Inwestycje przyspieszą, a obywatele będą mogli bezpłatnie skorzystać z danych przestrzennych, na przykład zdjęć lotniczych, podstawowych danych dotyczących działek, za pośrednictwem Geoportalu. Takie mają być efekty zmian w prawie geodezyjnym i kartograficznym, które w tym tygodniu przyjął rząd.

 

Cena promocyjna: 136 zł

|

Cena regularna: 136 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


- Zmiany w ustawie mają trzy kierunki. Po pierwsze, skracamy proces inwestycyjny, bo mniej czasu zajmą formalności związane z pracami geodezyjnymi. Po drugie, starostwa powiatowe z urzędu zaktualizują dane w Ewidencji gruntów i budynków, dzięki czemu będą one bardziej aktualne. Po trzecie, otwieramy dane geodezyjne, między innymi zdjęcia lotnicze. Przedsiębiorcy będą mogli je wykorzystać na przykład do tworzenia innowacyjnych aplikacji  – mówi minister finansów i rozwoju Jerzy Kwieciński.

- Proponujemy bezpłatne udostępnianie danych pochodzących z centralnego zasobu geodezyjnego i kartograficznego takich, jak ortofotomapy – popularnie zdjęcia lotnicze, dane numerycznego modelu terenu, dane topograficzne i inne. Chcemy też, aby bezpłatnie były dostępne podstawowe dane dotyczące działek ewidencyjnych – mówi Waldemar Izdebski Główny Geodeta Kraju.

Mniej procedur dla geodetów, krótszy czas

Zmiany dotyczące prac, które wykonują geodeci, są elementem każdego procesu inwestycyjnego –budowy domu, drogi czy linii kolejowej.

W projekcie ustawy znalazły się między innymi takie rozwiązania, jak:

  • uproszczony, ryczałtowy, sposób pobierania opłat od geodetów, za potrzebne im do pracy dokumenty,
  • możliwość rozpoczęcia prac geodezyjnych w każdej chwili – trzeba będzie je zgłosić w ciągu 5 dni,
  • mniej formalności na linii geodeta – starostwo powiatowe, co pozwoli geodetom szybciej uzyskać potrzebne dokumenty.

W efekcie czas potrzebny na załatwienie formalności związanych z pracami geodezyjnymi skróci się o dwie trzecie – średnio z 60 do 18 dni. A to oznacza, że skróci się czas potrzebny na realizację każdej inwestycji.

Czytaj też: Usprawnienie prac geodezyjnych przyspieszy proces budowlany

Wiarygodne dane to podstawa

Starostwa powiatowe gromadzą w ewidencji gruntów i budynków kluczowe dane z punktu widzenia gospodarki. Aktualizując je, urzędy muszą dopełnić wielu, w niektórych przypadkach zbędnych, formalności. To spowalnia proces aktualizacji ewidencji.

Projekt, który przyjął rząd, zakłada aktualizowanie informacji zawartych w ewidencji gruntów i budynków na podstawie materiałów znajdujących się w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym, czyli z urzędu, bez konieczności składania wniosku. Dzięki temu dane w ewidencji będą bardziej aktualne.

Dane o przestrzeni dostępne dla obywateli

Wiele danych przestrzennych było do tej pory dostępnych tylko na wniosek i za opłatą. Chodzi o takie dane jak m.in. dane topograficzne, zdjęcia lotnicze czy podstawowe dane o działkach i budynkach.

Teraz będzie można je bezpłatnie pobrać ze strony GEOPORTAL.GOV.PL. Takie dane mogą być potrzebne przedsiębiorcom na przykład do tworzenia aplikacji na smartfony wykorzystujących informacje o przestrzeni albo do budowy przyłącza gazowego.

- Dane przestrzenne mają wiele zastosowań. Udostępniamy je po to, by mogli z nich skorzystać wszyscy. Liczymy, że w ten sposób odkryjemy kolejne pokłady innowacyjności naszych przedsiębiorców – powiedział minister Kwieciński.

 

Cena promocyjna: 136 zł

|

Cena regularna: 136 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł