Polska liderem nietolerancji wobec osób LGBTI

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Polska spadła na ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej w rankingu ILGA Europe mierzącym poziom równouprawnienia osób LGBTI w Europie. Zwycięzcą rankingu po raz kolejny została katolicka Malta. Po trzech latach utrzymywania się na przedostatnim miejscu wśród krajów UE Polska zajęła ostatnie miejsce w UE z wynikiem 16 proc.

14.05.2020

Senat za rozwiązaniem problemów organizacji pozarządowych podczas pandemii

Administracja publiczna Koronawirus

Pożyczki na pokrycie bieżących kosztów z możliwością umorzenia, urealnienie wyliczania spadku przychodów czy zwolnienie z obowiązku opłacenia należności – to niektóre regulacje, które mają pomóc organizacjom pozarządowym w ich problemach z powodu stanu epidemii.

14.05.2020

Strasburg: Odmowa uznania ojcostwa biologicznego narusza prawo do poszanowania życia rodzinnego

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Odmowa uchylenia postanowienia o adopcji dziecka oraz odmowa ustalenia ojcostwa dziecka na wniosek biologicznego ojca dziecka stanowiła naruszenie prawa do poszanowania życia rodzinnego ojca - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 5 maja 2020 roku. Według Trybunału bez znaczenia było, że ojciec przebywał w Rosji nielegalnie.

14.05.2020

RPO pyta o los podwyżek w Krajowej Administracji Skarbowej

Administracja publiczna Finanse

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę, że funkcjonariusze i pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej obawiają się niedotrzymania przez rząd porozumienia w sprawie podwyżek. Urzędnicy spodziewają się wręcz zmniejszenia premii, zwolnień oraz redukcji etatów. RPO przypomina, że skarbówka niedawno przeszła reorganizację. Pracownicy byli zapewniani o sukcesach w związku ze wzrostem ściągalności VAT.

13.05.2020

Kontrole na granicach przedłużone na kolejny miesiąc

Administracja publiczna Prawo europejskie

Polska zdecydowała o przedłużeniu kontroli granicznej na granicy wewnętrznej z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją o następne 30 dni – do 12 czerwca br. Szef MSWiA Mariusz Kamiński podpisał nowelizację rozporządzenia w tej sprawie. Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach.

13.05.2020

WSA: Jedno sformułowanie nie przesądza o kwalifikacji pisma

Ordynacja Administracja publiczna Podatek od spadków i darowizn

Sformułowanie "wnosimy o sprostowanie decyzji" powinno być oceniane w kontekście całej argumentacji, która została zawarta w piśmie. Organ doszedłby wówczas do wniosku, że podatnik złożył odwołanie od decyzji, a nie wniosek o jej sprostowanie. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

12.05.2020

Rejestracja dziecka przez internet jest coraz popularniejsza

Administracja publiczna

Zgłoszenia urodzenia dziecka należy dokonać w ciągu 21 dni od uzyskania karty urodzenia. Aby dopełnić tego obowiązku, nie trzeba iść do urzędu stanu cywilnego osobiście – możliwa jest też rejestracja dziecka online. Przypominamy, jak zarejestrować dziecko przez internet.

11.05.2020

Rząd: Nie będzie głosowania w niedzielę, ale wydrukowane karty wykorzystamy

Administracja publiczna Wybory Koronawirus

Choć podjęto wszelkie możliwe działania, wybory 10 maja nie mogą się odbyć ze względu na stan epidemii - oświadczył w imieniu rządu premier Mateusz Morawiecki. I dodał, że rząd będzie chciał ponownie wykorzystać wydrukowane już karty do głosowania. Gdyby ten plan został zrealizowany, niemożliwa byłaby wymiana lub zgłoszenie nowych kandydatów.

09.05.2020

Tarcza finansowa ruszyła, ale uchwała rządu w jej sprawie wciąż czeka na publikację

Administracja publiczna Koronawirus Tarcza finansowa

Program tarcza finansowa dla małych i średnich firm ruszył w środę 28 kwietnia o godz. 18, choć w Monitorze Polskim wciąż nie ukazała się uchwała Rady Ministrów w jego sprawie. By ją dostać, trzeba napisać mail do kancelarii premiera. W efekcie nie ma pewności, czy program działa legalnie. A wydano w jego ramach już 5 mld zł.

