Prawo.pl
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nie planuje wprowadzać dodatkowych rozwiązań w zakresie instytucji opiekuna tymczasowego dla dzieci z Ukrainy. Podobnie jak nie planuje zmian w instytucji usamodzielnienia dla osiągających pełnoletniość obywateli Ukrainy. Instytucja ta została powołana na mocy ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
Beata Dązbłaż
26.08.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ukraina
Polska może słono zapłacić za zaniedbania przy monitorowaniu ścieków wpływających do Odry. Roszczenia do naszego kraju wysuwać mogą zarówno Niemcy, jak i Komisja Europejska. Na gruncie przepisów unijnych kluczowe będzie, czy Polska złamała unijną dyrektywę, nie prowadząc monitoringu ścieków. Z prywatnymi roszczeniami mogą też występować zwykli obywatele, zarówno Polacy jak i Niemcy.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
26.08.2022
Środowisko Administracja publiczna
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego uważa, że pozwolenie na budowę można zmienić lub przenieść pod warunkiem, że znajduje się w obrocie prawnym. Starosta nie może zmienić ani przenieść decyzji, której formalnie nie ma. Teoretycznie jest to oczywiste. Praktyka jest jednak inna. Dzięki tego typu zabiegom przedłuża się ważność pozwolenia. Inwestorzy z tej interpretacji nie będą raczej zadowoleni.
Renata Krupa-Dąbrowska
26.08.2022
Administracja publiczna Budownictwo
Dziennikarz został uniewinniony od zarzutu zniesławienia, bo sąd uznał, że nie naruszył dobrego imienia gminy. W sprawie z oskarżenia sędziów - hejterów sprawa została umorzona. Władza, która jest krytykowana, wytacza najcięższe działa - zawiadamia prokuratora i skarży do sądu karnego. Jednak sądy zawsze badają, czy dziennikarz miał zamiar naruszyć godność lub dobre imię i czy działał dla dobra publicznego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.08.2022
Prawo karne Samorząd terytorialny
Dziennikarz zadał zespołowi prasowemu jednej ze spółek energetycznych pytania dotyczące łączenia funkcji członka rady nadzorczej z funkcją burmistrza przez jednego z jej pracowników. Został następnie oskarżony o zniesławienie i skazany przez sąd. RPO składa kasację do Sądu Najwyższego na korzyść dziennikarza twierdząc, że wyrok wydano naruszając art. 10 EKPC, który gwarantuje wolność wypowiedzi.
Krzysztof Sobczak
25.08.2022
Prawo karne Administracja publiczna
Pracodawca przeniósł pracownika do miejsca oddalonego o 1500 km od dotychczasowego miejsca pracy - gdzie pracował 6 lat. Polecenie wydano z dnia na dzień, w oderwaniu od sytuacji życiowej i rodzinnej pracownika i realiów życia społecznego, a przeniesienie nastąpiło na podstawie art. 21 ustawy o pracownikach samorządowych. RPO zgłosił swój udział w sprawie, bo ma wątpliwości, czy pracownik nie został potraktowany przedmiotowo, a urząd wydając polecenie nie naruszył konstytucyjnych zasad.
Grażyna J. Leśniak
25.08.2022
Samorząd terytorialny Prawo pracy
Sądy administracyjne oddalają skargi obywateli na decyzje Inspektora Ochrony Danych Osobowych, który odmawia zajęcia się ich sprawami dotyczącymi przetwarzania danych znajdujących się w księgach kościelnych. Dlatego, że tryb działania w tym zakresie nie musi mieć podstawy wynikającej z prawa powszechnie obowiązującego i może wynikać z prawa wewnętrznego Kościoła. Eksperci twierdzą, że kościelny dekret całkowicie pomija odwołanie się do sądu i narusza Konstytucję.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.08.2022
Wymiar sprawiedliwości RODO

