Koronawirus po śmierci - luki w prawie dla cmentarzy i zakładów pogrzebowych

Administracja publiczna Koronawirus

Zarządy cmentarzy i zakłady pogrzebowe nie wiedzą, jak działać w czasie koronawirusa. Narzekają, że nie trzeba ich informować, że powodem zgonu był COVID-19. Uważają, że przydałby się obowiązek kremacji zakażonych zwłok. A jeśli już zakażone zwłoki trafiają do krematorium, to zgodnie z nowym rozporządzeniem w kapsule, z której nie ma kto ich wyjąć.

08.04.2020

Projekt ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia nie pomija samorządów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Przeniesienie pracownika samorządowego do pracy w pomocy społecznej, możliwość wydawania poleceń przez wojewodę, doprecyzowanie terminów opłat za użytkowanie wieczyste, zwolnienia od podatków od nieruchomości również dla organizacji pozarządowych – to niektóre propozycje nowego projektu. Nie będzie też wstrzymania rozpoczęcia i zawieszenia niektórych terminów

07.04.2020

Numery ksiąg wieczystych to dane osobowe - czasowy zakaz ich publikacji w GEOPORTAL2

Administracja publiczna Budownictwo RODO Koronawirus

Prezes UODO wydał postanowienie zobowiązujące Głównego Geodetę Kraju do zaprzestania publikowania na portalu internetowym GEOPORTAL2 numerów ksiąg wieczystych. O terminie rozstrzygnie decyzja administracyjna kończąca postępowanie w tej sprawie. Powodem jest uprawdopodobnienie naruszenia przepisów o ochronie danych.

07.04.2020

Tymczasowy profil zaufany i wideoweryfikacja mają ułatwić załatwianie spraw w urzędach

Administracja publiczna Prawo AI Koronawirus

Specustawa koronawirusowa pozwala na wideoweryfikację tożsamości, co ma ułatwić zdalne załatwianie spraw w urzędach. Ma to umożliwić stosowanie tymczasowego profilu zaufanego, który wprawdzie nie eliminuje wszystkich ryzyk związanych z podszywaniem się pod inne osoby, ale zdaniem ekspertów to może być lepsza metoda niż porównanie zdjęcia z osobą stojącą w urzędzie.

07.04.2020

Pozew o odszkodowanie za walkę z epidemią możliwy, ale sprawa potrwa dłużej

Prawo cywilne Administracja publiczna Wybory Koronawirus

Polski nie stać na stan klęski żywiołowej - wynika z wypowiedzi Jarosława Gowina, która może okazać się pomocna w sądowej batalii o odszkodowanie za skutki ograniczeń wprowadzanych w związku z epidemią koronawirusa. Stan nadzwyczajny to szybsza ścieżka do dochodzenia roszczeń, bez niego obywatele i przedsiębiorcy na pieniądze poczekają dłużej, choć mogą żądać więcej.

07.04.2020

Gowin podaje się do dymisji, ale zostaje w koalicji

Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe

Podaję się do dymisji, ale Porozumienie pozostaje częścią Zjednoczonej Prawicy - poinformował w poniedziałek Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Zapowiedział też, że część jego ugrupowania poprze projekt o korespondencyjnym głosowaniu, co nie ziściło się, a na wicepremiera zarekomenduje Jadwigę Emilewicz.

06.04.2020

Kryzys w ośrodkach egzaminowania kierowców - marszałkowie wołają o ratunek

Administracja publiczna Koronawirus

Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, mimo że w czasie koronawirusa nie ma egzaminów na prawo jazdy, kursów ani szkoleń, ponoszą koszty. Płacą za najem pojazdów, podatki i wypłacają pensje, chociaż egzaminatorzy są na postojowym. Marszałkowie województw, którym ośrodki podlegają, apelują o wsparcie WORD-ów pomocą rządową.

06.04.2020

Zakaz wstępu do lasu fikcyjny? Nie ma podstaw prawnych

Administracja publiczna

Żadna z przywoływanych podstaw prawnych zakazu wstępu do lasu nie upoważnia dyrektora Lasów Państwowych do jego wydania. Polecenie takie nie może powodować ograniczenia praw obywatelskich, w tym ustawowej wolności wstępu do lasów państwowych.

05.04.2020

Prawo do zrzeczenia się odwołania od decyzji powinno być wskazane wyraźnie

Administracja publiczna

Do decyzji administracyjnych powinna być dołączana szablonowa krótka informacja dla adresatów, że mają prawo do zrzeczenia się odwołania od decyzji. Z uwagi na specustawę koronawirusową zasadne jest skorzystanie przez stronę z takiego zrzeczenia się, bo to pozwoli na uprawomocnienie się decyzji. Jest to szczególnie istotne w sprawach rozstrzyganych na korzyść strony.

