Uchwała rady gminy musi mieć podstawy prawne, a wojewoda kryteria nadzoru

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Rada gminy musi mieć umocowanie prawne do wydawania uchwał, jeśli podstaw prawnych nie ma, wojewoda może takie akty skutecznie unieważnić. Jednak niezgodne z prawem jest opieranie ingerencji nadzorczych na kryteriach innych, niż legalność - twierdzą prawnicy, komentując uchwałę „Szczecin wspiera kobiety” uzupełnioną o grafikę nawiązującą do „Strajku kobiet”.

11.01.2021

Tajemnica pomocy społecznej nie dla byłego męża – jest ochrona, grożą sankcje

Pomoc społeczna Administracja publiczna Prawo pracy

Nie można podawać podmiotom nieuprawnionym informacji o osobach korzystających z pomocy społecznej, bo to tajemnica zawodowa. Należy kierować się przede wszystkim ochroną ich dóbr osobistych. Pokrzywdzonym przysługuje skarga do UODO i do szefa jednostki. Skutkiem dla pracownika może być utrata pracy.

09.01.2021

NSA: Ustalenie powierzchni altany nie wymaga opinii biegłego

Administracja publiczna Budownictwo

Organ może zwrócić się do biegłego o wydanie opinii, gdy w sprawie wymagane są wiadomości specjalne. Nie jest to obowiązek, tylko uprawnienie. Trzeba jednak mieć na uwadze, że organy nadzoru budowlanego są wyspecjalizowane i zatrudniają osoby z wiedzą z zakresu budownictwa. Dlatego też pomiar budynku czy obliczenie jego powierzchni nie wymaga sięgania po innych specjalistów.

09.01.2021

Skarbówka do pomocy w rozliczaniu podatków potrzebuje księdza

Ordynacja PIT Administracja publiczna

Krajowa Administracja Skarbowej zatrudnia 11 księży. Resort finansów tłumaczy, że ich obecność przyczynia się do kreowania właściwych postaw etycznych i społecznych. Księża m.in. współorganizują uroczystości patriotyczno-religijne i publikują rozważania na stronach internetowych pracowników skarbówki. Ich średnie wynagrodzenie za listopad wyniosło 6 064,12 złotych.

09.01.2021

TK piąty raz przesuwa termin w sprawie kadencji RPO

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Trybunał Konstytucyjny na 11 lutego wyznaczył nowy termin rozprawy w sprawie przepisu o pełnieniu obowiązków przez Rzecznika Praw Obywatelskich po upływie jego kadencji do czasu objęcia stanowiska przez nowego rzecznika. To już piąta zmiana terminu w tej sprawie. Także w Sejmie nie dochodzi wciąż do wyboru nowego RPO.

08.01.2021

Weto prezydenta - leśnictwo nie trafi do ministra rolnictwa, nie będzie podwyżek w rządzie

Administracja publiczna

Prezydent Andrzej Duda odmówił podpiania nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej. Prezydentowi nie odpowiada zamiar przeniesienia nadzoru nad leśnictwem do resortu rolnictwa. Ale przy okazji nie wejdzie w życie przepis umożliwiający podwyżki dla wiceministrów i parlamentarzystów, nie powstanie też "centrum administracyjne rządu".

08.01.2021

Mieszanie w działach – nie wiadomo, ile mamy ministerstw

Administracja publiczna

Miało być prościej i taniej, tymczasem po rekonstrukcji rządu pod tym względem niewiele się zmieniło. Prawo pozwala elastycznie kształtować strukturę rządu - nie ustala liczby ministrów, departamentów czy ministerstw. Ta możliwość doprowadziła teraz do stanu, w którym dość trudno się zorientować, z ilu ministerstw składa się nasz rząd.

08.01.2021

W czasie epidemii organy spółdzielni mogą podejmować decyzje zdalnie lub pisemnie

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Stan epidemii COVID-19 dotyka także spółdzielni, często utrudniając lub wręcz sabotując procesy decyzyjne, w tym funkcjonowanie organów kolegialnych o większej niż zarząd liczebności, czyli rad nadzorczych oraz walnych zgromadzeń. Jednak mogą one podejmować uchwały w trybie głosowania pisemnego lub przy użyciu środków porozumiewania się na odległość - pisze adwokat Michał Skrzypek

08.01.2021

NSA: Przyznanie sumy pieniężnej za bezczynność organu według uznania sądu

Administracja publiczna Prawo pracy

Przyznanie odpowiedniej sumy pieniężnej za bezczynności organu zależy od uznania sądu. Jest to bowiem dodatkowy środek dyscyplinująco-represyjny, który powinien być stosowany z rozwagą, a więc w szczególnie drastycznych przypadkach zwłoki organu w załatwieniu sprawy. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

06.01.2021

Firmy zaangażowane w "kopertowe wybory" dostaną pieniądze

Administracja publiczna Wybory

Krajowe Biuro Wyborcze poinformowało, że wypłaci rekompensaty dwóm podmiotom, które zrealizowały polecenie premiera związane z przeprowadzeniem wyborów prezydenckich. Poczta Polska otrzyma 53 mln 205 tys. zł. Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych - 3 mln 245 tys. zł.

