Projekt przedłożony przez ministra obrony narodowej zakłada, że Agencja Mienia Wojskowego będzie mogła kupować sprzęt wojskowy i usługi z przeznaczeniem na wyposażenie Sił Zbrojnych RP.
Nowe przepisy wyraźnie oddzielają możliwość prowadzenia przez AMW działalności gospodarczej, wynikającej z potrzeb bezpieczeństwa i obronności państwa, od zadań dotyczących gospodarowania i obrotu mieniem, realizowanych przez Agencję.
- Wyeliminuje to wątpliwości związane z charakterem czynności, które podejmuje Agencja w ramach gospodarki nieruchomościami. Dotyczy to także statusu samej Agencji w obrocie prawnym, jako podatnika podatku od nieruchomości – uzasadnia MON.
AMW będzie mogła prowadzić inwestycje na terenach wojskowych przy pomocy spółek i towarzystw budownictwa społecznego, utworzonych przez Agencję. Będzie mogła także partycypować w kosztach budowanych w ten sposób lokali mieszkalnych.
Rozwiązanie pozwoli AMW pozyskiwać mieszkania w celu zakwaterowania żołnierzy zawodowych.
Czytaj też: Prawo do nabycia lokalu mieszkalnego przysługujące żołnierzowi albo jego osobie bliskiej >>
USTAWA z dnia 10 lipca 2015 r. o Agencji Mienia Wojskowego >>
Czytaj też: Rząd pracuje nad nowym rozporządzeniem dotyczącym mobilizacji na wypadek wojny
Zmiany w zakwaterowaniu żołnierzy
Rozszerzony zostanie katalog osób, które będą uprawione do odpłatnego zakwaterowania w internatach albo kwaterach internatowych.
Wprowadzone zostaną rozwiązania, które pozwolą uatrakcyjnić zasady pełnienia zawodowej służby wojskowej. Ograniczony zostanie wzrost w opłatach za lokale mieszkalne zajmowane m.in. przez żołnierzy, emerytów i rencistów wojskowych czy wdowy po żołnierzach.
Przy ustalaniu współczynnika świadczenia mieszkaniowego będzie możliwość uwzględnienia dodatkowo szczególnego znaczenia garnizonu dla obronności kraju.
Żołnierzom, którzy są uprawnieni do bezpłatnego zakwaterowania w internacie lub kwaterze internatowej, nie będą naliczane opłaty za tzw. nadmetraż (do czasu wskazania miejsca zgodnego z przysługującymi uprawnieniami).
Cena promocyjna: 199.5 zł
|Cena regularna: 399 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 279.3 zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.