Senat szykuje cztery projekty dla poprawy finansów samorządów

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Projekt ustawy przywracającej subwencję rekompensującą w systemie dochodów samorządów, zmiana ustawy o dochodach samorządów w zakresie rekompensaty z tytułu ubytków w dochodach z PIT, wprowadzenie subwencji rozwojowej oraz subwencji ekologicznej – to inicjatywy, które wniesie senacka komisja samorządu do procesu legislacyjnego.

02.03.2020

Samorządowcy: Pogarsza się sytuacja ekonomiczna miast i gmin

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Z przygotowanego przez Związek Miast Polskich raportu o stanie finansów samorządów wynika, że gwałtownie rosną koszty zadań publicznych, a jednocześnie spadają dochody samorządów - twierdzi Zygmunt Frankiewicz, przewodniczący senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, prezes Związku Miast Polskich.

02.03.2020

Szykują się zmiany w systemie finansów samorządowych

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Specjalny zespół ekspertów rządowych, samorządowych i przedstawicieli środowisk naukowych ma wypracować propozycje zmian w obszarze finansów samorządowych. Rezultatem prac ma być zwiększenie stabilności tego systemu, poprawa jego wydajności fiskalnej, zwiększenie samodzielności finansowej samorządów i ich władztwa podatkowego.

02.03.2020

Specjalny system wesprze działania wójtów, burmistrzów i radnych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Dane dotyczące procesu świadczenia usług publicznych mają być wkrótce zebrane w jeden system informatyczny, który ma służyć ich monitorowaniu i być udostępniony dla wszystkich. Będzie wspierał samorządy w podejmowaniu decyzji, przedsiębiorcom pomoże w lokalizacji firmy, a mieszkańcom umożliwi kontrolę. Co ważne, ma wpłynąć na obniżenie kosztów administracji.

02.03.2020

Bez koncertów, z powodu koronawirusa - trwa analiza ryzyka

Koronawirus

Organizacja imprez masowych podlega analizie pod kątem oceny ryzyka celem zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego uczestnikom. Decyzje podejmuje wojewoda, który może wystąpić o rekomendacje w tej sprawie do głównego inspektora sanitarnego – podał w piątek GIS.

28.02.2020

Miasta: Spadają dochody samorządów z PIT – są dane potwierdzające

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Związek Miast Polskich zebrał w swoich miastach członkowskich dane, które potwierdzają obawy, że spadają dochody samorządów związane z wpływami w ich budżetach z tytułu podatku PIT. Na ankietę przeprowadzoną w dniach 24-28 lutego odpowiedziało 241 miast.

28.02.2020

Inicjatywa lokalna mało popularna, choć może być sposobem na oszczędności

Samorząd terytorialny

Tylko nieliczne samorządy wywiązują się z obowiązku uchwalania zasad realizacji zadań publicznych w formie inicjatywy lokalnej. Powody to niewiedza samorządowców i brak zaufania do mieszkańców, którzy z kolei nie zawsze chcą brać sprawy w swoje ręce. Tymczasem to narzędzie pozwala na oszczędności w budżetach gmin.

28.02.2020

Wybory prezydenckie: Więcej błędnych danych na listach poparcia

Prawo karne Administracja publiczna RODO Wybory

Komitety wyborcze rejestrują się, ale często podpisy obywateli popierających kandydata nie zgadzają się z rejestrem PESEL. Państwowa Komisja Wyborcza odnotowuje więcej błędów, niż w poprzednich wyborach: zdarzają się martwe dusze, bo komitety korzystają ze starych baz danych i nie aktualizują adresów i nazwisk.

28.02.2020

Minister funduszy do marszałków: Trzeba stawiać na duże partnerskie projekty

Finanse publiczne Prawo europejskie

Umowę Partnerstwa, która określi ramy korzystania z funduszy UE w perspektywie 2021-2027, rząd ma przyjąć w drugiej połowie roku. Umożliwi to zakończenie negocjacji wieloletnich ram finansowych. Minister funduszy powiedziała marszałkom województw, że konieczne jest jak najszybsze wyjście z grona regionów o najsłabszym poziomie rozwoju społeczno-gospodarczego.

27.02.2020

W ramach konsultacji można zgłaszać uwagi do programu budowy obwodnic

Transport

Do 20 marca trwają konsultacje publiczne projektu Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. Główne założenia opracowanego w Ministerstwie Infrastruktury programu to poprawa bezpieczeństwa na drogach, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej.

27.02.2020

Samorządy chcą przywrócenia gminnych i powiatowych funduszy ochrony środowiska

Samorząd terytorialny Środowisko

Procedowanie zmian w programie Czyste Powietrze to dobry moment na dyskusję o przywróceniu funduszy ochrony środowiska w gminach i powiatach – uważają samorządowcy. Ich zdaniem mogłyby one wesprzeć rządowe programy i dostosować je do potrzeb konkretnych grup mieszkańców.

27.02.2020

Kilka polskich regionów może liczyć na fundusze transformacji energetycznej

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Prawo europejskie

Regiony wydobycia węgla w Polsce - Śląsk, Wielkopolska, Dolny Śląsk, Łódzkie, Lubelskie i Małopolskie - będą mogły skorzystać z unijnych funduszy na transformację energetyczną. Mają one być wykorzystane głównie na inwestowanie w małe i średnie firmy, start-upy, nowe przedsiębiorstwa, wspieranie transferu zaawansowanych technologii,

26.02.2020

Problemy kadrowe wojewody powodem przewlekłości legalizacji pobytu w Polsce

Administracja publiczna

Na legalizację pobytu w Polsce w województwie dolnośląskim trzeba średnio czekać 397 dni. Spraw przybywa, a za mało jest urzędników do obsługi cudzoziemców. Rzecznik Praw Obywatelskich otrzymuje skargi i pyta wojewodę, jak poprawić sytuację. W odpowiedzi wskazano, że są trudności, ale podjęto działania usprawniające.

26.02.2020

Samorządy oszczędzają na ochronie danych osobowych i... ryzykują

Samorząd terytorialny RODO

Powołanie inspektora ochrony danych w wielu samorządach traktuje się jak zło konieczne, szefom jednostek brak świadomości, że ma to być fachowiec. A także, że bezpieczeństwo danych kosztuje, więc o angażu decyduje często tylko kryterium ceny. IOD nie powinno się obciążać dodatkową pracą, a często dostają oni zadania będące w konflikcie z ich funkcją. Zdarzają się też… inspektorzy-widma.

26.02.2020

Płacimy za śmieci coraz więcej - przez zmiany prawa i rosnące koszty energii

Samorząd terytorialny Środowisko

Zmiany prawa i brak jasnych interpretacji, konieczność tworzenia nowych regulaminów odbioru odpadów, narzucone przez ustawodawcę obowiązki skutkują lawinowo wzrastającymi kosztami gospodarowania odpadami komunalnymi. A tym samym coraz to wyższe opłaty wnoszone przez mieszkańców.

24.02.2020

Strefy wolne od plastiku mogą być tworzone, ale trzeba znaleźć podstawę prawną

Samorząd terytorialny Środowisko

Miasto Wałbrzych ustanowiło zakaz używania plastikowych opakowań naczyń i sztućców. Inicjatywa wprowadzenia strefy wolnej od plastiku jest chwalona, ale eksperci mają jednak wątpliwości, czy podstawą prawną może być w tym wypadku instytucja przepisów porządkowych przewidziana w ustawie o samorządzie gminnym.

22.02.2020