Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że decyzja Bankowego Funduszu Gwarancyjnego dotycząca wszczęcia przymusowej restrukturyzacji wobec Getin Noble Banku została wydana z naruszeniem prawa. To przełomowe orzeczenie, które może mieć daleko idące konsekwencje, szczególnie dla tysięcy frankowiczów, którzy dochodzili i nadal dochodzą swoich praw w sądach i zostali pozbawieni możliwości egzekwowania korzystnych dla siebie wyroków.

- To pierwsze orzeczenie wskazujące na wadliwość decyzji o przymusowej restrukturyzacji, mimo już kilku takich postępowań. Wskazuje, że działania podejmowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny mogą być skutecznie podważane, a polskie regulacje prawne nie są wolne od niedoskonałości, nie wszystko funkcjonuje odpowiednio - twierdzi Damian Nartowski, radca prawny, wspólnik zarządzający w WN Legal Wątrobiński Nartowski. 

Co to oznacza w praktyce? Jeżeli orzeczenie to się uprawomocni, może wywołać falę roszczeń odszkodowawczych ze strony różnych grup związanych z Getin Noble Bankiem, które ucierpiały na skutek decyzji o przymusowej restrukturyzacji. Dotyczy to między innymi kredytobiorców posiadających umowy powiązane z walutami obcymi, obligatariuszy banku oraz jego akcjonariuszy. Przykładowo kredytobiorcy „frankowi” będą mogli próbować odzyskać te środki, które dotychczas wydawały się stracone  - tłumaczy mec. Damian Nartowski 

Czytaj też:  Frankowicze z Getinu widzą światełko w tunelu

Czy WSA otworzył drogę do odszkodowań? 

Kluczowe znaczenie ma art. 417(1) kodeksu cywilnego, zgodnie z którym Skarb Państwa ponosi odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez wydanie niezgodnych z prawem aktów normatywnych, ostatecznych decyzji administracyjnych lub prawomocnych orzeczeń.  - W kontekście Getinu istotny jest par. 2 tego przepisu – jeżeli decyzja BFG została wydana niezgodnie z prawem, a frankowicze ponieśli w jej wyniku szkodę, będą mogli dochodzić odszkodowań od Skarbu Państwa - komentuje Karolina Pilawska, adwokat, partner w Kancelarii Prawnej Pilawska Zorski Adwokaci. 

Prawnicy studzą też emocje.  - Wyrok WSA to ważny krok, który daje frankowiczom nowe narzędzia prawne, ale droga do rzeczywistego odzyskania środków może być jeszcze długa. Pewne jest jednak, że sprawa Getinu wchodzi w nowy etap, który może mieć kluczowe znaczenie dla tysięcy kredytobiorców. Decyzja BFG o przymusowej restrukturyzacji skutkowała również umorzeniem obligacji podporządkowanych oraz akcji Getin Noble Banku. Obligatariusze i akcjonariusze stracili w ten sposób 100 proc.  zainwestowanych środków, a wyrok WSA może oznaczać, że również oni będą mieli podstawy do dochodzenia roszczeń - podkreśla mec. Karolina Pilawska. 

sygnatura akt VI SA/Wa 2964/22