Niełatwa droga do ratyfikacji unijnego Funduszu Odbudowy - zaproszenie na debatę

Administracja publiczna Prawo europejskie

Podjęta 14 grudnia ubiegłego roku przez Radę Unii Europejskiej decyzja o utworzeniu Funduszu Odbudowy UE (Next Generation EU) w wysokości 750 mld euro, która ma służyć ożywieniu gospodarek po pandemii koronawirusa, wzbudza ogromne nadzieje w całej Wspólnocie, ale jej wprowadzenie w życie nie będzie łatwe. Nie tylko w Polsce, gdzie według części prawników potrzebne jest do tego 2/3 głosów w Sejmie i Senacie.

08.04.2021

W 2020 roku wzrosły płace w służbie cywilnej, ale nadal w wielu urzędach są niskie

Administracja publiczna Służba cywilna

Utrzymująca się wysoka dynamika wzrostu przeciętnego wynagrodzenia i najwyższy od 20 lat wzrost kwoty bazowej – to niektóre wnioski ze sprawozdania Szefa Służby Cywilnej za 2020 rok. Jednocześnie w prawie połowie urzędów w służbie cywilnej wynagrodzenie jest niższe niż w gospodarce narodowej.

08.04.2021

Bez udziału urzędnika będzie można pobrać zaświadczenia z rejestru i dokonać meldunku

Administracja publiczna Prawo AI

Zmniejszenie dokumentacji papierowej, przyspieszenie załatwienia spraw i eliminacja osobistej wizyty w urzędzie – to cel projektu nowelizacji ustawy. Nowe usługi nie będą wymagały udziału urzędnika przy obsłudze zapytań. To również oszczędności, bo opłata skarbowa nie będzie musiała być ponoszona. Chodzi o udostępnianie danych z rejestru PESEL i Rejestru Dowodów Osobistych.

07.04.2021

Instytucje publiczne nie lubią krytyki i nie chcą patrzenia przez związki na ręce

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy

Śledzenie prywatnych wpisów w mediach społecznościowych, monitorowanie stron związkowych i wpisów na forach czy oskarżanie o przekroczenie dopuszczalnej krytyki pracodawcy, to tylko niektóre praktyki w instytucjach publicznych. Celem jest zastraszenie związkowców i zniechęcenie do patrzenia pracodawcy na ręce. Zdaniem ekspertów, związkowcy potrzebują lepszej ochrony.

07.04.2021

Spisujemy się sami, formularz na stronie GUS

Administracja publiczna

Główny Urząd Statystyczny informuje, że już pierwszy milion osób spisał się w trwającym właśnie spisie powszechnym i 250 tys. mieszkań. Prezes GUS apeluje do obywateli o spisywanie się samemu, gdyż z powodu Covid-19 rachmistrze nie będą nas odwiedzać w domach. Formularz trzeba wypełnić przez internet.

05.04.2021

Więcej zgonów w pandemii to wytężona praca w urzędach stanu cywilnego

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus

Drastycznie rośnie liczba zmarłych, urzędy stanu cywilnego notują nawet kilkudziesięcioprocentowy wzrost rejestracji aktów zgonu. Wyższa absencja pracowników przez COVID, opieka nad dziećmi czy izolacja powodują trudności z zapewnieniem kadry, zwłaszcza przy dodatkowych dyżurach, także w weekendy. Więcej czynności do wykonania w USC to także lawinowy skok wniosków o wydanie odpisów aktów zgonu.

03.04.2021

Nowe przepisy o kwarantannie nie wystraszyły świątecznych turystów

Administracja publiczna Transport Koronawirus

Obostrzenia na granicach nie zniechęciły zdeterminowanych podróżnych, którzy wykupili bilety lotnicze i zagraniczne wczasy na Święta Wielkanocne. Jednak podlegać będą oni - dorośli jak i dzieci - kwarantannie. Nakazów nie stosuje się, jeśli turyści zrobią test po powrocie w ciągu 48 godzin. Wtedy mają prawo do zwolnienia z tej 10-dniowej kwarantanny.

03.04.2021

Pełnomocnik rządu przeprasza za błąd w systemie i brak informacji o rejestracji na szczepienia

Administracja publiczna Koronawirus szczepienia

W czwartek 1 kwietnia od godzin nocnych osoby, które w styczniu i lutym zgłosiły chęć zaszczepienia, mogły się zarejestrować na pacjent.gov.pl i wybrać termin. 30-, 40- i 50-latkowie dostali terminy w kwietniu. Te osoby zostały zapisane przez błąd systemu - twierdzi Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera. I przeprosił za to, a także za brak oficjalnej informacji o otwarciu okienka dla kolejnych osób.

01.04.2021

Ustawa podpisana - spis powszechny wydłużony; dodatki i nagrody będą obligatoryjne

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Prezydent podpisał w czwartek nowelizację ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r., która ma na celu przede wszystkim wydłużenie czasu trwania narodowego spisu powszechnego o trzy miesiące. Wcześniej posłowie zgodzili się na poprawki Senatu, nie będzie więc uznaniowego przyznawania dodatku lub nagrody spisowej.