WSA: Błędy młodości nie wykluczają kariery w WORD-zie

Prawo karne Administracja publiczna Prawo pracy
Rękojmię należytego wykonywania obowiązków egzaminatora może dawać również osoba, która została w przeszłości skazana za przestępstwo łapownictwa, ale skazanie to uległo zatarciu. Warunkiem jest jednak, by jej aktualna postawa życiowa i kompetencje zawodowe uzasadniały wniosek o wpis na listę egzaminatorów - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.
Marek Sondej
25.08.2022
Prawo karne Administracja publiczna Prawo pracy
Część dróg przy granicy z Białorusią połatało wojsko, co mogły zrobiły gminy, ale nadchodzi jesień i problem zniszczonych przez wojsko oraz firmy budujące zaporę graniczną dróg powróci, bo samorządy nie doczekały się obiecywanej specjalnej pomocy finansowej ze strony rządu. Mogą starać się o pieniądze z puli ogólnej Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
Maria Dec-Kiełb
25.08.2022
Samorząd terytorialny Finanse samorządów Wojsko

Sądy administracyjne próbują uporządkować opodatkowanie zbiorników

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy
Po ogłoszeniu przez NSA uchwały o opodatkowaniu zbiorników, krytykowano ją jako działanie prawotwórcze, które w naszym systemie jest zarezerwowane dla ustawodawcy. Teraz okazuje się jednak, że wskazówki NSA są nie tylko powszechnie stosowane przez sądy, ale także doprecyzowywane i uzupełniane w kolejnych orzeczeniach. Ma to fundamentalne znaczenie dla opodatkowania infrastruktury przemysłowej.
Krzysztof Koślicki
25.08.2022
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy
Trwa ogólnopolskie badanie wśród dyrektorów szkół i przedszkoli pt. „LEXOMETR Oświatowy 2022 – wyzwania dyrektorów szkół i przedszkoli w roku szkolnym 2022/2023”. Jego celem jest poznanie kondycji oświaty w dobie kryzysów, jak pandemia i wojna w Ukrainie. Ankieta jest anonimowa, a duża liczba odpowiedzi pozwoli zyskać pełniejszy obraz sytuacji.
Prawo.pl
25.08.2022
Zarządzanie oświatą
Definicja lokalnej sieci ciepłowniczej zawarta w rozporządzeniu określającym wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego przyczynia się do nierównego traktowania podmiotów wobec prawa - uważa Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski. Wyklucza z prawa do dodatku odbiorców miejskiej sieci ciepłowniczej. Stowarzyszenie apeluje do premiera o zmianę przepisów.
Robert Horbaczewski
24.08.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Rozpoczęcie inwestycji na Odrze w oczyszczalnie ścieków w ramach opracowywanej obecnie specustawy, możliwe będzie w tym roku - poinformował w środę podczas posiedzenia sejmowych komisji wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Projektu jeszcze nie ma, ale według zapowiedzi inwestycje w tym zakresie będą się wiązały z budową zbiorników retencyjnych i przekształceniem obecnie realizowanych.
Renata Krupa-Dąbrowska
24.08.2022
Środowisko Prawo gospodarcze
Rząd Węgier obiecał Komisji Europejskiej, że do końca października zmieni część spornych ustaw, o ile uda się osiągnąć porozumienie w sprawie uwolnienia unijnych funduszy - poinformował szef kancelarii premiera Gergely Gulyas. Komisja Europejska wstrzymuje Węgrom wypłatę pieniędzy z Funduszu Odbudowy, a powodem są zarzuty dotyczące praworządności, podobne do tych stawianych polskim władzom.
Krzysztof Sobczak
24.08.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Minister sprawiedliwości oficjalnie obwinia Niemcy za blokowanie pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Jest to teza fałszywa i niebezpieczna - mówi były ambasador w RFN prof. dr hab. Jerzy Kranz. - Ale Niemcy nie mają obowiązku odpowiadać na takie "zaczepki". Mogą natomiast wyciągnąć konsekwencje przy innej okazji, np. gdy Polska będzie zabiegać w Unii Europejskiej o jakąś ważną dla niej sprawę.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.08.2022
Administracja publiczna Prawo europejskie
Oprocentowanie obligacji Skarbu Państwa sprzedawanych klientom indywidualnym nie uwzględnia rosnącej inflacji. Jednocześnie obligacje oferowane „hurtowo” wybranym bankom są wyżej oprocentowane - zauważa Rzecznik Praw Obywatelskich. I powołuje się na skargi inwestorów indywidualnych, dla których taka oferta nie jest dostępna i uważają, że to niesprawiedliwe.
Krzysztof Sobczak
24.08.2022
Finanse publiczne Domowe finanse
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pracuje obecnie nad rozporządzeniem zmieniającym algorytm przekazywania środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorządom wojewódzkim i powiatowym. Chodzi m.in. o wyższe dofinansowanie dla warsztatów terapii zajęciowej (WTZ). Rząd wycofał się z wcześniejszych planów, aby wesprzeć te placówki pomocą związaną z wysoką inflacją.
Beata Dązbłaż
24.08.2022
Samorząd terytorialny Prawo pracy
Po wybuchu pandemii Naczelny Sąd Administracyjny coraz częściej zajmuje się sprawami przewlekłości postępowań. Jedną z nich jest niedotrzymywanie terminów przez nadzór budowlany. NSA uchylił wyrok sądu I instancji i orzekł, że przy ponownym rozpoznaniu sprawy należy zbadać, że inspektor prowadził postępowanie w okresie ogłoszenia w kraju epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.08.2022
Administracja publiczna Budownictwo
Minister edukacji i nauki powołał zespół doradczy do spraw opracowania projektu ustawy o Polskiej Akademii Nauk. Grono to będzie analizowało istniejące już projekty reformy PAN – zapewniła rzeczniczka prasowa resortu edukacji i nauki Adrianna Całus. Zaniepokojenie składem zespołu, w którym nie ma nikogo z PAN, wyraziła m.in. Akademia Młodych Uczonych Polskiej Akademii Nauk.
Monika Sewastianowicz
23.08.2022
Szkolnictwo wyższe

