Czerwone i żółte strefy jak rosyjska ruletka - typowanie bez zasad i solidnych podstaw

Administracja publiczna Opieka zdrowotna Koronawirus

Nie wiadomo, według jakich kryteriów rząd ogłasza lub odwołuje miasta i powiaty czerwonymi czy żółtymi strefami, w których obowiązują zaostrzone reguły sanitarne z powodu COVID-19. Jak ustalił serwis Prawo.pl, nikt tego z lokalnymi władzami nie uzgadniał, a włodarze dowiadują się o decyzji w ostatniej chwili. Zdaniem ekspertów, kryteria powinny być obiektywne, mierzalne i określone w rozporządzeniu.

17.08.2020

Twórcy także mogą liczyć na pomoc państwa w czasie pandemii

Finanse publiczne Administracja publiczna

Twórcy, samorządowe instytucje artystyczne, organizacje pozarządowe oraz podmioty prowadzące działalność artystyczną w dziedzinie teatru, muzyki lub tańca będą mogły liczyć na wsparcie finansowe od państwa. Ustawa w tej sprawie została w piątek uchwalona przez Sejm.

14.08.2020

Prawo znoszące obowiązek posiadania przy sobie prawa jazdy do podpisu prezydenta

Administracja publiczna RODO

Sejm przyjął w piątek doprecyzowujące poprawki Senatu do nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, która m.in. wprowadza możliwość rejestracji przez internet samochodów dla sprzedawców nowych aut, a także znosi obowiązek posiadania przy sobie prawa jazdy w Polsce. Nie zaakceptował jednak poprawki dotyczącej obowiązku zrekompensowania dochodów powiatów utraconych w związku z wejściem w życie ustawy.

14.08.2020

Specjalna ustawa ma usprawnić wypłatę odszkodowań lokatorom poszkodowanym w wyniku reprywatyzacji

Finanse samorządów Administracja publiczna

Uchwalona w piątek prze Sejm ustawa ma usprawnić wypłatę odszkodowań lokatorom poszkodowanym w wyniku reprywatyzacji i zakazać reprywatyzacji budynków z lokatorami. Projekt przygotował klub PiS, ale zyskał on poparcie większości opozycji. Za przyjęciem ustawy głosowało 416 posłów, ośmiu głosowało przeciwko, a siedmiu wstrzymało się od głosu.

14.08.2020

Przepisy o spisach już dostosowane do stanu epidemii

Administracja publiczna

Sejm uchwalił w piątek zmiany w ustawach o statystyce publicznej i spisach: rolnym i powszechnym, które dostosowują przepisy dotyczące prowadzenia spisów do warunków epidemii. Nowe prawo przewiduje m.in. możliwość zbierania danych spisowych telefonicznie.

14.08.2020

Posłowie podwyższyli wynagrodzenia dla siebie i najważniejszych osób w państwie

Administracja publiczna

Sejm w ciągu niespełna doby uchwalił ustawę, według której wynagrodzenia m.in. prezydenta, parlamentarzystów, premiera, ministrów, wojewodów i marszałków województw będą powiązane z wysokością wynagrodzeń sędziów Sądu Najwyższego. Ustawa przewiduje też wynagrodzenie dla małżonki prezydenta.

14.08.2020

Dokument w telefonie, ale nie wszędzie dzwoni

Administracja publiczna Prawo AI

Wiadomo, że usługa mTożsamość, czyli tzw. dowód osobisty w telefonie, nie zastąpi dokumentu w każdej sytuacji, ale powinna w tych, do których jest przewidziana. Okazuje się jednak, że brakuje urządzeń weryfikujących prawdziwość jej danych. A to wymaga zmian w prawie.

14.08.2020

RPO: Polska to już inny kraj, niż pięć lat temu

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Polska w 2020 r. jest zupełnie innym państwem, niż w 2015 roku. To był okres dramatyczny z punktu widzenia wartości i zasad konstytucyjnych, dotyczących kwestii ustrojowych Polski – mówił w czwartek w Senacie rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Rzecznik przedstawił informację o stanie praw i wolności w 2019 r. a także podsumował swoją pięcioletnią kadencję.

13.08.2020

NSA: Spływów nie będzie, bo las nie jest miejscem na przystań kajakową

Środowisko Administracja publiczna Budownictwo

Inwestor chciał zbudować przystań kajakową w jednej z kaszubskich miejscowości. Na jego drodze stanęła zasada dobrego sąsiedztwa, ale to nie ona okazała się problemem. Odmówiono mu wydania decyzji o warunkach zabudowy, ponieważ inwestycja miała powstać na gruncie leśnym. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną inwestora.

