SGiPW zwróciło się z apelem do premiera Mateusza Morawieckiego, o zmianę rozporządzenia w sprawie wzoru wniosku o dodatek węglowy, będącego załącznikiem do ustawy z 5 sierpnia 2022 roku o dodatku węglowym. Samorządowcy uważają, że obecne przepisy prowadzą do nierównego traktowania odbiorców ciepła, którzy korzystają z ogrzewania zasilanego paliwem stałym.
Sprawdź w LEX: Dodatek węglowy - pytania i odpowiedzi >>>
Samorządowcy wskazują, że w wielu gminach ciepło do gospodarstw domowych dostarczanej z kilku źródeł zasilanych paliwami stałymi między inni ciepłowni miejskiej, kotłowni spółdzielni mieszkaniowej oraz kotłowni indywidualnych użytkowników. Wprowadzone przepisy zaś różnicują możliwość skorzystania z dodatku węglowego w zależności od źródła dostarczania ciepła do budynków.
Zgodnie ze wzorem wniosku, ze świadczenia mogą skorzystać mieszkańcy lokali, których gospodarstwo domowe znajduje się m.in. w budynku lub lokalu, w którym ogrzewanie realizowane jest przez lokalną sieć ciepłowniczą, obsługiwaną z kotła na paliwo stałe, zainstalowanego w innym budynku.
Miejska sieć ciepłownicza to nie lokalna sieć ciepłownicza
- Niestety wniosek mówi również, że przez lokalną sieć ciepłowniczą nie należy rozumieć miejskiej sieci ciepłowniczej, w związku z czym mieszkańcy zaopatrywani w ciepło w ten sposób nie będą mieli szans na skorzystanie z dodatku – wskazuje stowarzyszenie.
Zdaniem wielkopolskich samorządowców prowadzi to do nierównego traktowania odbiorców ciepła. Gospodarstwom domowym korzystającym z ciepła miejskich sieci ciepłowniczych zasilanych paliwem stałym zostało odebrano prawo do skorzystania z dodatku. Samorządowcy zaznaczają, że „ceny paliw stałych znacznie wzrosły, co przełoży się na wzrost kosztów ogrzewania w najbliższym sezonie grzewczym również i tych gospodarstw domowych, dlatego niezrozumiałym jest wykluczenie ich z możliwości skorzystania z dodatku”.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.