Dr Borski: Powszechne głosowanie korespondencyjne i wędrująca urna mogłyby wpłynąć na frekwencję

Administracja publiczna RODO

Niska frekwencja wyborcza wynika z różnych przyczyn. Wśród nich wymienić należy nieprzyjazne zasady głosowania, brak odpowiednich kandydatów a przede wszystkim powszechne stereotypy. Aby zmienić podejście do głosowania, należy edukować dzieci i młodzież, że warto brać udział w tym święcie demokracji – podkreśla dr Maciej Borski.

04.08.2019

Kobieta w ciąży zaskarży urząd za schody, jak nie znikną, będzie kara

Pomoc społeczna Administracja publiczna Budownictwo

Każdy, kto uzna, że nie może swobodnie skorzystać z usług publicznych, bo na przykład trudno mu wejść do budynku, może zaskarżyć niedostępną instytucję. Taki ogromny wpływ na zmiany w zakresie dostępności będą miały nie tylko osoby niepełnosprawne, ale też starsi, kobiety ciężarne, rodzice z wózkami i inni, którzy mają tak zwane szczególne potrzeby.

03.08.2019

Trójkołowiec na pedały będzie nadal rowerem

Administracja publiczna

Ministerstwo Infrastruktury nie planuje zmiany przepisów w sprawie korzystania z wózków rowerowych, bo uważa, że ta materia w przepisach uregulowana jest wystarczająco. W miejscowościach uzdrowiskowych problem jednak istnieje, a pojazdy takie są często przyczyną zagrożeń na drogach.

03.08.2019

Spis rolny w roku 2020 bez uwag senatorów

Administracja publiczna

Od 1 września do 30 listopada 2020 roku przeprowadzony ma być w Polsce spis rolny. Senat bez poprawek przyjął ustawę w tej sprawie. Na prace spisowe w latach 2019-2021 będzie przeznaczone około 243 miliony złotych z budżetu państwa.

02.08.2019

Cała izba SN potwierdzi ważność wyborów - Senat poparł zmiany w Kodeksie wyborczym

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

O ważności wyborów prezydenta, do Sejmu, Senatu i do Parlamentu Europejskiego, a także o ważności referendum ogólnokrajowego rozstrzygać będzie cały skład "właściwej izby" Sądu Najwyższego - przewiduje nowelizacja Kodeksu wyborczego, którą w piątek bez poprawek przyjął Senat.

02.08.2019

Ustawa o portach bez poprawek Senatu

Administracja publiczna

Wzmocnienie podmiotów zarządzających przystaniami i portami morskimi oraz usprawnienie funkcjonowania portów, a także możliwość uregulowania statusu dróg prowadzących do portów - przewiduje ustawa, którą poparł Senat.

02.08.2019

Sędziowie administracyjni żądają wykonania wyroków o ujawnieniu list poparcia do KRS

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Protestujemy przeciwko nierespektowaniu i niewykonywaniu przez władze państwowe Rzeczypospolitej Polskiej prawomocnych wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie i Naczelnego Sądu Administracyjnego - napisali w specjalnej uchwale członkowie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Sędziów Sądów Administracyjnych. 

02.08.2019

Ustawa o Muzeum Westerplatte z podpisem prezydenta

Administracja publiczna Budownictwo

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, której celem jest usprawnienie przygotowania i realizacji budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Specustawa określa zasady, warunki i tryb przygotowania inwestycji oraz organy właściwe.

02.08.2019

Nowe obowiązki gmin w ochronie ludności. Kto zapłaci?

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej przewiduje nowe zadania dla samorządów. Ich realizacja wymagać będzie też nakładów finansowych. Na pokrycie tych kosztów, podobnie jak na dodatkowe obciążenie pracą muszą przygotować się urzędy gmin i miast.

02.08.2019

Szef MSZ mówi o reparacjach, niemiecki minister nie reaguje

Administracja publiczna

Szkody wyrządzone Polsce podczas okupacji nie zostały przez ich sprawcę naprawione, to uniemożliwia nam uznanie kwestii reparacji za zamkniętą - stwierdził w czwartek minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Szef MSZ Niemiec Heiko Maas nie nawiązał do tej wypowiedzi.

01.08.2019

Waldemar Kraska nowym wiceministrem zdrowia 

Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Senator Waldemar Kraska został w czwartek powołany przez premiera na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia. Jak podało ministerstwo, będzie odpowiedzialny za ratownictwo medyczne i współpracę międzynarodową. Będzie też pełnomocnikiem rządu ds. Państwowego Ratownictwa Medycznego.

01.08.2019

Nowe znaki drogowe poinformują o odcinkowym pomiarze prędkości

Prawo karne Administracja publiczna

Od 14 sierpnia br. obowiązywać będą nowe znaki informujące o odcinkowym pomiarze prędkości. Jak poinformowało w czwartek Ministerstwo Infrastruktury, będą one bardziej czytelne, a nowe oznakowanie ma pomóc rozróżnić znaki odcinkowego pomiaru prędkości od punktowego.

01.08.2019

Rzecznik praw pasażera bezpłatnie pomaga w uzyskaniu odszkodowania

Administracja publiczna

Odszkodowanie za opóźniony lot można uzyskać w przypadku, gdy start opóźnia się o ponad trzy godziny, albo w wypadku odwołania lub odmowy wejścia na pokład samolotu. Wysokość kwoty zależy od odległości między lotniskiem startu i lądowania i może wynosić nawet 600 euro. Od kwietnia 2019 r. nowy urząd pomaga bezpłatnie w sporach z liniami lotniczymi.

01.08.2019

Rada Legislacyjna: Legalizacja samowoli po 20 latach jak przedawnienie

Administracja publiczna Budownictwo

Rada Legislacyjna rekomenduje rozwiązanie, które umożliwia legalizację obiektów budowalnych po 20 latach od ukończenia ich budowy, nawet w sytuacji, gdy są one niezgodne z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Warunek: organ nadzoru budowlanego nie wszczynał przez te lata postępowania w sprawie wstrzymania budowy lub rozbiórki.

31.07.2019

Prezes PiS: Przy lotach służbowych rodzina zapłaci za bilet

Administracja publiczna

Chcemy, żeby w sytuacjach nieformalnych, gdy rodzina korzysta z przelotu, płacono cenę biletu rejsowego - poinformował prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zapowiedział wystąpienie w tej sprawie do Kancelarii Prezydenta, Sejmu i Senatu oraz do MON. A szef kancelarii premiera poinformował, że we wtorek zmienił zarządzenie w sprawie podróży krajowych i zagranicznych .

30.07.2019

Opłata za parking i odholowanie po tygodniu

Administracja publiczna

Senacki projekt zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym ma na celu uniezależnienie wydania pojazdu od uiszczenia opłaty za jego usunięcie i parkowanie. Nakłada więc na właściciela usuniętego pojazdu obowiązek zapłaty w terminie siedmiu dni od wydania pojazdu.

30.07.2019

Nawet Natura 2000 nie chroni przed kurzymi fermami

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna

Sprawa fermy w Kruszynianach jak w soczewce pokazuje iluzoryczność praw mających chronić przyrodę. Gdy nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, to fermy kurze mogą być planowane na najbardziej ekologicznych terenach zaliczanych do sieci Natura 2000, i to mimo protestu mieszkańców - pisze Małgorzata Żmudka z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

29.07.2019