13.08.2020

Pudzianowska: Każde dziecko, także pary jednopłciowej, ma prawo do obywatelstwa

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Dziecko, którego choćby jeden z rodziców jest obywatelem Polski ma prawo do polskiego obywatelstwa, a tym samym do wydania potwierdzających to dokumentów - mówi dr hab. Dorota Pudzianowska. I dodaje, że komplikacje związane z wydawaniem takich dokumentów dla dzieci par jednopłciowych są utrudnianiem uzyskania praw wynikających z obywatelstwa.

13.08.2020

Złamanie prawa w walce z koronawirusem nie będzie przestępstwem

Prawo karne Administracja publiczna Koronawirus

Nie popełnia przestępstwa, kto w celu przeciwdziałania COVID-19 narusza obowiązki służbowe lub obowiązujące przepisy, jeżeli działa w interesie społecznym, a bez tego naruszenia podjęte działanie nie byłoby możliwe lub byłoby utrudnione – tak ma brzmieć przepis zaproponowany w środę przez posłów PiS. Nie milkną spekulacje, kogo ma ta nowelizacja chronić.

12.08.2020

W walce z koronawirusem kary dla lekarzy i łaska dla urzędników

Prawo karne Administracja publiczna Koronawirus

Zaostrzenie odpowiedzialności lekarzy i innych pracowników służby zdrowia za błędy medyczne i uwolnienie od odpowiedzialności za sprzeczne z prawem decyzje urzędników - być może to zostanie na dekady, a może nawet wieki w podręcznikach o prawie, jako wspomnienie polskiej legislacji okresu pandemii 2020.

12.08.2020

Ubezpieczyciel online dowie się wszystkiego o stanie pojazdu

Prawo cywilne Administracja publiczna Policja

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferujące ubezpieczenia komunikacyjne będą mogły online sprawdzać dane i stan zgłaszanych im do ubezpieczenia pojazdów w bazie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów. Dowiedzą się więc, jaki przebieg ma pojazd, czy przeszedł badanie techniczne, a także czy policja nie zatrzymała jego dowodu rejestracyjnego.

12.08.2020

Zmiany w Prawie o ruchu drogowym są finansowo niekorzystne dla powiatów

Administracja publiczna

Po zmianie Prawa o ruchu drogowym powiaty może czekać duży ubytek finansowy, a ewentualne cięcia kosztów będą oznaczały pogorszenie jakości obsługi obywateli. Postulaty legislacyjne powiatów dotyczą utrzymania obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych, zachowania nalepki kontrolnej czy zniesienia karty pojazdu tylko przy jednoczesnym wprowadzeniu obowiązku zarejestrowania każdego nabytego pojazdu.

11.08.2020

Nadal ograniczenia w pracy urzędów administracji

Administracja publiczna

Mniej interesantów przy okienku, załatwiane tylko niezbędne do zapewnienia pomocy obywatelom sprawy - od soboty znowu wrócają ograniczenia w pracy urzędów administracji. Decyzję o rodzaju i formie wprowadzanych ograniczeń ma podjąć kierownik urzędu.

07.08.2020

Ministrowie wezmą pod lupę organizacje pozarządowe

Administracja publiczna

Wymóg jawności finansowania oraz transparentności finansów organizacji pozarządowych ma przewidywać projekt ustawy, który zaprezentowali wspólnie minister środowiska Michał Woś i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Jeśli co najmniej 10 proc. finansowania organizacji w skali roku pochodzi z zagranicy, to informacja o tym znajdzie się w rządowym wykazie.

07.08.2020

Amnesty: Prawo do zgromadzeń w Polsce coraz bardziej ograniczane

Prawo karne Administracja publiczna

Istotne ograniczenie przestrzeni dla wyrażania sprzeciwu wobec działań podejmowanych przez instytucje państwowe - główny wniosek zaprezentowany w raporcie opracowanym przez Amnesty International. Ma to miejsce zarówno na poziomie stanowienia prawa jak i jego stosowania. Autorzy opracowania rekomendują m.in. zmiany w prawie.

07.08.2020

Meldunek to relikt, nie ma znaczenia dla obywateli, a stwarza problemy gminom

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Obowiązek meldunkowy, mimo projektów likwidacji, pozostał. W prawie mowa jest jednak częściej o miejscu zamieszkania, które nie musi być z meldunkiem tożsame, na przykład w podatkach. Jednak samorządy wciąż muszą opierać się na zameldowaniu, co jest mylące i bije po kieszeni przy gospodarce odpadami czy bazie szkół. Meldunek ma też znaczenie przy liczeniu dochodów samorządów.

07.08.2020