Korekta ustawy o przekształceniu użytkowania we własność podpisana

Prawo cywilne Administracja publiczna

Prezydent podpisał nowelizację, dzięki której w przypadku nowych inwestycji, podejmowanych przez m.in. spółdzielnie mieszkaniowe "przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności gruntu nastąpiło z chwilą przeniesienia praw do lokali na rzecz mieszkańców budynku, którzy zaspokajają potrzeby mieszkaniowe w tych lokalach".

31.12.2018

Ustawa o dekomunizacji dyplomacji podpisana

Administracja publiczna

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o służbie zagranicznej, na podstawie której w MSZ nie będą mogły być zatrudnione osoby, które między 22 lipca 1944 r., a 31 lipca 1990 r. pracowały lub pełniły służbę w organach bezpieczeństwa państwa lub były współpracownikami tych organów.

31.12.2018

Koszty związane z bezpieczeństwem informacji będą rosły

Administracja publiczna

Coraz więcej procesów będzie zinformatyzowanych – wdrażamy systemy, które mają ułatwić obsługę obywateli, ale pojawiają się nowe ryzyka, a to wszystko wiąże się z kosztami. Wiele usług, które funkcjonują w urzędach, ma luki – mówi Marcin Kostrzewa-Pisarek.

31.12.2018

WSA: Głos przewodniczącego rady nie może być ważniejszy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Nie ma żadnych ustawowych podstaw, aby głos prowadzącego obrady miał większą wagę i decydował o wyniku głosowania w przypadku równej ilości głosów „za” oraz „przeciw” - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

31.12.2018

Państwowa Inspekcja Sanitarna będzie miała podstawę prawną do nakładania grzywien

Środowisko Administracja publiczna

W przepisach rozporządzenia w sprawie nadania funkcjonariuszom organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej uprawnień do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego brakuje podstaw prawnych. Wynika to z wejścia w życie nowego Prawa wodnego i ustawy o produktach biobójczych. Lukę ma wypełnić nowe rozporządzenie.

31.12.2018

WSA: Zgoda ministra konieczna przy przeznaczeniu gruntów na cele nieleśne

Administracja publiczna

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie mógł zawierać przepisów o zmianie przeznaczenia gruntów leśnych na zabudowę mieszkaniową. Potrzebna jest do tego zgoda ministra środowiska, a rada miasta jej nie uzyskała. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

29.12.2018

Do 21 stycznia można zgłaszać uwagi do projektu ustawy o dostępności

Pomoc społeczna Administracja publiczna

Są szanse, żeby nowe prawo dotyczące ułatwień dla niepełnosprawnych i seniorów zaczęło obowiązywać jesienią 2019 roku - uważa resort rozwoju. Projekt przewiduje m.in. obowiązek zapewniania dostępności dla klientów przez urzędy oraz grzywny za brak dostępności.

27.12.2018

Prawo jazdy kat. B już także na motocykl trójkołowy

Administracja publiczna

Kierowcy posiadający prawo jazdy kat. B od 22 grudnia br. mogą już także prowadzić trójkołowym motocykle. Jednak uprawnienie takie będzie przysługiwało tylko kierowcom, którzy od co najmniej trzech lat mają prawo jazdy takiej kategorii.

23.12.2018

Prezydent: bez postulatu przyspieszenia wyborów

Administracja publiczna

Do tej pory nikt nie zgłosił się z postulatem o przyspieszenie wyborów parlamentarnych - poinformował o tym sam prezydent Andrzej Duda. Pytany czy będzie startować w wyborach prezydenckich - w 2020 r. - powiedział, że na razie trzeba się skupić na kampaniach wyborczych w przyszłym roku.

22.12.2018

W rejestrze PESEL dane rodziców i dzieci mogą być automatycznie powiązane

Administracja publiczna RODO

Parentyzacja to nowa funkcja w Systemie Rejestrów Państwowych, która umożliwia automatyczne tworzenie powiązań dziecka z rodzicami. Wystarczy, że urzędnik wprowadzi PESEL-e rodziców w danych dziecka. Zmiana uprości wnioskowanie o zasiłki i zapobiegnie wyłudzaniu świadczeń.

21.12.2018

Pełna dostępność stron i serwisów administracji do 2020 roku

Administracja publiczna

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Według propozycji ministra cyfryzacji najpóźniej w 2020 r. strony internetowe i serwisy administracji rządowej i samorządowej mają osiągnąć tzw. pełną dostępność.

19.12.2018

W Wigilię cała administracja rządowa ma wolne, niektóre samorządy też, firmy pracują

Administracja publiczna Prawo pracy

Wigilia jest w Polsce zwykłym dniem roboczym, ale w tym roku wszystkie urzędy administracji rządowej będą zamknięte. Niektóre samorządy też nie będą pracować, inne przyjmą interesantów w skróconych godzinach, ale są też takie, w których sprawy będzie można załatwić, jak w każdy inny dzień. Krócej będą pracować sklepy.

19.12.2018

TK: Prawo do uzyskania informacji publicznej przetworzonej jest ograniczone

Administracja publiczna

Do uzyskania informacji publicznej przetworzonej konieczne jest wykazanie szczególnej istotności dla interesu publicznego – orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny. Ale dodał, że mieści się to w zakresie prawa do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej.

18.12.2018

NSA: Sąd administracyjny rozstrzyga o przywróceniu terminu dla użytkownika wieczystego

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Administracja publiczna

Skarga do sądu administracyjnego przysługuje w sytuacji, gdy samorządowe kolegium odwoławcze odmówi przywrócenia terminu na złożenie wniosku kwestionującego zmianę opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste - taki jest sens uchwały siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego.

17.12.2018

Dopłaty do czynszu adresowane do mieszkań

Domowe finanse Administracja publiczna

W świetle ustawy o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych - w pierwszych latach najmu mieszkania, dopłaty do czynszu są skierowane nie do osób, lecz do niektórych mieszkań i to takich, które zostaną wybudowane dopiero po wejściu przepisów w życie – uważa Ewa Bończak-Kucharczyk.

13.12.2018

WSA: Schronisko nie ukryje faktu, że znęcano się nad zwierzętami

Administracja publiczna

Były właściciel psów ma prawo żądać od podmiotu, który za publiczne pieniądze prowadzi schronisko, informacji co do ich dalszych losów. Jeżeli wymaga to anonimizacji określonych dokumentów, podmiot nie może odmawiać ich wydania wskazując, że będą one miały wtedy charakter informacji przetworzonej - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

09.12.2018