Ustawa z 29 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa (tekst jedn. Dz. U. z 2022 r., poz. 2205) wskazuje w art. 2, że weteranem działań poza granicami państwa może być osoba, która brała udział, na podstawie skierowania, w działaniach poza granicami państwa w ramach:

  1. misji pokojowej lub stabilizacyjnej, kontyngentu policyjnego, kontyngentu Straży Granicznej, zadań ochronnych Biura Ochrony Rządu i Służby Ochrony Państwa lub zapewniania bezpieczeństwa państwa:  -  nieprzerwanie przez okres, na jaki została skierowana jednak nie krócej niż przez okres 60 dni albo - łącznie przez okres nie krótszy niż 90 dni;
  2. grupy ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej, łącznie przez okres nie krótszy niż 60 dni.

Weteranem poszkodowanym w działaniach poza granicami państwa może być osoba, która biorąc udział na podstawie skierowania w działaniach poza granicami państwa, doznała uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku pozostającego w związku z tymi działaniami lub choroby nabytej podczas wykonywania zadań lub obowiązków służbowych poza granicami państwa, z tytułu których przyznano jej świadczenia odszkodowawcze.

Więcej piszemy o tym w Legal Alert.

Czytaj również: Wszyscy weterani poszkodowani w misjach dostaną specjalny dodatek>>

Wymiar dodatkowego urlopu

Weteranowi oraz weteranowi poszkodowanemu pozostającym w stosunku pracy przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 5 dni w roku kalendarzowym. Prawo do pierwszego dodatkowego urlopu, powstaje z dniem, w którym decyzja administracyjna o przyznaniu statusu weterana lub weterana poszkodowanego stała się ostateczna, przy czym realizacja tego prawa może nastąpić nie wcześniej niż z dniem przedstawienia pracodawcy tej decyzji.

Przykład: Decyzja o  przyznaniu statusu weterana lub weterana poszkodowanego stała się ostateczna w połowie sierpnia. Pracownik nabył prawo do pełnych 5 dni urlopu. Nie ma znaczenia to, że jest to druga połowa roku.

 

Do udzielania tego urlopu stosuje się odpowiednio art. 154 (2) Kodeks pracy (dalej: k. p.), a więc:

  • dzień urlopu równy jest 8 godzinom,
  • urlop udzielany jest w wymiarze godzinowym odpowiadającym dobowemu rozkładowemu wymiarowi czasu pracy,
  • co do zasady urlop udzielany jest na pełny dzień pracy.

Czytaj w LEX: Udzielanie urlopów wypoczynkowych >

Wymiar urlopu dla weterana oraz weterana poszkodowanego zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. Niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia. Przykładowo, osobie zatrudnionej na pół etatu urlop dodatkowy przysługuje w wymiarze 3 dni. Przy czym należy pamiętać o odrębnym ustaleniu prawa do urlopu „zwykłego” i dodatkowego.

Przykład: Weteran zatrudniony na ¼ etatu z 15 letnim stażem pracy ma prawo do 7 dni urlopu z Kodeksu pracy )1/4 z 26 dni zaokrąglone w górę do pełnego dnia) oraz 2 dni urlopu dodatkowego dla weteranów (¼ z 5 dni zaokrąglone w górę do pełnego dnia).

Omawiany urlop dodatkowy nie przysługuje uprawnionym do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni na podstawie  odrębnych ustaw. Jako najbardziej zapewne powszechny przykład można podać urlop dodatkowy dla osób  o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.

Sprawdź w LEX: Czy niewykorzystany w roku bieżącym urlop weterana przechodzi na rok następny? >

 

 

Urlop rocznie i bez proporcjonalności

Urlop dodatkowy wykorzystuje się w całości w roku kalendarzowym, w którym weteran lub weteran poszkodowany pozostający w stosunku pracy mają do niego prawo, w terminie uzgodnionym z pracodawcą. Niezależnie od powodów niewykorzystania urlopu w roku nie przechodzi on na rok następny – prawo do urlopu wygasa z końcem roku (za niewykorzystany urlop nie przysługuje ekwiwalent pieniężny), w kolejnym roku pracownik nabywa prawo do olejnych 5 dni urlopu (lub proporcjonalnie niższego wymiaru przy zatrudnieniu niepełnoetatowym).

Ważne! Pracodawca wskazuje na prawo do urlopu dodatkowego w informacji o warunkach zatrudnienia.

Do urlopu dla weteranów nie stosuje się większości przepisów Kodeksu pracy dotyczących urlopów wypoczynkowych. W razie ustania lub podjęcia zatrudnienia w trakcie roku nie rozliczamy go proporcjonalnie.

Przykład: Pracodawca zatrudnił weterana w grudniu, w tym roku osoba ta nie wykorzystała jeszcze urlopu dodatkowego – pracownik ma prawo do pełnego wymiaru, 5 dni tego urlopu.

Sprawdź w LEX: Jak należy rozliczyć urlop weterana? >