09.05.2020

Opłaty drogowe będą na podstawie pozycjonowania satelitarnego

Administracja publiczna Nowe technologie Prawo gospodarcze

Oparcie poboru opłat o pozycjonowanie satelitarne i wykorzystanie darmowej aplikacji mobilnej do uiszczania opłaty - to jeden z celów uchwalonej w środę nowelizacji ustawy o drogach publicznych. Natomiast pobieranie opłat przejmie teraz od Generalnego Inspektora Transportu Drogowego Krajowa Administracja Skarbowa.

06.05.2020

Prezydent Warszawy nie wyda dowodu synowi dwóch kobiet

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie zdecydował się skorygować decyzji ws sprawie wydania dowodu osobistego synowi dwóch kobiet. Stało się tak mimo uchwały, którą w tej sprawie wydał w grudniu NSA. Stwierdził w niej, że choć aktu urodzenia dziecka, w którym jako rodzice figuruje para jednopłciowa nie można wpisać do rejestru, ale nie może to oznaczać pozbawienia dziecka praw.

06.05.2020

Rząd stworzył ramy prawne do działań, a nie redukuje zatrudnienia i płac w urzędach

Administracja publiczna Prawo pracy Koronawirus

Rozwiązania przewidziane przez rząd są związane z wyjątkową sytuacją wywołaną przez epidemię C0V1D-19. Spowolnienie gospodarcze może pociągnąć za sobą konieczność poszukiwania oszczędności, także w zakresie funkcjonowania administracji rządowej. Wejście w życie przepisów nie pociąga za sobą automatycznego przeprowadzenia redukcji zatrudnienia oraz obniżki pensji w urzędach - odpowiada szef KRPM na pytanie RPO.

05.05.2020

Księgi wieczyste elektroniczne są dostępne, a ich przeglądanie bezpłatne

Administracja publiczna Budownictwo Nowe technologie

Elektroniczna księga wieczysta to cyfrowa wersja księgi wieczystej. Akta księgi wieczystej są prowadzone przez wydział wieczystoksięgowy właściwego miejscowo dla danej nieruchomości sądu rejonowego. Można ją sprawdzić w tym sądzie lub w internecie.

05.05.2020

NIK: Dziedzictwo kulturowe mniejszości narodowych pod właściwą ochroną

Administracja publiczna

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wojewódzcy konserwatorzy zabytków, samorządy województw oraz miasta działają skutecznie w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego mniejszości narodowych, a o ochronie materialnego dziedzictwa kulturowego decyduje nie to, kto je wytworzył, ale przede wszystkim wartość artystyczna, historyczna i naukowa poszczególnych zabytków oraz ich znaczenie dla lokalnych społeczności - wynika z kontroli przeprowadzonej przez NIK.

05.05.2020

WSA: Przebywanie w DPS nie pozbawia prawa do zasiłku pielęgnacyjnego

Pomoc społeczna Administracja publiczna

Sprawa dotyczyła przyznania prawa do zasiłku pielęgnacyjnego. Organy wydawał negatywne decyzje, powodem był fakt przebywania przez wnioskodawcę w domu pomocy społecznej. Z takim stanowiskiem nie zgodził się WSA w Łodzi, który wskazał, że wnioskodawca częściowo ponosił koszty utrzymania, więc podnoszony argument nie mógł być podstawą odmowy.

05.05.2020

Nowicki: Pracujemy nad odmrożeniem procedur inwestycyjnych

Administracja publiczna Budownictwo

Chcemy, by bieg terminów w sprawach dotyczących inwestycji infrastrukturalnych i budowlanych został odwieszony. Na ten moment branża budowlana na nie ogranicza swoich działań, ale potrzebuje odmrożenia finansowania i procedur. Pracujemy też nad pakietem dla mieszkalnictwa - mówi Robert Krzysztof Nowicki, wiceminister rozwoju.

04.05.2020