W miasteczkach coraz więcej paczkomatów - gminy chcą coś z tego mieć

Finanse samorządów Budownictwo

Liczba automatów paczkowych rośnie z kwartału na kwartał. Samorządowcy upominają się o uchwalenie przepisów, które uporządkują lokalizację tych urządzeń. Przekonują, że o ile przynoszą one dochód ich właścicielom i dzierżawcom gruntów, to dla gmin są źródłem problemów, również tych związanych z odpadami. Chcą, aby te urządzenia zostały opodatkowane.

29.10.2024

Nowe świadczenie motywacyjne dla żołnierzy niezawodowych - jest projekt

Wojsko

Usprawnienie procesu rekrutacji do służby wojskowej oraz stworzenie finansowej motywacji do podejmowania przez żołnierzy zawodowych nauki poza granicami - to główne cele projektu noweli ustawy o obronie Ojczyzny i Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, który ukazał się w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Rząd ma go przyjąć jeszcze przed końcem roku.

28.10.2024

Rząd forsuje pełnomocnika premiera podczas „bezkrólewia” w gminie

Samorząd terytorialny Wybory

Po pół roku obowiązywania przepisów rząd zaproponował powrót do tego, co już grano. Chce, aby w gminach, w których wygasł mandat wójta, burmistrza czy prezydenta, do czasu nowych wyborów znowu rządził komisarz powołany przez premiera. Po krytyce samorządów zmodyfikował pomysł i proponuje, aby na początku rządził zastępca wójta lub sekretarz, a dopiero potem komisarz. I tu samorządowcy mówią: nie.

28.10.2024

Posłowie chcą, aby przedsiębiorstwa energetyczne udostępniły bezpłatnie infrastrukturę gminom

Samorząd terytorialny Energetyka

Odblokowanie możliwości eksploatacji, remontów oraz budowy oświetlenia ulicznego przez gminy - projekt nowelizacji ustawy Prawo energetyczne złożony do Sejmu przez posłów Trzeciej Drogi zakłada wprowadzenie przepisów zobowiązujących przedsiębiorstwa energetyczne do nieodpłatnego udostępniania infrastruktury oświetleniowej oraz nową definicję obszaru, na jakim gmina wykonuje zadanie własne polegające na oświetleniu.

25.10.2024

Powołanie do wojska lub na ćwiczenia bez skargi do sądu, zmian nie będzie

Wojsko

Na powołanie do obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej lub na ćwiczenia nie przysługuje skarga do sądu administracyjnego. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich brak zaskarżalności takich decyzji do sądu może prowadzić, w przypadku wydania decyzji niezgodnej z prawem, do naruszenia licznych konstytucyjnych praw i wolności. MON nie zamierza jednak zmieniać prawa, uzasadniając, że to wywołałoby szereg negatywnych konsekwencji.

25.10.2024

W jednej wsi może być kilka KGW - nowelizacja już obowiązuje

Samorząd terytorialny

Koło gospodyń wiejskich działające na podstawie ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników będzie mogło wpisać się do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich w miejscowości, w której siedzibę posiada już inne koło. Tym samym w jednej miejscowości będzie mogło istnieć więcej niż jedno koło wpisane do tego rejestru. Nowelizacja została już opublikowana w Dzienniku Ustaw

25.10.2024

Tam gdzie obowiązywał stan klęski żywiołowej nadal bez wyborów

Wybory Powódź

Do 14 stycznia 2025 r. na obszarze, na którym obowiązywał stan klęski żywiołowej, w dalszym ciągu nie mogą być zarządzane kolejne wybory, ani wybory, które powinny się odbyć, a nie zostały zarządzone z uwagi na obowiązywanie stanu nadzwyczajnego – poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza.

24.10.2024

Droga do pełnej transformacji cyfrowej CUW jest jeszcze długa

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza

Mimo rosnącej roli digitalizacji, większość Centrów Usług Wspólnych wciąż polega na tradycyjnych narzędziach obsługi jednostek, m.in. papierowym obiegu dokumentów. Chociaż wiele CUW z sukcesem wdrożyło nowoczesne technologie, nadal istnieją wyzwania związane z pełną integracją systemów, bezpieczeństwem danych oraz finansowaniem. A cyfryzacja procesów to większa efektywność, redukcja kosztów, przyspieszenie obsługi.

24.10.2024

Wręczono nagrodę i wyróżnienie w konkursie im. prof. Michała Kuleszy

Samorząd terytorialny

Dr hab. Justyna Wasil z UMCS została laureatką nagrody w XXII edycji dorocznego Konkursu „Samorządu Terytorialnego” im. prof. Michała Kuleszy, którą wręczono podczas spotkania Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego 23 października. Tym razem jury nagrodziło najlepszą książkę z zakresu samorządu terytorialnego wydaną w 2023 r., a nie jak do tej pory - najlepsze rozprawy doktorskie, prace magisterskie oraz licencjackie.

23.10.2024

Będą obowiązkowe strefy czystego transportu w niektórych miastach

Samorząd terytorialny Środowisko Transport

W miastach, w których liczba mieszkańców jest wyższa niż 100 tysięcy, wprowadzony zostanie obowiązek ustanawiania stref czystego transportu, w przypadku przekroczenia dopuszczalnego poziomu dwutlenku azotu – wynika z przyjętego przez Radę Ministrów projektu ustawy o zmianie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych oraz niektórych innych ustaw. Zmiany dotyczą też transportu zeroemisyjnego.

