Marek A. (dane zmienione) zwrócił się do spółki komunalnej z wnioskiem o udostępnienie faktur związanych z wynajmem obiektów sportowych, które zostały wystawione w 2022 r.
Odmowa udostępniania informacji
Prezes spółki powołał się na tajemnicę przedsiębiorcy z art. 5 ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej (dalej jako: ustawa) i odmówił udostępnienia żądanych informacji. W uzasadnieniu swojej decyzji wskazał, że zasady współpracy z przedsiębiorcami, w tym warunki handlowe i finansowe, stanowią istotną wartość gospodarczą. Dlatego też upublicznienie faktur mogłoby potencjalnie zagrozić interesom spółki. Marek A. złożył wniosek o ponowne rozpoznanie sprawy, ale prezes spółki podtrzymał swoje stanowisko. Wnioskodawca nie zgodził się z wydanym rozstrzygnięciem, więc wniósł skargę.
Czytaj w LEX: Ograniczenie dostępu do informacji publicznej z powodu tajemnicy przedsiębiorstwa >>
Zasadą jest dostęp do informacji publicznej
Sprawą zajął się Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, który wskazał, że ogólną zasadą wynikającą z art. 61 Konstytucji jest dostęp do informacji publicznej. Natomiast wszelkie wyjątki powinny być formułowane w sposób wyraźny, a wątpliwości w tym zakresie przemawiają na rzecz dostępu. Oznacza to, że wyłączenie z art. 5 ust. 2 ustawy musi być interpretowane jako wyjątek od zasady, a stosowanie wykładni rozszerzającej jest wykluczone. Sąd podkreślił, że w ustawie nie zdefiniowano tajemnicy przedsiębiorcy. Niemniej na gruncie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, w art. 11 ust. 2, funkcjonuje pojęcie tajemnicy przedsiębiorstwa, które może być stosowane pomocniczo. Jego analiza prowadzi do wniosku, że istotne są w nim dwa elementy: materialny (np. szczegółowy opis sposobu wykonania usługi) oraz formalny (wola utajnienia informacji przez przedsiębiorcę).
Czytaj w LEX: Kwestia zgodności ustawy o dostępie do informacji publicznej z Konstytucją >>
Czytaj także: System informacji prawnej w przedsiębiorstwie to inwestycja, nie tylko wydatek >>>
Odmowa musi być solidnie uzasadniona
Sąd uznał, że ograniczenie dostępu do informacji publicznej w oparciu o przesłankę tajemnicy przedsiębiorcy, nie zostało wystarczająco uzasadnione. Z przedstawionej w decyzji argumentacji nie wynikało bowiem, kto wyraził wolę utajnienia danych oraz kiedy i w jakiej formie to uczynił. Nie wykazano też aspektu materialnego zachowania tajemnicy przedsiębiorstwa. W spornym rozstrzygnięciu zwrócono jedynie uwagę, że możliwość uzyskania informacji w zakresie kontrahenta, wynagrodzenia, terminu i sposobu płatności, terminu zawarcia umów i czasu ich trwania osłabia pozycję spółki i jej kontrahentów oraz wzmacnia rynkową pozycję innych podmiotów.
Zobacz w LEX: Badanie przesłanek odmowy udostępnienia informacji publicznej - procedura krok po kroku >>
Cena promocyjna: 152.09 zł
|Cena regularna: 169 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 126.75 zł
Sama cena nie jest tajemnicą
WSA podkreślił, że wyłączeniu jawności z uwagi na tajemnicę przedsiębiorstwa może podlegać kalkulacja ceny i jej szczegółowe elementy składowe. Natomiast waloru takiego nie mają same ceny. Sąd zwrócił uwagę, że konieczność ochrony tajemnicy musi znaleźć wyczerpujące i precyzyjne wyjaśnienie w uzasadnieniu decyzji o odmowie udostępnienia informacji publicznej. Oznacza to, że adresat wniosku nie może w sposób dowolny kwalifikować informacji jako tajemnicy przedsiębiorstwa. Mając powyższe na uwadze, WSA uchylił zaskarżoną i poprzedzającą ją decyzję.
Wyrok WSA we Wrocławiu z 9 marca 2023 r., sygn. akt IV SA/Wr 597/22, nieprawomocny
Zobacz inne orzeczenia:
- Realizacja zadań z zakresu transportu publicznego a obowiązek udzielenia informacji publicznej. Uzasadnienie odmowy udzielenia informacji z uwagi na tajemnicę przedsiębiorstwa IV SAB/Wr 123/19 >>
- Wymagania treściowe decyzji o odmowie udostępnienia postanowień umowy z powołaniem się na tajemnicę przedsiębiorstwa IV SA/Wr 389/19 >>
- Zgodność oferty z treścią SIWZ. Sposób obliczenia ceny oferty. Informacje dotyczące ceny podawane przez zamawiającego podczas otwarcia ofert. Zastrzeżenie informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa KIO 77/14 >>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.