Przed głosowaniem pełnomocnik okazuje obwodowej komisji wyborczej dokument tożsamości i akt pełnomocnictwa. Komisja odnotowuje jego dane w spisie wyborców w rubryce "uwagi" odpowiadającej pozycji, pod którą umieszczono nazwisko wyborcy, wraz z oznaczeniem "pełnomocnik", a akt pełnomocnictwa do głosowania załącza do spisu wyborców.
Pełnomocnik potwierdza otrzymanie karty własnym czytelnym podpisem w rubryce spisu przeznaczonej na potwierdzenie otrzymania karty do głosowania przez wyborcę udzielającego pełnomocnictwa do głosowania. Jeżeli pełnomocnictwo zostało cofnięte lub wygasło komisja odmawia wydania karty do głosowania i zatrzymuje akt pełnomocnictwa.
Kto może być pełnomocnikiem
Pełnomocnikiem może być osoba, która ma prawo wybierania. Pełnomocnictwo do głosowania może przyjąć:
- tylko od jednej osoby,
- od dwóch osób, jeżeli co najmniej jedną z nich jest wstępny, zstępny, małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika.
Pełnomocnikiem nie może być członek komisji wyborczej właściwej dla obwodu głosowania wyborcy, mężowie zaufania i kandydaci w danych wyborach. Co istotne, pełnomocnika nie można ustanowić do głosowania za granicą, na polskich statkach morskich, a także w obwodach odrębnych głosowania utworzonych w:
- domu studenckim lub zespołach domów studenckich,
- zakładzie leczniczym,
- domu pomocy społecznej,
- zakładzie karnym i areszcie śledczym i w oddziale zewnętrznym takiego zakładu i aresztu.
Pełnomocnictwo można przyjąć tylko od jednej osoby lub od dwóch osób, jeżeli co najmniej jedną z nich jest wstępny (ojciec, matka, dziadek, babka, itd.), zstępny (syn, córka, wnuk, wnuczka, itd.), małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika.
Czytaj też w LEX: Zmiany w obowiązkach samorządowych po nowelizacji Kodeksu wyborczego >
Wniosek o ustanowienie pełnomocnika przez internet
Wniosek można złożyć przez internet. W tym celu trzeba przygotować:
- dane logowania do profilu zaufanego,
- skan lub zdjęcie zgody wyrażonej przez osobę, która będzie pełnomocnikiem
- W przypadku osób z niepełnosprawnością – skan lub zdjęcie aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności.
Trzeba więc zalogować się swoim profilem zaufanym. Podać adres, pod którym będzie się przebywać w dniu wyborów. Dołączyć skany dokumentów. Sprawdzić wniosek i podpisać go elektronicznie. Potwierdzenie złożenia wniosku przyjdzie na skrzynkę ePUAP.
Czytaj też w LEX: Gminne obowiązki profrekwencyjne w wyborach parlamentarnych w 2023 r. >
Wniosek o ustanowienie pełnomocnika w urzędzie
W przypadku wizyty w urzędzie, akt pełnomocnictwa jest sporządzany z zasady w miejscu stałego zamieszkania wyborcy, chyba że wyborca we wniosku zwróci się o jego sporządzenie w innym miejscu na obszarze gminy, w której stale zamieszkuje i ujęty jest w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania.
We wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania trzeba podać imię nazwisko i PESEL a także imię, nazwisko i nr PESEL osoby która otrzyma pełnomocnictwo. W przypadku osób z niepełnosprawnością trzeba też przygotować kopię orzeczenia o ustaleniu stopnia niepełnosprawności i pisemną zgodę osoby mającej być pełnomocnikiem.
Czytaj też w LEX: Zadania i obowiązki gmin w związku z utworzeniem Centralnego Rejestru Wyborców >
Cofnięcie pełnomocnictwa
Wyborca ma prawo cofnięcia udzielonego pełnomocnictwa. Cofnięcie pełnomocnictwa następuje przez:
- złożenie najpóźniej na 2 dni przed dniem wyborów, tj. do dnia 13 października 2023 r. stosownego oświadczenia prezydentowi miasta, w którym sporządzono akt pełnomocnictwa. Oświadczenie należy złożyć w godzinach pracy urzędu.
- doręczenie takiego oświadczenia właściwej obwodowej komisji wyborczej w dniu głosowania w godzinach 7 – 21, pod warunkiem, że pełnomocnik jeszcze nie oddał głosu.
Wyborca, który udzielił pełnomocnictwa może głosować osobiście w lokalu wyborczym, pod warunkiem, że wcześniej nie oddał głosu jego pełnomocnik. Głosowanie osobiste przez wyborcę powoduje wygaśnięcie pełnomocnictwa.
Polecamy poradnik w LEX: Główne problemy wyborcze dla JST i jak sobie z nimi poradzić >
Polecamy szkolenia w LEX:
Ochrona danych osobowych w wyborach parlamentarnych >
Rola gminy w organizacji wyborów do Sejmu i Senatu - teoria i praktyka >
Zmiany w obowiązkach samorządów po nowelizacji Kodeksu wyborczego >
Cena promocyjna: 55.2 zł
|Cena regularna: 69 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 48.3 zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.