Wpłynęło odwołanie od decyzji o zmianę jednego zapisu. Organ administracji przychyla się do zasadności tej zmiany (zapis powstał w wyniku błędnej interpretacji przepisów) i nie skierował sprawy do SKO. Jednak inne strony postępowania nie wyraziły zgody na tą zmianę.
- Co w tej sytuacji należy zrobić?
- Czy organ administracji, który wydał decyzję może skierować sprawę do ponownego rozpatrzenia?
- Czy można zmienić decyzję nieostateczną bez zgody stron, jeśli zmiana dotyczy zapisu, który nie ma podstawy prawnej?
- Czy należy w tej sytuacji skierować sprawę do SKO?
Odwołanie wraz z aktami sprawy należy przekazać samorządowemu kolegium odwoławczemu.
Zgodnie z art. 132 § 1 i 2 ustawy z 14.06.1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego – dalej k.p.a., organ administracji publicznej, który wydał decyzję, może uznać, że odwołanie zasługuje w całości na uwzględnienie i wydać nową decyzję, w której uchyli lub zmieni zaskarżoną decyzję, ale wyłącznie wtedy, gdy odwołanie wniosły wszystkie strony albo gdy odwołanie wniosła jedna ze stron, a pozostałe strony wyraziły zgodę na uchylenie lub zmianę decyzji zgodnie z żądaniem odwołania.
Jeżeli zatem odwołania nie wniosły wszystkie strony, a ponadto strony, które nie wniosły odwołania nie wyraziły zgody na zmianę decyzji zgodnie z żądaniem odwołania, nie ma możliwości zastosowania art. 132 k.p.a. Tym samym, bez względu na stanowisko organu pierwszej instancji, odwołanie wraz z aktami sprawy należy przekazać samorządowemu kolegium odwoławczemu.
Cena promocyjna: 62.1 zł
|Cena regularna: 69 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.