Wyjazd powyżej miesiąca na Ukrainę pozbawia uprawień, ale można je odzyskać

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Administracja publiczna Ukraina
Wyjazd obywatela Ukrainy z terytorium Polski na okres powyżej 1 miesiąca, pozbawia go uprawnienia do uznania jego pobytu w Polsce przez 18 miesięcy, licząc od 24 lutego 2022 r., za legalny. Utrata tego uprawnienia nie powoduje jednak braku możliwości uzyskania go w przyszłości, przy ponownym spełnieniu warunków specustawy – wyjaśnia MSWiA.
Robert Horbaczewski
23.08.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Administracja publiczna Ukraina
Świadczenia pieniężne za ćwiczenia wojskowe żołnierzy rezerwy odbywające się w 2022 r. powinien na „starych” zasadach ustalić i wypłacić wójt lub burmistrz (prezydent miasta) – twierdzi Szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. Według niego, kompetencja dowódcy jednostki wojskowej w tym zakresie może zostać zrealizowana dopiero w 2023 roku.
Grażyna J. Leśniak
23.08.2022
Samorząd terytorialny Prawo pracy Wojsko
Uprzywilejowanie państwowej telewizji w dostępie do korzystnego pasma nadawania, z którego usunięte zostały inne stacje, motywowane nałożonym na nią obowiązkiem informowania społeczeństwa o zagrożeniach, jest nieuzasadnione, bo nieobiektywny i manipulacyjny charakter jej przekazu skutkuje ograniczonym zasięgiem tego medium - uważa Helsińska Fundacja Praw Człowieka.
Krzysztof Sobczak
23.08.2022
Administracja publiczna
Dodatek osłonowy w wysokości 3 tys. zł przysługuje tylko gospodarstwom domowym ogrzewającym mieszkania węglem kamiennym, brykietem lub peletem, które mają źródło ciepła wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynku - wynika z ustawy o dodatku węglowym, którą podpisał prezydent.
Robert Horbaczewski
23.08.2022
Samorząd terytorialny Domowe finanse
Projektowana nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma m.in. uporządkować sprawy związane ze stwierdzaniem zgonu. I projektowane przepisy czynią temu zadość. Ustawodawca zapomniał jedynie, że stwierdzanie zgonu to także koszty, które ktoś musi sfinansować. Samorządowcy obliczyli, że chodzi o ponad 40 mln zł rocznie.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński
23.08.2022
Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia
Paradoks polskiego systemu ochrony zdrowia polega na tym, że NFZ płaci za realizację świadczeń w terminie i odpowiedniej jakości, a za co innego szpital, w którym praca jest rozliczana godzinowo. Dlatego w naszej placówce lekarze i nie tylko oni pracują w systemie zadaniowym. Jest on najbardziej efektywny - mówi Jakub Kraszewski, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.
Józef Kielar
23.08.2022
Finanse samorządów Finansowanie zdrowia Zarządzanie
Wstrzymanie rozpoczęcia i zawieszenie biegu terminów, nie dotyczy terminów z zakresu informacji publicznej, bo należą one do kategorii "spraw pilnych"- orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i oddalił skargę kasacyjną spółki Polskie Koleje Państwowe, która nie chciała podać obywatelowi kosztów przebudowy dworca kolejowego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.08.2022
Prawo gospodarcze Finanse

