Radni głosują jawnie, bo mamy prawo do informacji

Samorząd terytorialny

Wyborcy powinni wiedzieć, jak głosują ich przedstawiciele, więc zasada jawności dotyczy nie tylko obrad rady, lecz również głosowań. Prawo wyraźnie wymienia przypadki odstępstw od tej zasady. Rada nie może więc sama określać, o czym zdecyduje w głosowaniu tajnym. Tajne głosowanie w Wilczycach nad rezygnacją wiceprzewodniczącego zostało zakwestionowane przez wojewodę.

16.01.2020

Eksperci: Konieczna dostępność obiektów turystycznych i rekreacyjnych

Samorząd terytorialny

Rada Dostępności spotkała się w nowym składzie, jej członkowie przyjęli nominacje od minister polityki regionalnej. W planie prac jest uruchomienie dostępności w turystyce górskiej, parkach narodowych oraz inwestycjach samorządowych takich jak parki miejskie, siłownie plenerowe oraz place zabaw.

15.01.2020

Gminy chcą bezpieczeństwa, ale muszą zapłacić za fotoradar

Samorząd terytorialny Transport

W ciągu kilku lat samorządy zawnioskowały o instalację większej liczby fotoradarów, niż jest ich w całym kraju. Stare gminne urządzenia, które działały w poprzednim stanie prawnym, do skuteczności wymagają dostosowania do nowoczesnego systemu centralnego. Najczęściej to niemożliwe. Jeśli któreś się nadaje, integracja kosztuje 60 tysięcy złotych.

15.01.2020

Wsparcie finansowe dla średnich miast coraz bliżej

Samorząd terytorialny

Małe i średnie miasta mają szansę na dofinansowanie projektów mających na celu ich rozwój. Chodzi o podniesienie jakości życia mieszkańców przez poprawienie stanu powietrza, ograniczanie bezrobocia, politykę mieszkaniową czy wzmacnianie lokalnego rynku pracy.

14.01.2020

WSA: Uchwała rady nie może naruszać kompetencji organu wykonawczego

Samorząd terytorialny

Rada gminy może wydawać uchwały kierunkowe, w których określa wytyczne, zalecenia lub wskazówki dla organu wykonawczego. Akty te nie mogą jednak wkraczać w zakres kompetencji, które z mocy ustawy należą do prezydenta miasta – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

14.01.2020

Po wypadku na drodze gminnej odpady niebezpieczne ma usunąć sprawca

Samorząd terytorialny Środowisko

Odpowiedzialność za usuwanie odpadów niebezpiecznych powstających w wyniku wypadków drogowych na drogach gminnych spoczywa na sprawcy wypadku - odpowiada na pytanie czytelnika ekspert. Służby, takie jak straż pożarna, są zobowiązane do związania lub neutralizacji substancji niebezpiecznych powstałych w miejscu wypadku, ale już nie ich usunięcia.

13.01.2020

Gminy czekają na dane i nowy wzór wyliczeń poziomu recyklingu

Samorząd terytorialny Środowisko

Nie wiadomo, jak ostatecznie będzie wyglądał nowy wzór do obliczeń poziomu recyklingu, ale gminy są pewne, że jedynym sposobem na osiągnięcie wymaganych wskaźników jest minimalizacja odpadów zmieszanych. Czekają teraz na dane niezbędne do oszacowania poziomów za 2019 rok. W tym roku, jeśli nie osiągną wymaganych poziomów, będą narażone na kary.

13.01.2020

Nowe prawo pozwoli na wymianę dowodu po kradzieży tożsamości

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Od niedzieli we wniosku o wydanie dowodu osobistego będzie można wyrazić zgodę na przekazanie swoich danych do rejestru danych kontaktowych, co pozwoli urzędom na kontakty z obywatelami. Nowelizacja umożliwia też ubieganie się o nowy dokument z powodu kradzieży tożsamości.

