Rozporządzenie przygotowywane na podstawie upoważnienia zawartego w art. 640 ust. 8 ustawy z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny ma przede wszystkim nałożyć obowiązek świadczeń osobistych i rzeczowych i stworzyć następujące kategorie zobowiązanych do świadczeń osobistych lub rzeczowych:

  1. osoby podlegające obowiązkowi świadczeń osobistych, które mogą być w każdym czasie w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny powołane do wykonania różnego rodzaju prac doraźnych na rzecz Sił Zbrojnych lub jednostek organizacyjnych wykonujących zadania na potrzeby obrony państwa;
  2. organy administracji rządowej, organy samorządu terytorialnego, przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne, organizacje społeczne oraz osoby fizyczne, które mogą być w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny zobowiązane do wykonania świadczeń rzeczowych, polegających na oddaniu posiadanych nieruchomości i rzeczy ruchomych do używania przez Siły Zbrojne lub jednostki organizacyjne wykonujące zadania na potrzeby obrony państwa.

Czytaj w LEX: Obowiązki JST z zakresu rejestracji i kwalifikacji wojskowej >

Czytaj też: Kwalifikacja wojskowa to nie pobór do wojska, ale nie wolno jej unikać

Przepisy mają także uregulować tryb nakładania obowiązku świadczeń osobistych i rzeczowych w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny, ustalić wzory decyzji administracyjnych, wniosków i obwieszczeń oraz zaświadczeń, które będą wydawane w razie ogłoszenia mobilizacji. Regulacje mają przewidywać również ewentualne warunki odpłatności za używanie danych ruchomości (na przykład samochodów), a także ustanowić sposób wypłacania odszkodowań za ewentualne szkody powstałe w trakcie użytkowania.

Zobacz w LEX: Zadania samorządów z zakresu nakładania obowiązku świadczeń na rzecz obrony - nagranie szkolenia online >

W rozporządzeniu ustalone zostaną też stawki ryczałtowe za wykonanie osobistych świadczeń. Jak wskazano w uzasadnieniu projektu, "w efekcie umożliwi to realizację zadań w zakresie świadczeń osobistych i rzeczowych na rzecz obrony w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny zgodnie ze zmianami wprowadzonymi ustawą z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny". 

Sprawdź w LEX: Czy pracodawca jest obowiązany podać na prośbę WKU adres zameldowania pracownika? >

 

Nowość
Obrona Ojczyzny. Komentarz
-50%
Nowość

Hubert Królikowski

Sprawdź  

Cena promocyjna: 199.5 zł

|

Cena regularna: 399 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 279.3 zł