Były żołnierz zawodowy z pierwszeństwem przy zatrudnieniu w administracji publicznej

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wojsko

Rozporządzenie o wykazie stanowisk pracy związanych z obronnością kraju w administracji publicznej, które opublikowano już w Dzienniku Ustaw, ma zagospodarować żołnierzy zwalnianych z zawodowej służby wojskowej. Obejmuje także stanowiska w jednostkach samorządu terytorialnego.

01.06.2023

Nowe przepisy pozwolą lepiej chronić rurociągi na Bałtyku

Prawo gospodarcze Wojsko

Zwiększenie możliwości skutecznego oddziaływania na współczesne zagrożenia terrorystyczne, w tym zapewnienie możliwości reagowania polskiego wojska na zagrożenia związane z atakami na infrastrukturę energetyczną, która znajduje się na morzu, przede wszystkim na Gazociąg Bałtycki (Baltic Pipe), to cel nowelizacji ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich oraz niektórych innych ustaw.

04.05.2023

Matura w kolizji z kwalifikacją wojskową, ale armia uspokaja

Zarządzanie oświatą Wojsko

Nie matura lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera? – zastanawiają się maturzyści, oburzeni faktem, że tegoroczna kwalifikacja wojskowa zbiega się z ich egzaminami. Choć za niestawienie się grozi grzywna to – jak uspokaja wojsko – policja nikogo z egzaminu wyciągać nie będzie. Matura jest uzasadnioną przyczyną niestawienia się na kwalifikację, ale nie należy jednak wezwania ignorować.

27.04.2023

RPO: Nierówne traktowanie funkcjonariuszy SW przy przenoszeniu do innych służb

Policja Prawo pracy Wojsko

Funkcjonariusze Służby Więziennej nie mogą być przenoszeni do innych służb mundurowych na takich samych zasadach, jak funkcjonariusze innych służb mogą przenieść się do SW. W skargach do RPO wskazują, że jest to niesprawiedliwe i narusza zasadę równości. RPO poprosił ministra sprawiedliwości o podjęcie stosownych prac legislacyjnych.

21.04.2023

Ruszyła kwalifikacja wojskowa, komisje wezwą blisko 230 tys. osób

Samorząd terytorialny Wojsko

W poniedziałek, 17 kwietnia, rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa w 2023 roku. Potrwa do 21 lipca. Do powiatowych komisji lekarskich będzie musiało stawić się 230 tys. osób, nie tylko dziewiętnastolatków. Uchylnie się od stawiennictwa na komisji może zakończyć się grzywną i doprowadzeniem przez policję.

17.04.2023

Gdzie jest schron? Wystartowała aplikacja z adresami

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wojsko

Państwowa Straż Pożarna uruchomiła aplikację "Schrony", dzięki której można sprawdzić, w którym miejscu znajduje się najbliższy schron, miejsce ukrycia albo doraźnego schronienia. Przeprowadzona przez straż inwentaryzacja wykazała, że w kraju funkcjonuje 10 622 budowli ochronnych, w tym 1903 schrony i 8719 miejsc ukrycia oraz ponad 224 tys. miejsc doraźnego schronienia.

06.04.2023

Będą ułatwienia dla wojska - prezydent podpisał ustawę o dozorze technicznym

Wojsko

Sprzęt stacjonujących w Polsce wojsk sojuszniczych zostanie zwolniony z obowiązku dopuszczenia przez polski wojskowy dozór techniczny. Personel wojsk sojuszniczych, obsługujący i konserwujący sprzęt tych wojsk, nie będzie potrzebował – wydawanych przez polskie jednostki dozoru technicznego zaświadczeń. Prezydent podpisał przepisy w tej sprawie.

05.04.2023

RPO: Niesprawiedliwe zasady przenoszenia funkcjonariuszy SW do innych służb

Policja Wojsko

Funkcjonariusze m.in. Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, ABW czy AW mogą przenieść się do Służby Więziennej na szczególnych zasadach. W drugą stronę taka procedura już nie działa - funkcjonariusz SW, który chce zostać np. policjantem czy żołnierzem, musi brać udział w zwykłej rekrutacji. To niesprawiedliwe - pisze Rzecznik Praw Obywatelskich i prosi Ministra Sprawiedliwości o zmianę regulacji.

29.03.2023

Senat też za ustawą o świadczeniu dla rodzin poległych mundurowych

Domowe finanse Policja Ubezpieczenia społeczne Wojsko

Senat przyjął w środę jednogłośnie ustawę o świadczeniu pieniężnym dla rodzin mundurowych, którzy polegli na służbie. Miesięczne świadczenie przysługiwać będzie małżonkom, dzieciom i rodzicom poległych funkcjonariuszy i żołnierzy. Za ustawą głosowało 95 senatorów, nikt nie był przeciw, nikt się nie wstrzymał.

08.03.2023

Trybunał w Strasburgu zbada sprawę zatrzymania dziennikarzy na granicy

Prokuratura Policja Wojsko

Europejski Trybunał Praw Człowieka zakomunikował polskiemu rządowi skargi Macieja Nabrdalika i Macieja Moskwy. Chodzi o brutalne zatrzymanie przez żołnierzy Wojska Polskiego fotoreporterów w okolicach granicy polsko-białoruskiej. Skarga dotyczy naruszeń popełnionych podczas samego zatrzymania, nieludzkiego traktowania i pogwałcenia prywatności skarżących, jak i pozbawienia ich skutecznej drogi sądowej.

