą też do szerszego grona odbiorców – zdecydował rząd. Dzięki dofinansowaniu będzie można wzmocnić ściany w budynkach z „wielkiej płyty”, zamontować w nich mikroinstalacje odnawialnych źródeł energii czy przeprowadzić remonty budynków komunalnych.

10.09.2019

Spis powszechny w 2021 roku z podpisem prezydenta

Administracja publiczna

Narodowy spis powszechny ludności i mieszkań zostanie przeprowadzony w całym kraju od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 roku, według stanu na dzień 31 marca 2021 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę regulująca jego przeprowadzenie.

10.09.2019