01.04.2021

WSA: Nie można wykreślić beneficjenta w trybie sprostowania

Pomoc społeczna Administracja publiczna

Organ wskazał dwóch adresatów decyzji w sprawie przyznania zasiłku na zakup żywności. Po kilku dniach uznał, że był to błąd pisarski i wykreślił jednego z nich w trybie sprostowania. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie orzekł, że doprowadziło to do merytorycznej zmiany rozstrzygnięcia, której nie można dokonać przy zastosowaniu tego trybu i uchylił wydane w tej sprawie postanowienia.

01.04.2021

Nowe obwody łowieckie później - prezydent podpisał ustawę

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna

Prezydent podpisał nowelizację ustawy, która przesuwa termin ustalenia nowych obwodów do końca tego roku, dzięki czemu nie dojdzie do sytuacji, że część województw nie zdąży zmienić ich granic. To utrudniłoby prowadzenie gospodarki łowieckiej w kraju i skomplikowałoby wypłacanie odszkodowań rolnikom za szkody wyrządzone przez zwierzynę.

30.03.2021

Na spotkanie w urzędzie skarbowym trzeba się umówić

Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna

Większość spraw związanych z podatkami można załatwić online, przez system e-Urząd Skarbowy. Wizytę osobistą w urzędzie najlepiej umawiać wcześniej. Można to zrobić na stronie podatki.gov.pl. Bez umawiania wizyty dokumenty można złożyć w urnie wystawionej w urzędzie (bez potwierdzenia odbioru) lub w punkcie podawczym.

30.03.2021

NIK: Jednostki sektora finansów publicznych zbyt dużo wydają na prąd

Administracja publiczna

NIK sprawdziła jak jednostki sektora finansów publicznych optymalizują koszty energii elektrycznej. Skontrolowała m.in. uczelnie, izby administracyjno-skarbowe, sądy okręgowe, komendy wojewódzkie policji czy prokuraturę okręgową. Z ustaleń wynika, że zdecydowana większość jednostek nie stosowała zasady oszczędnego wydatkowania środków publicznych przy dokonywaniu zakupu usług dystrybucji energii elektrycznej, a mogły na tym zaoszczędzić nawet 10 mln zł.

30.03.2021

Lekarz rodzinny ma być koronerem - kolejny projekt

Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Być może niebawem to lekarz rodzinny będzie zobowiązany stwierdzać zgon u osoby, która zmarła poza szpitalem. Nie wiadomo, czy za usługę tego typu będzie przysługiwać wynagrodzenie - resort zdrowia nie wypowiedział się jeszcze na ten temat. Ministerstwo Zdrowia zapowiada też zmiany w przepisach o pogrzebach.

30.03.2021

Metropolie potrzebują dobrej ustawy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Metropolie od dekad są przedmiotem debaty publicznej – naukowej, eksperckiej i politycznej. Niestety, jej dynamika nie przekłada się na efektywność działania władzy publicznej, która w dalszym ciągu stroni od kompleksowej reformy samorządu terytorialnego na obszarach metropolitalnych - pisze dr Jakub H. Szlachetko. I dodaje, że metropolie stały się kwestią ideologiczną, choć to problem pragmatyczny.

30.03.2021

WSA: Formularz był nieprecyzyjny, więc wnioskodawca nie zataił prawdy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Organ odstąpił od realizacji wniosku o przyznanie lokalu mieszkalnego, ponieważ uznał, że wnioskodawca zataił, że sześć lat temu sprzedał udział w nieruchomości. Tymczasem z treści formularza, na którym złożono oświadczenie wynikał obowiązek podania aktualnych, a nie historycznych danych o sytuacji mieszkaniowej. Oznacza to, że zarzut organu okazał się niezasadny,

29.03.2021

Wniosek do TK groźnym „wytrychem” do odmowy informacji publicznej

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Odmowa udzielenia informacji publicznej usprawiedliwiona wnioskiem o zbadanie konstytucyjności przepisów jest już faktem. Obawy, że zarzuty prezes SN uruchomią lawinę uchylania się podmiotów publicznych od obowiązku, są zasadne, co gorsza, mogą zasłaniać się wnioskiem aż do czasu rozstrzygnięcia przez Trybunał. Tymczasem przepis obowiązuje, a odprawionemu z kwitkiem służy skarga

29.03.2021

Masz garaż, nie zbierasz tam śmieci – nie musisz mieć umowy o odbiór odpadów

Finanse samorządów Administracja publiczna

Właściciele garaży wolnostojących, gdy parkują tam samochód i nie wytwarzają śmieci, wbrew sugestiom władz niektórych gmin, nie są zobowiązani do zawarcia umowy dotyczącej odbioru odpadów komunalnych. Jeśli gmina przyjdzie z kontrolą, właściciel musi jednak wykazać, że na nieruchomości nie powstają odpady.

27.03.2021

NSA: Dane o mandatach za parking kosztowały pytającego 3 tys. zł

Administracja publiczna

Żaden przepis nie sprzeciwia się odzyskaniu przez urząd kosztu pracy związanej z udostępnieniem informacji publicznej. Pod warunkiem, że ów koszt przekracza normalne działanie pracownika w ramach wykonywania jego obowiązków. Kosztem dodatkowym jest zatem wydatek rzeczywiście poniesiony ponad koszt funkcjonowania urzędu związany z realizacją - stwierdził naczelny Sąd Administracyjny

25.03.2021