11.01.2020

Luka w prawie - rozliczenie usług koronera z problemami

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Kontrola zarządcza

Powiat nie może wpisać do budżetu wydatków na pokrycie kosztów stwierdzenia zgonu - uznał organ nadzoru. Starostwo jest zdania, że podejmowało ryzyko związane z dyscypliną finansów publicznych, ale ostatecznie usunęło zapis. Projekt nowej ustawy regulującej kwestie stwierdzania zgonu w sytuacjach szczególnych jest konsultowany, tymczasem wciąż obowiązują przepisy sprzed ponad pół wieku.

10.01.2020

Posłowie za programem Kolej Plus

Samorząd terytorialny

Nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym została przyjęta przez Sejm. Nowe przepisy mają zapobiegać degradacji infrastruktury kolejowej, nieeksploatowanych lub wygaszanych linii. Ustawa wpisuje się w rządowy program Kolej Plus.

09.01.2020

Odpady i oświata wśród najważniejszych tematów prac sejmowej komisji samorządu

Samorząd terytorialny

Sejmowa Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej przyjęła harmonogram pracy od stycznia do 31 lipca 2020 roku. W pierwszym półroczu posłowie zajmą się między innymi gospodarką odpadami, niedofinansowaniem oświaty oraz planami obchodów 30 rocznicy pierwszych wyborów do rad gmin.

09.01.2020

Gminy nie są chronione przed nadużywaniem prawa do informacji publicznej

Samorząd terytorialny

Samorządy muszą udzielać informacji publicznej, ale nadmiar wniosków może zakłócać ich funkcjonowanie. Mówią nawet o paraliżu i dręczeniu. Ludzie pytają głównie o finanse i nagrody dla pracowników, większość wniosków pochodzi jednak od firm. Rozwiązaniem problemu może być udostępnianie informacji w BIP, o czym urzędy zapominają.

09.01.2020

Zgłaszanie nabywania i zbywania pojazdów w profesjonalnym obrocie wymaga zmian

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze

Kwartalny obowiązek rozliczenia znacznie ułatwiłby pracę przedsiębiorców trudniących się profesjonalnym obrotem pojazdami. Ewidencjonowanie takich transakcji np. w odpowiedniej tabeli i przekazywanie ich z końcem każdego z czterech kwartałów w roku byłoby prostsze i efektywniejsze, a przedsiębiorcy nie odczuliby tak bardzo zmian, które nakładają na nich nowe obowiązki.

08.01.2020

Ciężarówka nie przejedzie, jeśli uzna tak zarządca drogi

Samorząd terytorialny

Konieczność uzyskiwania zezwoleń na przejazd pojazdów ciężkich ma zostać zniesiona. Jednak zakaz poruszania się po danej drodze takiej ciężarówki będzie mógł wprowadzić zarządca drogi, na przykład samorząd uchwałą. Będą też przewidziane kary administracyjne za naruszenie zakazu ruchu.

08.01.2020

WSA: Członek zespołu interdyscyplinarnego może być karany

Prawo karne Samorząd terytorialny

Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie nie nakłada na członków gminnych zespołów interdyscyplinarnych wymogu braku karalności za przestępstwo umyślne. Dlatego też przyjęcie przez radę gminy takich przepisów stanowi przekroczenie delegacji ustawowej i musi zostać ocenione jako istotne naruszenie prawa. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

08.01.2020

Wiceszefowa MEN teraz pełnomocnikiem ds. ekonomii społecznej i solidarnej

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Administracja publiczna

Iwona Michałek, dotychczasowa wiceminister edukacji, została sekretarzem stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i powołana została na stanowisko pełnomocnika rządu ds. ekonomii społecznej i solidarnej. Od lipca 2019 zajmowała stanowisko sekretarza stanu w MEN i pełnomocnika rządu ds. wspierania wychowawczej funkcji szkoły.

07.01.2020

Akcja Masz głos przypomina uczestnikom o zadaniach do wykonania w styczniu

Samorząd terytorialny

Uczestnicy akcji Masz głos – grupy lokalne, koła gospodyń wiejskich, młodzieżowe rady gminy, seniorzy, ruchy miejskie, sołtysi – powinni w styczniu przygotować podsumowanie cząstkowe. Mogą też opublikować informacje o dotychczasowych działaniach i zamówić materiały promocyjne.

07.01.2020