08.03.2023

Funkcjonariusze dostaną dodatkowe świadczenie za długoletnią służbę

Administracja publiczna Policja Prawo pracy Wojsko

Dodatkowe świadczenie motywacyjne dla doświadczonych funkcjonariuszy i żołnierzy posiadających co najmniej 15-letni staż służby, zwane dodatkiem "antyemerytalnym", ma ich powstrzymać przed odejściem ze służby. Nowe przepisy obowiązują od 1 marca 2023 r.

01.03.2023

Prof. Królikowski: Ustawa o obronie Ojczyzny na dziś spełnia swoje zadanie

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Wojsko

Na pewno możemy oczekiwać nowelizacji ustawy o obronie Ojczyzny, co będzie wynikało z praktyki i zmian społecznych. Zbierane są doświadczenia chociażby związane z zakupami uzbrojenia. Rozwijać się będzie nowa formuła dobrowolnej służby wojskowej i rezerwy aktywnej – mówi prof. Hubert Królikowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego, redaktor naukowy komentarza do ustawy o Obronie Ojczyzny, który właśnie ukazał się nakładem Wolters Kluwer.

24.02.2023

Problemy żołnierskich uposażeń, prawa do urlopu i nadgodzin - RPO pisze do premiera i MON

Administracja publiczna Prawo pracy Wojsko

Żołnierze i funkcjonariusze służb mundurowych zgłaszają do Rzecznika Praw Obywatelskich problemy związane z waloryzacją kwoty bazowej swych uposażeń. RPO poprosił o stanowisko w tej sprawie premiera, bowiem regulacje te dotyczą żołnierzy i funkcjonariuszy podlegających różnym resortom. Innym problemem jest przeciążenie żołnierzy zadaniami.

03.02.2023

Trwają prace nad stworzeniem wojsk medycznych - poinformował prezydent

Wojsko

- Są plany, które będą się materializowały już pewnie w najbliższym czasie. Dosłownie dzisiaj pan premier, minister obrony narodowej wraz z szefem Instytutu pracują nad stworzeniem nowego rodzaju wojsk - przy również i naszym wsparciu, wsparciu BBN - wojsk medycznych - poinformował w piątek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości 20–lecia utworzenia Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

27.01.2023

Ustawy przyjęte przez Sejm na wieczornym posiedzeniu 26 stycznia 2023

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wojsko

Zmiany w Kodeksie wyborczym, ustawę o Fundacji rodzinnej, budżet na 2023 rok, przepisy wprowadzające świadczenia za długoletnią służbę dla funkcjonariuszy podległych MSWiA i MON, kolejne przepisy deregulacyjne i szereg istotnych zmian w Kodeksie Postępowania Karnego, Kodeksie Karnym – uchwalił Sejm na wieczornym posiedzeniu 26 stycznia. Posłowie przegłosowali też poprawki Senatu do ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej i uchwali Plan Strategiczny dla wspólnej polityki rolnej UE na lata 2023–2027.

26.01.2023

Rezerwa pasywna i aktywna, ta ostatnia częściej ma być szkolona

Prawo pracy Wojsko

Ustawa o obronie Ojczyzny zmieniła zasady służby wojskowej w rezerwie, dzieląc ją na rezerwę aktywną i pasywną. Ta pierwsza, związana jest z większą ilością ćwiczeń, ale i przywilejami. Żołnierz rezerwy aktywnej będzie mógł między innymi wyjechać na misję i po 3 latach zostać żołnierzem zawodowym. Ale dla jego pracodawcy przynależność do rezerwy oznacza więcej obowiązków.

22.01.2023

Ponad 600 tys. osób nie będzie mogło skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej

Pacjent Wojsko Niepelnosprawność

Prawdopodobnie ponad 600 tys. osób nie będzie mogło w tym roku skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej w rozliczeniu podatkowym za rok 2022. Wszystko za sprawą obowiązującej od 2023 r. wyższej kwoty wolnej od podatku. Przypomnijmy, że ulga pozwala pacjentom z niepełnosprawnością odliczać m.in. wydatki na leki, zabiegi rehabilitacyjne, czy przewóz odpłatną karetką.

21.01.2023

Wojsko będzie powoływać na ćwiczenia, ale można się odwołać

Samorząd terytorialny Wojsko

Zdecydowana większość osób przewidzianych do powołania na ćwiczenia wojskowe w 2023 r., to te po przysiędze wojskowej. Tych, którzy z wojskiem nie mieli do czynienia, ma być kilka procent, ok. 3 tys. osób. Wezwania do Wojskowego Centrum Rekrutacji może spodziewać się m.in. teleinformatyk lub weterynarz. Ale wezwanie nie jest tożsame z wydaniem decyzji o powołaniu na ćwiczenia.

08.12.2022

Będzie świadczenie dla rodzin funkcjonariuszy i żołnierzy zmarłych w związku ze służbą

Domowe finanse Administracja publiczna Policja Ubezpieczenia społeczne Wojsko

MSWiA chce wprowadzić świadczenie pieniężne dla małżonka funkcjonariusza i żołnierza zawodowego, którego śmierć nastąpiła m.in. w związku ze służbą. Uprawnione do niego będą także dzieci oraz rodzice. Świadczenie ma przysługiwać małżonkowi oraz sierocie zupełnej w miesięcznej wysokości 100 proc., a każdemu dziecku i rodzicom w wysokości 50 proc. przeciętnego uposażenia funkcjonariusza danej formacji albo żołnierza zawodowego.

23.11.2022