Specustawa ma przyspieszyć budowę rządowych serwerowni dla administracji

Zamówienia publiczne Administracja publiczna Budownictwo
Stworzenie Krajowego Centrum Przetwarzania Danych to inwestycja, która ma przyczynić się do bezpiecznego przechowywania danych z systemów administracji rządowej. Specjalne procedury zaplanowane w projekcie ustawy dotyczące procesów związanych z przygotowaniem i realizacją tej inwestycji mają pozwolić na sprawną budowę rządowych serwerowni.
Krzysztof Sobczak
22.08.2022
Zamówienia publiczne Administracja publiczna Budownictwo

MF: Pierwsze półrocze samorządy zakończyły nadwyżką budżetową

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Polski Ład
Blisko 20,5 mld zł wyniosła nadwyżka operacyjna samorządów, czyli różnica między ich bieżącymi dochodami a wydatkami po I półroczu 2022 roku. Spadło też zadłużenie jednostek samorządu terytorialnego, które na koniec drugiego kwartału wyniosło 87,4 mld zł - poinformował resort finansów.
Robert Horbaczewski
22.08.2022
Samorząd terytorialny Finanse samorządów Polski Ład

Rząd ma zdecydować o pomocy dla nadodrzańskich firm

Środowisko Prawo gospodarcze Tarcza finansowa
Na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów, czyli we wtorek 23 sierpnia, mają być omawiane propozycje pomocy dla nadodrzańskich przedsiębiorców - poinformowała wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk. Brane są pod uwagę jednorazowe wypłaty lub rozwiązania "przećwiczone w ramach tarcz antykryzysowych".
Renata Krupa-Dąbrowska
22.08.2022
Środowisko Prawo gospodarcze Tarcza finansowa

Wcześniejsze pożyczki na działalność gospodarczą nie blokują środków z PFRON

Finanse publiczne Administracja publiczna Małe i średnie firmy
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zrewidowało swoje stanowisko w sprawie otrzymania dofinansowania do działalności gospodarczej z PFRON przez osoby z niepełnosprawnością, które wcześniej otrzymały już pieniądze na podobny cel ze środków publicznych jako osoby pełnosprawne. Jak zaznacza wiceminister rodziny Paweł Wdówik, nie jest konieczna zmiana przepisów, aby to było możliwe.
Beata Dązbłaż
22.08.2022
Finanse publiczne Administracja publiczna Małe i średnie firmy