Wiceprezydent Bydgoszczy: Musimy sfinansować podwyżki dla nauczycieli

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty

Jeśli podwyżki dla nauczycieli wprowadza się bez udziału samorządów i w trakcie roku budżetowego, to powinny być w całości sfinansowane z budżetu państwa – jako zobowiązanie rządu wobec nauczycieli. Dzisiaj my musimy dokonywać zmian w budżetach i rezygnować z ważnych dla naszych mieszkańców inwestycji – mówi Iwona Waszkiewicz

09.08.2019

Walka z wykluczeniem transportowym wymaga też niekonwencjonalnych działań

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Być może ustawodawca powinien poważnie rozważyć umożliwienie organizowania (bez współdziałania) przewozów do gmin sąsiednich, choćby jedynie do określonych miejsc, np. dworców. Mogłoby to być użytecznym uzupełnieniem obowiązujących przepisów o współdziałaniu samorządów - pisze Adrian Misiejko

31.07.2019

Nawet Natura 2000 nie chroni przed kurzymi fermami

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna

Sprawa fermy w Kruszynianach jak w soczewce pokazuje iluzoryczność praw mających chronić przyrodę. Gdy nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, to fermy kurze mogą być planowane na najbardziej ekologicznych terenach zaliczanych do sieci Natura 2000, i to mimo protestu mieszkańców - pisze Małgorzata Żmudka z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

29.07.2019

Posiadanie psa to też obowiązek

Samorząd terytorialny

Właściciele czworonogów niestety często zapominają o tym, że ich posiadanie to nie tylko przyjemność, ale i duży obowiązek. Brak dbałości o psa może mieć nieprzyjemne konsekwencje, nie tylko zdrowotne, ale i prawne, bo można dostać mandat - pisze ekspert ds. nieruchomości Mariusz Łubiński.

27.07.2019

Uchwały anty-LGBT. Czy są zgodne z prawem?

Samorząd terytorialny

Wśród samorządów, w szczególności rad gmin ze wschodu Polski, pojawił się ostatnio trend na podejmowanie tzw. uchwał anty-LGBT, które mają na celu, zdaniem ich autorów, zapobiec "seksualizacji dzieci". Należy się jednak zastanowić, czy takie działania jednostek są zgodne z prawem? - pisze Aleksander Hyżorek, prawnik w Wiza Paplaczyk Adwokacka Spółka Partnerska.

26.07.2019

Frankiewicz: Brak rekompensat to mordowanie samorządów

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Zwolnienie młodych z PIT czy podwyższenie kwoty wolnej od podatku to ubytek w dochodach samorządów. To rocznie około 6,6 miliardów złotych w skali kraju - będziemy walczyli, aby zostały zrekompensowane. Dobrze, że część tych pieniędzy zostanie w kieszeniach Polaków, ale dlaczego dzieje się to bez opinii samorządów? Brak rekompensaty spowoduje, że duża część gmin nie będzie mogła uchwalić budżetów - mówi Zygmunt Frankiewicz, prezes Związku Miast Polskich.

23.07.2019

Kontrowersje wokół kontroli wizyjnej składowisk odpadów

Środowisko

Zbyt krótki okres vacatio legis, którego dotrzymanie może być niemożliwe, wątpliwości interpretacyjne i ryzyko dalszych wzrostów opłat dla mieszkańców – to zdaniem eksperta główne problemy, które powinny być rozwiązane w aktach wykonawczych do znowelizowanej niedawno ustawy o odpadach.

16.07.2019

Brakuje klimatu dla rodziców zastępczych

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Skoro rodzice zastępczy mają zapewniać bezpieczeństwo powierzonym im dzieciom, to sami powinni czuć się bezpieczni. Umowy o pracę są koniecznością i prędzej czy później ten problem musi być rozwiązany – mówi Prawo.pl Joanna Luberadzka-Gruca, ekspert Koalicji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej.

13.07.2019

Niesamodzielność, brak środków i niejasność prawa szkodzą gminnym instytucjom kultury

Samorząd terytorialny

Pieniędzy na kulturę jest mało, a niejednolita interpretacja przepisów przez samorządy i instytucje kultury powoduje problemy. Mimo formalnej odrębności wójt, burmistrz i prezydent miasta mają wpływ na powołanie dyrektora i wysokość dotacji. Zdarza się, że samorządy karzą przedsiębiorcze placówki, ścinając im dotacje

04.07.2019

Starosta puławski: Powiaty też dokładają do subwencji oświatowej

Finanse samorządów Finansowanie oświaty

Ochrona zdrowia, edukacja i infrastruktura drogowa najbardziej absorbują powiaty w ciągu ostatnich lat. Ratują się pozyskiwaniem pieniędzy ze środków unijnych i realizowaniem wspólnych inwestycji z gminami - mówi Danuta Smaga, starosta puławski.

02.07.2019

Wiceprezydent Bydgoszczy: Zastraszająco szybki wzrost wydatków w oświacie

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Samorządowcy nie zgadzają się na pokrywanie ze swoich budżetów obiecanych przez rząd podwyżek dla nauczycieli. Protestują też przeciwko sposobowi nowelizacji Karty Nauczyciela, który nie dał im szansy się wypowiedzieć. Obawiają się też skutków zapowiedzi rządu o obniżki podatków, która miasta należące do Unii Metropolii Polskich będzie kosztowała 2 mld zł rocznie.

24.06.2019

Nowelizacja ustawy o uwłaszczeniu nie rozwiązuje wszystkich problemów

Samorząd terytorialny Budownictwo

Niektóre obiekty budowlane np. banery reklamowe czy kapliczki, które według dotychczasowej wykładni wyłączały przekształcenie użytkowania wieczystego we własność, nie mają powierzchni użytkowej. Na gruncie nowelizacji może więc powstać w takich sytuacjach konieczność przeprowadzenia dodatkowego postępowania dowodowego – uważa dr Łukasz Sanakiewicz.

22.06.2019

Cmentarz może być pod miastem

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna

Problem zakładania nowych cmentarzy może rozwiązać dopuszczenie możliwości ich lokalizowania nie tylko w samych miastach, ale też w okolicznych gminach. Nadszedł też już czas, aby zliberalizować przepisy o kolumbariach, a nawet pomyśleć o prywatyzacji zadań publicznych związanych z grzebaniem zmarłych - pisze radca prawny Michał Kosiarski.

15.06.2019

Prof. Izdebski: Prawo nie wspiera samorządów

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Słabość prawa w zakresie mechanizmów wspierających zasadę adekwatności powoduje, że nie ma ograniczeń, żeby spychać na samorząd problemy, których władza centralna nie jest w stanie rozwiązać. Prawo nie zabezpiecza samorządów przed tym, żeby dawano im nowe zadania bez środków na ich realizację – mówi prof. Hubert Izdebski

05.06.2019

Szef Związku Gmin Wiejskich: Większa stabilność prawa bardzo pożądana

Samorząd terytorialny

Ciągłe zmiany prawa wymagają jeszcze więcej pracy od urzędników, bo to oni muszą podejmować konkretne decyzje. Musimy nieraz czekać na wyroki sądów, bo one ostatecznie pokazują, jak przepisy stosować. Potem okazuje się, że zmieniają się ustawy i od nowa musimy się ich uczyć - mówi Krzysztof Iwaniuk, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP.

31.05.2019

Ostatni moment na raporty o stanie samorządu. W czerwcu poznamy ich wartość

Samorząd terytorialny

Raport o stanie samorządu może być dobrym uzupełnieniem procedury absolutoryjnej. Czy tak będzie, okaże się w czerwcu, gdy pierwsze raporty zostaną ocenione przez rady - mówi Mateusz Karciarz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. I pozytywnie ocenia możliwość udziału mieszkańców w sesji, na której raport jest przedstawiany.

30.05.2019

Zdjęcia z imprez na samorządowych www tylko za zgodą na przetwarzanie danych

Samorząd terytorialny RODO

Na stronach internetowych w ramach promocji działalności samorządów publikowane są zawierające zdjęcia z imprez, których są one organizatorem. Chcąc wykorzystać fotografie, na których znajdują się osoby niepełniące funkcji publicznej, samorząd zobowiązany jest pozyskać zgodę na przetwarzanie ich wizerunku.

22.05.2019

Dobre dla gmin konsekwencje braku użytkowania wieczystego

Samorząd terytorialny Budownictwo

Nowe prawo w pierwszych latach pozytywnie wpłynie na gminne budżety. Należy spodziewać się masowego uiszczania jednorazowych opłat za przekształcenie wieczystego użytkowania. Spowoduje to znaczny przyrost środków w kasach gmin - pisze Mariusz Łubiński, ekspert zarządzania nieruchomościami.

17.05.2019