Przedstawiciele Związku Powiatów Polskich wielokrotnie podkreślali, że wprowadzanie do obecnego systemu finansowania wydatków oświatowych kolejnych rozwiązań generujących zwiększone skutki finansowe, bez refleksji nad konsekwencjami takich działań dla budżetów jednostek samorządu terytorialnego doprowadzi do problemów systemowych.
Szydło: Podwyżki zaplanowane w budżecie. Samorządowcy: Nie w subwencji>>
ZPP: podwyżki z kas samorządowych
Konsekwencje podwyżek – wbrew zapewnieniom resortu edukacji – spadają na budżety poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego - zwraca uwagę Związek Powiatów Polskich. Będzie to tym bardziej problematyczne w tym roku, bo na samorządy powiatowe spadnie odpowiedzialność za organizację naboru tzw. podwójnego rocznika młodzieży do szkół średnich.
Samorząd powiatowy w bieżącym roku szkolnym stoi przed dodatkowym wyzwaniem, jakim jest organizacja naboru (absolwentów szkół gimnazjalnych i podstawowych). W większości powiatów do edukacji każdego z nich należy dołożyć środki własne – doprowadzi do pogorszenia się wyniku finansowego powiatów.
- Uważamy, że niezbędna jest nowelizacja art. 30 ust. 8 Karty Nauczyciela, zgodnie z którym „Środki niezbędne na średnie wynagrodzenia nauczycieli (…) zagwarantowane są przez państwo w dochodach jednostek samorządu terytorialnego”. Konieczne jest jednoznaczne dookreślenie, że powinno się to odbywać poprzez część oświatową subwencji ogólnej - podkreśla ZPP.
Związek Miast Polskich też przeciwko dopłacaniu do oświaty
Zapewnienia wicepremier kwestionuje Związek Miast Polskich, który wyraża sprzeciw wobec obietnic Beaty Szydło. Jak podkreśla ZMP, Beata Szydło: "przerzuca na samorządy terytorialne pełną odpowiedzialność za sfinansowanie podwyżek płac nauczycieli i pracowników niepedagogicznych, zatrudnionych w placówkach oświatowych, informując związkowców, że nie ma potrzeby zmian w kwocie części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2019".
Jak podkreślają samorządowcy, takich pieniędzy w budżecie nie zaplanowano - będą musiały w całości być sfinansowane przez gminy, powiaty i województwa, stanowiąc nowe, ogromne obciążenie budżetów gmin, powiatów i województw.
- Konsekwencją tych działań będzie całkowite pozbawienie większości samorządów możliwości finansowania rozwoju Polski. Zostaniemy zmuszeni do wstrzymania wielu inwestycji. Bez środków na pokrycie wkładu własnego utracimy zdolność realizacji przedsięwzięć finansowanych ze środków Unii Europejskiej - podkreślają samorządowcy w stanowisku.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.