Katarzyna Kubicka-Żach: Z jakimi głównie problemami borykają się samorządy powiatowe?

Danuta Smaga, starosta puławski: Wśród głównych zadań, z którymi musi się zmierzyć powiat, są przede wszystkim ochrona zdrowia, edukacja i infrastruktura drogowa, czyli utrzymanie i budowa dróg powiatowych. To nas najbardziej absorbuje przez ostatnie lata. Oczywiście tych najważniejszych zadań jest dużo więcej, w zależności od sytuacji.

Sprawdź w LEX: Czy rada powiatu może powierzyć obsługę finansową szkoły innej szkole, nie powołując centrum usług wspólnych? >

Jak radzą sobie państwo ze środkami finansowymi na te zadania?

Na edukację otrzymujemy subwencję oświatową, ale nie jest ona wystarczająca, żeby spełnić wszystkie potrzeby naszych placówek, więc często dokładamy środki z naszego budżetu.

Rolą zarządu i rady powiatu jest jednak takie gospodarowanie finansami, żeby środki na oświatę się znalazły. Żeby uatrakcyjnić funkcjonowanie naszych szkół, powiat realizuje jednak wiele różnych projektów, dzięki którym pozyskujemy pieniądze, m.in. ze środków unijnych. Sporo pieniędzy udało się nam już w ten sposób uzyskać. Zrealizowaliśmy np. takie projekty jak „Nasz powiat uczy, kształci, rozwija’’ oraz „Nowoczesne centra edukacji zawodowej’’ dla szkół średnich i zawodowych na dokształcanie dla nauczycieli. Wzbogaca to bazę szkoły, bo można doposażyć pracownie i zakupić pomoce naukowe dla uczniów.

Sprawdź w LEX: Czy na rozbudowę dróg wojewódzkiej i krajowej pozwolenia będzie wydawał wojewoda czy starosta? >

Pozyskaliśmy także dofinansowanie na projekt termomodernizacji zespołu szkół, w celu zwiększenia efektywności energetycznej. Wszystko po to, żeby zmniejszyć koszty energii, którą się używa do ogrzewania. Oprócz tego zajęliśmy się modernizacją terenu wokół liceum, w ramach tego projektu powstaną również boiska i siłownie dla młodzieży. To znacznie wspiera nasz budżet na cele oświatowe.

 

Jak powiaty radzą sobie z inwestycjami w drogi?

To nie tylko problem powiatu puławskiego, generalnie to problem chyba wszystkich powiatów. Przez długi czas nie do końca było możliwe dofinansowanie na nasze drogi. Rządowy program dofinansowania dróg, z którego już korzystamy, to sposób na podreperowanie budżetu na kolejne lata. Już udało nam się podpisać umowę na budowę drogi Kurów-Karmanowice, wkrótce będą kolejne inwestycje.

Czytaj w LEX: Uprawnienia kontrolne radnych samorządowych >

Czy wsparcie dróg to duża pomoc? Gdyby nie wsparcie, to czy możliwe byłyby inwestycje drogowe?

Pewnie byłoby bardzo trudno. Jakieś drogi zapewne zdołalibyśmy wyremontować czy zbudować. Ale pieniędzy starczyłoby nam może tylko na jeden projekt w roku. Na pierwszą drogę otrzymaliśmy ponad 1,2 mln zł, a 50 proc. wkładu musimy zapewnić z naszej strony. Jednak przy inwestycjach powiatowych współpracujemy z gminami i tę drugą połowę kosztów dzielimy jeszcze pomiędzy powiat i gminy. Uzyskujemy w ten sposób duży udział finansowy zainteresowanych gmin. Dzięki dobrej współpracy z gminami możemy zrealizować kilka inwestycji w roku, a nie, powiedzmy, tylko jedną. Jest to więc bardzo potrzebny program, ale niezmiernie ważna jest współpraca z samorządami gminnymi.

Czytaj też: Protest samorządów - nie chcą rozmawiać o zmianach w oświacie >>
 

Jak wygląda kwestia finansowania ochrony zdrowia, która jest problemem wielu powiatów?

Jeśli chodzi o zdrowie, to nasz powiat ma wśród swoich zadań utrzymanie szpitala oraz przychodni. Najwięcej środków przeznaczamy na szpital, który przechodził kilka lat temu głęboki kryzys finansowy i przynosił straty. Było to związane z finansowaniem z Narodowego Funduszu Zdrowia.
Z kryzysem się uporaliśmy, od 2016 roku bilans szpitala rocznie jest dodatni, co najważniejsze - tendencja jest taka, że nie ma bieżącego zadłużenia. Jest on obecnie w sieci szpitali wojewódzkich, a to duży zysk dla szpitala, bo inaczej procedowane są kontrakty z NFZ. Nasz szpital notowany jest wysoko w rankingach, otrzymuje wyróżnienia i wysokie lokaty, m.in. drugie miejsce w rankingu "Rzeczypospolitej". 

Czytaj w LEX: Transmisja i utrwalanie obrad organu jednostki samorządu terytorialnego >

 

Cena promocyjna: 95.2 zł

|

Cena regularna: 119 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł