Ministerstwo Finansów szacuje dzięki temu wzrost dochodów budżetu państwa o ponad 732 mln zł rocznie oraz zwiększenie dochodów samorządów i ZUS z tytułu egzekucji.
Ustawa wprowadza zasadę elektronicznego przekazywania tytułów wykonawczych, ma to pozwolić na ich automatyczną weryfikację i rejestrację w systemie teleinformatycznym organu egzekucyjnego. Zgodnie z danymi Krajowej Administracji Skarbowej obecnie przekazywane jest tak tylko 40 proc. tytułów wykonawczych, większość wymaga ręcznego wprowadzania danych do systemu teleinformatycznego.
Zmiany mają też wyeliminować dublujące się czynności procesowe organu egzekucyjnego i wierzyciela. Projekt reguluje też egzekucję z majątku wspólnego zobowiązanego i jego małżonka, w sytuacji gdy małżonek odpowiada za zaległości podatkowe majątkiem wspólnym, a jednocześnie przyznaje temu małżonkowi środki ochrony prawnej.
Cena promocyjna: 153 zł
|Cena regularna: 153 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.