05.01.2021

RPO dostanie mniej pieniędzy na swoją działalność

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Sejm zdecydował o zmniejszeniu o ponad o 15 proc. planowanego budżet Rzecznika Praw Obywatelskich na 2021 r. To znacznie mniej niż proponowało jego Biuro, ale w wielu pozycjach to także poniżej faktycznych wydatków w 2020 roku. Tymczasem RPO podkreśla, że stale przybywa spraw, którymi musi się zajmować.

05.01.2021

WSA: Bezczynność organu stygmatyzuje stronę

Administracja publiczna

Wojewoda przez około 22 miesiące pozostawał bezczynnym w postępowaniu administracyjnym. Sprawa została załatwiona dopiero po ponagleniu i wniesieniu do sądu skargi na bezczynność. Taki stan nie może być zaakceptowany, skoro naruszono godność strony. Niewątpliwie doszło do rażącego naruszenia prawa - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

05.01.2021

List polecony można odebrać elektronicznie, ale trzeba mieć eSkrzynkę

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Listy polecone można odebrać, nie wychodząc z domu. Poczta Polska polecony przez internet dostarczy w formie dokumentu elektronicznego i udostępni kopertę oraz zawartość przesyłki w eSkrzynce użytkownika. Usługa jest bezpłatna, ale trzeba posiadać profil zaufany. Tą drogą nie dotrą jednak pisma z sądów, prokuratur, organów ścigania czy komorników sądowych.

04.01.2021

Nowy Rok z licznymi zmianami w prawie

CIT Doradca podatkowy Administracja publiczna Prawo gospodarcze Finanse

W Nowy Rok tradycyjnie wchodzimy z Dziennikami Ustaw pełnymi zmian w przepisach. Najtrudniej mają podatnicy. Rząd postanowił gruntownie zmienić prawo podatkowe i m.in. podwójnie opodatkować zyski spółek komandytowych. Stracą też Polacy pracujący za granicą. Zmiany dotkną również przetargów i zamówień publicznych, handlu e-commerce, gospodarowania odpadami. Do ZUS trzeba będzie zaś zgłaszać wszystkie zawierane umowy o dzieło.

01.01.2021

WSA: Kto nie dysponuje informacją publiczną, nie musi jej udostępniać

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Wnioskodawczyni domagała się uzyskania informacji publicznej - ekspertyzy, ale Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej nie przedstawił jej tego dokumentu. Organ wykazał, że nie posiada żądanych materiałów, bezskutecznie próbował je uzyskać. Z przepisów wynika, że tylko podmioty będące w posiadaniu informacji publicznej są obowiązane do ich udostępnienia

01.01.2021

Jest projekt ws. indywidualnego rozliczania segregacji śmieci

Środowisko Administracja publiczna

Możliwość indywidualnego rozliczania mieszkańców bloków z segregacji, podniesienie maksymalnej opłaty za odpady z nieruchomości niezamieszkałych, podwyższenie kar za zaśmiecanie - takie m.in. rozwiązania zawiera opublikowany w czwartek przez Rządowe Centrum Legislacji projekt zmian w tzw. ustawie śmieciowej.

31.12.2020

Od nowego roku nowe nazwy niektórych miejscowości, jezior, lasów, strumyków czy gór

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

W wykazie nazw urzędowych od nowego roku zmienią się nazwy łącznie ponad 340 miejscowości oraz obiektów fizjograficznych – jezior, strug, łąk, strumyków, lasów, mostów. Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji zawiera nazwy obiektów nowo ustalone, zmienione oraz zniesione.

31.12.2020

Weszła w życie ustawa wspierająca branżę lotniczą

Administracja publiczna Koronawirus

Do końca 2025 roku, a nie do 31 grudnia 2020 roku, zakładający lotniska, zarządzający nimi oraz Polska Agencja Żeglugi Powietrznej będą mogli korzystać z rozwiązań przewidzianych w specustawie lotniskowej. Pozwoli to na łatwiejsze podejmowanie i realizację nowych inwestycji dotyczących infrastruktury lotniczej.

31.12.2020

Drony latają już według nowych przepisów

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Każdy, kto będzie chciał latać dronem o masie powyżej 250 gramów lub z kamerą, od czwartku musi się zarejestrować, przejść specjalistyczne szkolenie i zdać test online. 31 grudnia weszły w życie nowe unijne przepisy, zgodnie z którymi zasady lotów dronami będą takie same w całej Europie.

31.12.2020

Rejestracja pojazdu możliwa także przez pełnomocnika

Administracja publiczna

Rejestracja jest procedurą niezbędną do tego, aby pojazd został dopuszczony do ruchu po drogach publicznych. Czasami jednak napotykamy przeszkody, które uniemożliwiają nam osobiste załatwienie tej sprawy. W takiej sytuacji możemy skorzystać z pełnomocnictwa do rejestracji samochodu.

31.12.2020