Resort cyfryzacji umożliwi nowy sposób założenia Profilu Zaufanego

Administracja publiczna Nowe technologie

Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad rozwiązaniem, dzięki któremu Profil Zaufany będzie można założyć bez wychodzenia w domu i bez posiadania konta w banku. Profil Zaufany umożliwia załatwianie spraw przez internet, co będzie niezbędne w czasie epidemii. Obecnie można go mieć przez bankowość elektroniczną lub trzeba potwierdzić przy osobistej wizycie w specjalnym punkcie.

17.03.2020

Michał Woś - pierwszy minister zarażony koronawirusem

Środowisko Koronawirus

Michał Woś, minister środowiska, poinformował, że wykonał test na obecność koronawirusa, który wyszedł pozytywnie. Prawdopodobnie zaraził się od pracownika Lasów Państwowych. Kancelaria Prezydenta zapewnia, że od 5 marca Andrzej Duda nie miał z nim kontaktu.

16.03.2020

Resort cyfryzacji: Niemal wszystkie sprawy można załatwić przez internet

Administracja publiczna Koronawirus

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że sprawy urzędowe można załatwić przez internet, bez wychodzenia z domu. Rekomenduje takie rozwiązanie obecnie, w czasie zagrożenia koronawirusem. Online można wysłać pismo, zgłosić urodzenie dziecka, zameldować się, uzyskać odpis aktu stanu cywilnego czy zgłosić nabycie lub zbycie pojazdu.

16.03.2020

Dochowanie terminów urzędowych w kwarantannie wątpliwe, ale są możliwości

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Koronawirus

Koronawirus może utrudnić załatwienie w terminie sprawy administracyjnej czy sądowej. Zwłaszcza jeśli ktoś nie ma możliwości dokonania tego elektronicznie lub prawo wymaga osobistego stawiennictwa. Problem dotknie zwłaszcza osób w kwarantannie.

16.03.2020

Jest rozporządzenie o czasowym zawieszeniu lub ograniczeniu ruchu granicznego 

Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Opublikowane w nocy z piątku na sobotę w Dzienniku Ustaw rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji wprowadza czasowe zawieszenie lub ograniczenie ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Obowiązuje od 15 marca do odwołania.

14.03.2020

Na razie nie ma zagrożenia dla terminu wyborów

Na razie nie ma mowy o przesunięciu wyborów prezydenckich, ale może się to zmienić - mówił w sobotę rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że nie ma też formalnie podstaw, by wybory przełożyć, bo nie ogłoszono żadnego ze stanów wyjątkowych, które wymuszają podjęcie takiej decyzji.

14.03.2020

MSZ uruchamia infolinię dotyczącą możliwości przekraczania granic

Koronawirus

Loty i połączenia międzynarodowe zostały wstrzymane, a na gra - do kraju mogą wrócić wyłącznie Polacy i cudzoziemcy, którzy mają prawo stałego pobytu i pracują w Polsce. W związku z takim rozwojem sytuacji MSZ uruchomiło infolinię dotyczącą możliwości przekraczania granic.

14.03.2020

Zakupy dla objętych kwarantanną ma robić pomoc społeczna, ale brak procedur

Pomoc społeczna

Pracownicy pomocy społecznej mają być włączeni do kontaktu z potencjalnie chorymi, ale nie ma procedur takiego działania. Nie są przeszkoleni i ich wsparcie dla osób objętych kwarantanną może grozić rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Stykają się z wieloma osobami, również w grupie największego ryzyka.

14.03.2020

Z powodu koronawirusa rząd wprowadza odstępstwa od ogólnych zasad realizacji projektów UE

Wydłużenie terminów zakończenia naborów wniosków czy zamykania inwestycji unijnych, umożliwienie rozliczania wydatków na eventy, które nie odbyły się z powodu koronowirusa – to niektóre ze zmian, jakie minister funduszy i polityki regionalnej przewiduje dla firm, samorządów i organizacji. Resort zastrzega jednak, że każdy przypadek należy traktować indywidulanie.

13.03.2020

W czasie epidemii więcej spraw do załatwienia przez internet i telefon

Samorząd terytorialny Koronawirus

Samorządowcy z miast są za ograniczeniem przyjmowania interesantów i udziału mieszkańców w sesjach rad - infolinie powinny wskazywać sposoby załatwienia spraw bez przychodzenia do urzędu. Apelują też do rządu o rozstrzygnięcie kwestii terminów płatności podatków lokalnych i terminów administracyjnych.

