Jak podkreśla Kampania Przeciw Homofobii, ilustrowany mapą ranking ILGA Europe to najważniejszy europejski ranking badający poziom równouprawniania osób LGBTI (lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i interpłciowych) żyjących w Europie.
Ranking nie jest badaniem opinii publicznej – jego wynik bazuje na analizie krajowego prawodawstwa oraz praktyki stosowania prawa w sześciu kategoriach:
- równość i zakaz dyskryminacji,
- rodzina,
- wolność zgromadzeń, zrzeszania i ekspresji,
- przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści,
- uzgadnianie płci i integralność cielesna,
- prawo do azylu.
- Ostatnie miejsce Polski wśród krajów Unii Europejskiej w rankingu ILGA Europe to odzwierciedlenie przerażającej rzeczywistości. Przez ostatni rok polska władza systematycznie przesuwała granice majstrując w systemie prawnym. To uderzyło w pierwszej kolejności w grupy mniejszościowe, ale skutki demontażu prawa odczujemy wszyscy niezależnie od orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej – komentuje niechlubny wyniki Polski w tęczowym rankingu dyrektor Kampanii Przeciw Homofobii, Slava Melnyk.
Czytaj także: Polska słabo chroni mniejszości seksualne>>
Liderzy równości i liderzy homofobii
Równościowym liderem rankingu ILGA Europe po raz czwarty została katolicka Malta, która z wynikiem 89% zdobyła pierwsze miejsce. Na "podium" znalazła się również Belgia i Luksemburg (oba kraje po 73%) oraz z 68% Dania i Norwegia.
Polskę z 16-procentowym wskaźnikiem od zwycięskiej Malty dzielą aż 73 punkty procentowe i ten wynik dał ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej, kwalifikując nasz kraj do grupy 10 krajów Europy o najniższym poziomie równouprawnienia osób LGBTI.
Gorsze wyniki mają niektóre państwa spoza UE: Białoruś (13%), Monako (11%), Rosja (10%), Armenia (8%), Turcja (4%) i Azerbejdżan (2%).
Polskę wyprzedzają nas również m.in. sąsiedzi z wynikami: 38% – Estonia, 30% – Słowacja, 26% – Czechy oraz 23% – Litwa i 17% – Łotwa, które rok temu były za na gorszych od Polski pozycjach.
Cena promocyjna: 64.86 zł
|Cena regularna: 69 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Widoczna tendencja spadkowa
Z raportu wynika, że w blisko połowie krajów, których system prawny został prześwietlony przez ILGA Europe, odnotowano brak pozytywnych zmian względem równouprawnienia osób LGBTI. - Co więcej, zaobserwowana została ogólnoeuropejska tendencja spadkowa – nawet wczorajsi championi wycofują się z niektórych rozwiązań prawnych chroniących osoby LGBTI - czytamy w komentarzu do opracowania.
Według jego autorów, największe zmiany – zarówno w kierunku pozytywnym jak i negatywnym – widoczne są w kwestii praw osób transpłciowych. - Europa postawiła krok do przodu wprowadzając rozwiązania prawne chroniące osoby interpłciowe przed dyskryminacją. Alarmujące są wyniki z zakresu praw obywatelskich i politycznych – zagrożeni są aktywistki i aktywiści działający na rzecz równouprawnienia, władze podejmują działania mające na celu podważanie autorytetu organizacji obywatelskich i wprowadzenie zakazu wydarzeń publicznych. Wśród europejskich organizacji działających na rzecz osób LGBT istnieje obawa, że ta tendencja się utrzyma - stwierdzają autorzy raportu.
Sprawdź również książkę: Prawa człowieka >>