04.04.2020

Epidemia może wpłynąć na upowszechnienie informatyzacji urzędów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo AI Koronawirus

Jak załatwiać sprawy urzędowe gdy z powodu epidemii urzędy nieczynne, a obywatele mają zakaz wychodzenia bez ważnej przyczyny? Może stan epidemii spowodowany zakażeniami koronawirusem przyspieszy rewolucję w zakresie informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne - zastanawia się adwokat Kamil Rudol

02.04.2020

TSUE: Polska, Czechy i Węgry odmawiając relokacji uchodźców złamały unijne prawo

Administracja publiczna Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził w ogłoszonym w czwartek wyroku, ze Polska, Czechy i Węgry, odmawiając udziału w tymczasowym mechanizmie relokacji uchodźców, złamały prawo UE. Państwa członkowskie nie mogą, w celu uchylenia się od wdrożenia tego mechanizmu, powoływać się ani na swoje obowiązki dotyczące utrzymania porządku publicznego

02.04.2020

Zakazy związane z epidemią dotyczą także sportu

Administracja publiczna

W związku z ogłoszeniem przez rząd we wtorek pakietu kolejnych zakazów i ograniczeń mających zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronowirusa, Ministerstwo Sportu i Turystyki przypomniało, że dotyczą ona także sportu i aktywności rekreacyjnej. Część z nich obowiązuje na podstawie wcześniejszych zarządzeń, a rozporządzeniem Rady Ministrów z 31 marca br. wprowadzono dodatkowe. 

01.04.2020

Fikcja doręczeń jeszcze większym problemem w czasie epidemii

Prawo cywilne Prawnicy Administracja publiczna

Stan epidemii to także utrudniony dostęp do poczty, długie kolejki, ograniczenie godzin otwarcia. Zdarza się, że cała poczta jest na kwarantannie, a musimy nadać pilny list lub odebrać avizo z urzędu lub sądu. Powstaje też problem jak udowodnić, że poczta była zamknięta? A przecież nadal obowiązuje tzw. fikcja doręczeń po podwójnym avizo.

01.04.2020

WSA: Wojewoda zapłaci za krzywdy moralne wywołane przewlekłością

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Cudzoziemiec ubiegał się o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę. Wojewoda dokonał wstępnej oceny formalnej wniosku po sześciu miesiącach od jego wpłynięcia. Kolejne dwadzieścia miesięcy zajęło mu wezwanie do uzupełnienia braków. WSA we Wrocławiu przyznał cudzoziemcowi 2500 zł. Pieniądze te mają mu zrekompensować negatywne przeżycia psychiczne i krzywdy moralne związane z przewlekłością postępowania.

31.03.2020

Rząd zapowiada kolejne ograniczenia w związku z epidemią

Prawo karne Administracja publiczna Koronawirus

Trzeba rozważyć wprowadzenie dodatkowych regulacji w walce z koronawirusem - zapowiedział szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Dodał, że premier Mateusz Morawiecki ogłosi je we wtorek, ale nie podał szczegółów. Wcześniej o projektowanych ograniczeniach mówiła też minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

30.03.2020

WSA: Brakującego podpisu pod decyzją nie można uzupełnić

Administracja publiczna

Brak odręcznego podpisu pod decyzją sprawia, że należy ją uznać za wydaną z rażącym naruszeniem prawa. Taka wada nie może być usunięta poprzez uzupełnienie podpisu po doręczeniu decyzji stronie, ponieważ nie przewidują tego przepisy dotyczące prostowania i uzupełniania decyzji. Tak orzekł WSA w Gdańsku.

30.03.2020

RPO: Zakaz przemieszczania się i przymusowa kwarantanna bezprawne bez stanu nadzwyczajnego

Administracja publiczna Koronawirus

Zakaz przemieszczania się po kraju, rozporządzanie o kwarantannie i ograniczenie praktyk religijnych są wydane niezgodnie z uchwaloną 3 tygodnie temu specustawą "koronawirusową", tym samym są niezgodne z konstytucją - napisał Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar w liście do premiera Mateusza Morawieckiego.

29.03.2020

Sejm za wydłużeniem niektórych terminów w administracji

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Uchwalony w sobotę rano tzw. pakiet antykryzysowy przewiduje wydłużenie niektórych terminów w administracji. Zmienią się terminy wnoszenia opłat dotyczących użytkowania wieczystego i jego przekształcenia, rejestracji pojazdów czy podatków od nieruchomości. Ustawa stwarza też możliwość umarzania przez samorządy czynszów i lokalnych podatków.

28.03.2020

WSA: Członków zespołu interdyscyplinarnego nie można zobowiązać do obecności

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Rada gminy nie może nałożyć na członków zespołu interdyscyplinarnego bezwzględnego obowiązku uczestnictwa w posiedzeniach tego gremium. WSA w Gdańsku uznał, że taka regulacja nie mieści się w granicach ustawowego upoważnienia do określenia warunków funkcjonowania zespołu.

28.03.2020