13.03.2020

Są podstawy prawne do zamknięcia miast przez koronawirusa, na razie nie ma takich planów

Administracja publiczna Koronawirus

Prawo przewiduje podstawy do zamknięcia miast z powodu zagrożenia koronawirusem. Rząd jednak informuje, że nie ma planów ograniczenia możliwości przemieszczania się. Rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące wprowadzenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego upoważnia go do ograniczenia sposobu przemieszczania się.

12.03.2020

Przepustki w miastach przez koronawirusa raczej niemożliwe - naruszyłyby Konstytucję

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Specustawa koronawirusowa przewiduje kompetencje do wprowadzenia przez rząd stref zagrożonych. Takie strefy są we Włoszech i nie można się tam przemieszczać bez specjalnych przepustek. W polskim prawie to obecnie nierealne, bo naruszałoby konstytucyjną wolność poruszania się. Niezbędna byłaby wyraźna podstawa prawna, albo ogłoszenie stanu nadzwyczajnego. Nie musi to być stan wyjątkowy, może być stan klęski żywiołowej.

12.03.2020

Wojewodowie zarządzają zawieszanie imprez w regionach

Administracja publiczna Koronawirus

Zagrożenie koronawirusem jest powodem decyzji o zawieszeniu imprez artystycznych i rozrywkowych na terenie województw. Wojewodowie wydali komunikaty w tej sprawie. Polecili też wójtom, burmistrzom i prezydentom miast zawieszenie działalności klubów dziecięcych i żłobków.

11.03.2020

Samorządowcy proszą rząd o wsparcie szpitali i dyrektywy w związku z koronawirusem

Samorząd terytorialny Koronawirus

Miasta pilnie potrzebują uzupełnienia rezerw sprzętu ochronnego oraz pomocy w organizacji miejsc w szpitalach. Samorządowcy chcą przesunięcia środków na oddziały zakaźne, bo na przykład w Poznaniu są tylko 32 łóżka. Postulują też odłożenie wejścia w życie przepisów o zmianie kompetencji służb sanitarnych. Premier deklaruje cotygodniowe konsultacje – wideokonferencje.

11.03.2020

Stan wyjątkowy mógłby przesunąć termin wyborów

Wybory Koronawirus

Podstawą ewentualnego przesunięcia terminu zaplanowanych na 10 maja wyborów prezydenckich są przepisy o stanach nadzwyczajnych zawarte w Konstytucji RP. Jeśli z powodu epidemii koronawirusa wprowadzony zostałby stan wyjątkowy, wybory nie mogłyby się odbyć. W takiej sytuacji głosowanie byłoby możliwe nawet za 8 miesięcy.

10.03.2020

Premier odwołał imprezy masowe w kraju - epidemia spełnia przesłanki

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Opieka zdrowotna Koronawirus

Wśród przyczyn wydania zakazu przeprowadzenia imprezy masowej z udziałem publiczności jest zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku publicznego. Epidemia spełnia te przesłanki i zawieszenie organizowania imprez jest możliwe w celu jej zapobieżenia. Premier zdecydował o odwołaniu wszystkich imprez masowych w kraju.

10.03.2020

Gminy wciąż mają zadania w związku z organizacją wyborów

Samorząd terytorialny RODO Wybory

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja. Mimo zmian w procedurze, ograniczeniu roli samorządów i wprowadzeniu zadań podmiotów zewnętrznych, nadal istotna jest rola gminy w organizacji wyborów. Wójt, burmistrz, prezydent miasta odpowiada za techniczno-organizacyjne przygotowanie lokali wyborczych, ma też inne zadania.

10.03.2020

Milczenie sposobem na sprawy, których urzędnicy nie chcą załatwić

Administracja publiczna

Urzędy odnalazły sposób na niezałatwianie spraw: milczą. Skargą na bezczynność obywatel może załatwić sobie zadośćuczynienie za czekanie i karę dla urzędu (też z naszej kieszeni). Jednak nie załatwia to istoty wniosku. Urzędnicy nie wydają decyzji najczęściej w sprawach nieruchomości, szczególnych emerytur i informacji publicznej.

10.03.2020