Zgodnie z nowelizacją Kodeksu wyborczego, która weszła w życie w styczniu 2018 r., prezydent ma powołać nową PKW w ciągu 100 dni od dnia wyborów do Sejmu. Termin ten upływa we wtorek 21 stycznia.
Po zmianach siedmiu na dziewięciu członków PKW powołuje Sejm, a dwóch sędziów pochodzić będzie z Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Kadencja kandydatów do PKW wskazanych przez Sejm będzie wynosić cztery lata, kadencja pozostałych dwóch sędziów wyniesie dziewięć lat.
Czytaj też: Zmienia się skład Państwowej Komisji Wyborczej - mogą do niej trafić politycy >
W grudniu Sejm wskazał siedmiu członków PKW. Z rekomendacji PiS w PKW zasiądą Zbigniew Cieślak, Dariusz Lasocki oraz Arkadiusz Pikulik. Koalicja Obywatelska zgłosiła do Komisji Ryszarda Balickiego oraz Konrada Składowskiego. Lewica wskazała Liwiusza Laskę, zaś PSL-Kukiz'15 - Macieja Miłosza.
Prezes NSA wskazał do Komisji sędziego Sylwestra Marciniaka, zaś prezes TK wskazała sędziego Wojciecha Sycha. Zgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego, to właśnie spośród tej dwójki sędziów wybrany zostanie przewodniczący PKW.