23.10.2024

Możliwa modyfikacja „programu samochodowego” PFRON

Niepelnosprawność

Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych nie wyklucza po dwóch latach działania tzw. programu samochodowego jego modyfikacji. Na razie mogą skorzystać z niego tylko osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, które nie mogą samodzielnie się poruszać. Jednak możliwość dofinansowania do zakupu samochodu byłaby bardzo przydatna także dla osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Dzięki temu, mogliby np. pozostać aktywni na rynku pracy.

23.10.2024

Nowelizacja przepisów o dochodach JST z podpisem prezydenta

Finanse publiczne Finanse samorządów

Będzie nowy sposób naliczania dochodów jednostek samorządu terytorialnego z tytułu PIT i CIT. Dochody JST nie będą zależały od zmian w systemie podatkowym, ale od tego, jakie dochody mają mieszkańcy - zakłada nowa ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Dzięki niej w pierwszym roku samorządy mają uzyskać dochody wyższe o prawie 25 mld złotych. W poniedziałek zmiany podpisał prezydent RP, Andrzej Duda.

21.10.2024

Odszkodowania z polis mogą nie zrekompensować samorządom szkód po powodzi

Samorząd terytorialny Ubezpieczenia Powódź

Likwidacja szkód po powodzi w przypadku samorządów terytorialnych jest bardziej złożonym procesem niż w przypadku podmiotów prywatnych, ze względu na większą skalę szkód oraz znaczenie publiczne infrastruktury. Wymaga też konieczności zaangażowania wielu specjalistów m.in. inżynierów czy rzeczoznawców. To także określone obowiązki dla samorządów.

21.10.2024

Las nie wyrok, gminy „leśne” nie otrzymają większej „subwencji ekologicznej”

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów

Procedowana ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego przewiduje specjalne wsparcie dla gmin, na terenach których znajdują się prawnie chronione formy przyrody. Ale pomija gminy, które wprawdzie nie mają na swoim terenie rezerwatów, parków czy Natury 2000, ale są w dużym stopniu zalesione. Ministerstwo Finansów uważa, że ich sytuacja jest jednak inna.

19.10.2024

RPO: Obwieszczenia w postępowaniu administracyjnym nie spełniają swojej roli

Administracja publiczna Kodeks postępowania administracyjnego

Organ administracji może odstąpić od dokonywania doręczeń niektórym stronom postępowania, zastępując je publicznymi ogłoszeniami na tablicy informacyjnej urzędu i wpisami w Biuletynie Informacji Publicznej. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości, czy w dobie rozwoju technologii informatycznych i postępującej informatyzacji administracji zasadne jest utrzymywanie tej instytucji rodem z PRL. Postuluje zmianę przepisów k.p.a., aby zainteresowani otrzymali newsletter powiadamiający o nowej publikacji w BIP.

18.10.2024

Wizy dla pracowników z Kolumbii zaskoczyły przedsiębiorców

Administracja publiczna Prawo pracy

Od 15 sierpnia 2024 r. Kolumbijczycy pracujący w Polsce muszą mieć wizę, niezależnie od długości planowanego pobytu. Informacja o tym wymogu pojawiła się na stronach internetowych rządu 14 sierpnia, co było dużym zaskoczeniem dla cudzoziemców i zatrudniających ich polskich firm. Zwłaszcza, że istnieje coraz więcej wątpliwości prawnych dotyczących wprowadzonej zasady. Wcześniej obywatele Kolumbii mogli pracować w naszym kraju bez wizy 90 dni po uprzednim uzyskaniu przez pracodawców/zleceniodawców dokumentów legalizujących ich zatrudnienie na terytorium RP.

18.10.2024

Nowa wersja projektu ustawy o e-doręczeniach nie rozwiewa wątpliwości samorządów

Samorząd terytorialny e-Doręczenia

Ministerstwo Cyfryzacji ma już nową wersję nowelizacji ustawy o doręczeniach elektronicznych. Zmieniło brzmienie przepisu wskazującego, kto w jednostce samorządu terytorialnego ma utworzyć adres do doręczeń elektronicznych. Ponadto resort wskazał, że odrębny adres do doręczeń elektronicznych muszą utworzyć te jednostki organizacyjne JST, które posiadają REGON.

17.10.2024

Projekty ustawy wniesione do Sejmu będą konsultowane społecznie

Administracja publiczna

Nowe przepisy dotyczące konsultacji społecznych projektów ustaw wniesionych do Sejmu wprowadza nowelizacja ustawy o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa, którą 14 października podpisał prezydent. Prawo do udziału w konsultacjach ma być jak najszersze. Zgłoszenie uwag do projektu będzie mogło się odbyć elektronicznie, z wykorzystaniem ePUAP lub profilu zaufanego.

16.10.2024

Do policji łatwiej po klasie mundurowej - prezydent podpisał ustawę

Po klasie mundurowej łatwiej będzie się dostać do policji - prezydent podpisał nowelizację niektórych ustaw, aby wprowadzić odrębne postępowanie rekrutacyjne dla absolwentów klas mundurowych. Ci, którzy w ciągu trzech lat po ukończeniu szkoły będą chcieli wstąpić do policji, będą zwolnieni z testu wiedzy, a w niektórych przypadkach również i z testu sprawności fizycznej.

16.10.2024

Handlowcy protestują, a ministerstwo idzie dalej, by nie marnować żywności

Środowisko Odpady

Handlowcy uważają, że projekt nowelizacji ustawy o niemarnowaniu żywności oznacza dla nich wyłącznie kolejne kary, obowiązki sprawozdawcze oraz przepisy, które utrudnią im prowadzenie działalności. Resort rolnictwa zapowiada, że zaproponowane zmiany to dopiero początek drogi, aby jedzenia marnowało się mniej. Przedstawiciele NGO wskazują zaś, że przepisy wymagają dalszych prac.

16.10.2024